Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάργηση του προγράμματος τηλεκατάρτισης για τους επιστήμονες - Κανονικά θα αποδοθούν τα 600 ευρώ


Mdim

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 329
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω ξαναγράψει ότι τα ΚΕΚ στοχοποιήθηκαν για το φυσικό αντικείμενο. Φυσικά θα διεκδικήσουν αποζημιώσεις.

https://www.enikos.gr/society/715093/proedros-tou-syndesmou-kek-diasyrthikame-tha-zitisoume-ithiki-kai

Παρόλο που το πρόγραμμα φτιάχτηκε με εξωφρενική αμοιβή για αυτούς, και συμμετείχαν (επιχειρήσεις είναι), και εξαναγκάστηκαν να προσφέρουν κατάρτιση μέσω πλατφορμών και όχι με δικά τους μέσα, νομίζω ότι είναι οι αποδιοπομπαίοι τράγοι της υπόθεσης (ίσως για να μπερδευτεί ο ντορός που λένε και στο χωριό μου).

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και είναι έτσι και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι τα ρίχνουν στα ΚΕΚ.... Ενδιάμεσοι ήταν

Link to comment
Share on other sites

@Faethon 

Γιατί η κουμπαριά ήταν με τους οστκ -άδες. Σε ποιους να τα ρίξουν? Άκουσες να έχει πει κανένας τίποτα για τις περιβόητες πλατφόρμες ?

Εγώ θα περιμένω με τα ποπ κορν στο χέρι όταν και αν δω   κεκατζήδες να χώνονται σε Bρούτση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τα ΚΕΚ μέσω του προέδρου τους λένε εμμέσως ότι έπρεπε να κάνουν τα μαθήματα αυτοί άμεσα και όχι οι πλατφόρμες. Αυτό ακούγεται κάπως ανεφάρμοστο μέσα στον περιορισμό χρόνου των ημερών. Άρα ή δε θα γινόταν μέσω ΕΣΠΑ καθόλου ή θα γινόταν μπάχαλο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει και εγώ σε προηγούμενη ανάρτηση, τα ΚΕΚ την πάτησαν. Όχι βέβαια οτι τα αγιοποιούμε. Νόμιζαν οτι θα πιάσουν την καλή και θα βγάλουν εύκολο χρήμα και τελικά τα περισσότερα όχι απλά δεν έβγαλαν τίποτα, αλλά έχασαν κι'όλας. 

Αυτό που είναι τελείως ανήθικο από τη μεριά της Κυβέρνησης και των ντελάληδών της, είναι οτι για να κρύψουν τους "Hateful Seven", προσπάθησαν να επιρρίψουν ευθύνες αλλού. Εδώ τίθενται πολλά ερωτήματα για την νομιμότητα όλης της πράξης.

Ερώτημα 1: Δεν είναι καρτέλ όταν και οι εφτά πάροχοι ΟΣΤΚ είχαν ακριβώς την ίδια τιμή? Θα μου πεις, ένας τύπος είχε τρεις από τις εφτά απότι λένε. 
Ερώτημα 2: Δεν τίθεται θέμα ασυμβιβάστου ? Πώς μπορεί ένας ΟΣΤΚ να είναι παράλληλα και ΚΕΚ ? Ασυμβίβαστο συμφερόντων. Είναι στο συμφέρον ενός ΟΣΤΚ να ΜΗΝ καταλήξει σε συμφωνία - σύζευξη με ένα ΚΕΚ σε λογική τιμή ώστε να μην του πάρει τους ωφελούμενους που θα μπορούσε και αυτός ως ΚΕΚ ταυτόχρονα να καρπωθεί μόνος του. 
Ερώτημα 3: Πλατφόρμες εκπαιδευτικές από το Silicon Valley, φτιαγμένες εκ του μηδενός και όχι με παραμετροποίηση Moodle όπως κάνανε μερικοί πάροχοι, με πολύ καλύτερο υλικό, και εγκατεστημένες σε πολύ καλύτερες υποδομές (Amazon EC2) χρεώνουν 10-20 δολάρια για τις διαδικασίες εκμάθησης. Πώς εδώ έχουμε δεκαπλάσιες τιμές. Δεν είναι αυτό αισχροκέρδεια ? 

Edited by bunkerlibila
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που δεν ευθύνονται σε τίποτα είναι οι επιστημονικοί κλάδοι που περίμεναν τι θα τους πασάρουν για να δούνε χρήμα.. Οι πρόεδροι όμως των συλλόγων έπρεπε να το είχαν μυριστεί και να απαιτήσουν την ενίσχυση χωρίς κατάρτιση και βλακείες.. Ήταν όμως στην μέση και το ΕΣΠΑ.. Μπέρδεμα 

Τα ΚΕΚ έχουν μεγάλη ευθύνη γιατί όταν αγοράζεις μια υπηρεσία για πώληση οφείλεις να την ελέγχεις η να μην την πουλάς καθόλου. Θέλαν όμως και αυτοί το χρήμα όποτε την πάτησαν.. Ευκαιρία πλέον και για αξιολόγηση των ΚΕΚ γιατί δεν μπορούν να λειτουργούν όλα το ίδιο. Όσα δεν πληρούν τις προϋποθέσεις γεια σας.. 

Οι πλατφόρμες άσχετα από όλα τα αλλά, απορώ με τι τεχνογνωσία παρουσίασαν αυτά τα σεμινάρια.. Προχειροδουλειά, δεν θα χρειάστηκε ούτε εβδομάδα να παρουσιάσουν αυτές τις βλακείες...

Δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργούν τα ΕΣΠΑ αλλά αν είναι να δίνονται λεφτά για τέτοια αποτελέσματα, αυτοί που τα δίνουν ίσως πρέπει να το ξανασκεφτούν πέραν από το ρεζιλίκι που θα υποστούμε από την ΕΕ 

Και χωρίς να θέλω να στραφώ πολιτικά, δεν είναι τωρινό το θέμα απλά έσκασε με αυτόν τον τρόπο.. Επαναλαμβάνω πρέπει να ερευνηθεί η δράση προγραμμάτων και ΚΕΚ τα τελευταία χρόνια 

Link to comment
Share on other sites

«Τα ΚΕΚ δεν θα πάρουν τίποτα» έλεγαν κυβερνητικά στελέχη 

https://www.protothema.gr/politics/article/998710/kuvernisi-ta-kek-den-tha-plirothoun-gia-to-katargithen-programma-tilekatartisis/

Αυτή η διαρροή -αν είναι αληθινή- δείχνει αμάθεια των κυβερνώντων. Υπάρχει δημοσιευμένη στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ πρόσκληση από την επιτελική δομή ΕΣΠΑ από 2/4. Δεν είναι απλά τα πράγματα!!!  Ουσιαστικά έγινε προκήρυξη προγράμματος από το Δημόσιο και ξαφνικά αυτό  ανακαλείται και μάλιστα μετά 20 μέρες. Δεν νομίζω ότι πιστεύει κάποιος ότι δεν θα δικαιωθούν οι ΚΕΚατζήδες στα δικαστήρια....

Εκτός αν πέσουν σε κάποιο ΣτΕ made by Katerina Sakelar......................

Σε ότι αφορά τον κλάδο μας: είμαστε λίγοι γιατί συρθήκαμε πίσω από το voucher και έχουμε λίγη - πολύ λίγη ηγεσία (τεε)........

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, ikaros13 said:

Τα ΚΕΚ έχουν μεγάλη ευθύνη γιατί όταν αγοράζεις μια υπηρεσία για πώληση οφείλεις να την ελέγχεις η να μην την πουλάς καθόλου. Θέλαν όμως και αυτοί το χρήμα όποτε την πάτησαν.. Ευκαιρία πλέον και για αξιολόγηση των ΚΕΚ γιατί δεν μπορούν να λειτουργούν όλα το ίδιο. Όσα δεν πληρούν τις προϋποθέσεις γεια σας.. 

Εδώ την έλεγξε το κράτος και την βρήκε μια χαρά, τα ΚΕΚ θα περιμέναμε να την ελέγξουν??

Αξιολόγηση ναι αλλά επειδή δεν είμαι του χώρου δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Εδώ την έλεγξε το κράτος και την βρήκε μια χαρά, τα ΚΕΚ θα περιμέναμε να την ελέγξουν??

Αξιολόγηση ναι αλλά επειδή δεν είμαι του χώρου δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό.....

Έμαθε μια @@ ο Κούλης στο Harvard, και το επαναλαμβάνει συνέχεια. Μη δίνεις σημασία, τίποτα δε θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.