Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάργηση του προγράμματος τηλεκατάρτισης για τους επιστήμονες - Κανονικά θα αποδοθούν τα 600 ευρώ


Mdim

Recommended Posts

6 ώρες πριν, Faethon11 said:

Αυτό, το τόσο συγκεκριμένο, για να το γράφεις θα γνωρίζεις κάτι. Τι γνωρίζεις?

https://www.taxheaven.gr/news/48480/apozhmiwsh-eidikoy-skopoy-800-eyrw-gia-epixeirhseis-oloklhrh-h-apofash-kai-oi-kad-entaxhs

Αυτή είναι η ισχύουσα λίστα μέχρι στιγμής...όπως βλέπεις, οι Κ.Α.Δ. μηχανικών αφαιρέθηκαν!
Θα μου πεις "ναι αλλά αφαιρέθηκαν γιατί μπήκαν στη λίστα των voucher"...θα σου πω τότε "οκ, κάτσε να δούμε ΑΝ θα μας ξαναβάλουν σ' αυτή τη λίστα και με ποιους όρους (θυμίζω ότι αρχικά δε μας είχαν βάλει καν και μετά από πιέσεις μας έβαλαν χωρίς όμως να δικαιούμαστε το επίδομα) και το ξανασυζητάμε"!😉

Άσε που το πιθανότερο είναι πως από τις 04/05 και μετά (με το που μπει ο Μάιος ουσιαστικά αφού 01/05 είναι αργία και 02/05-03/05 Σαββατοκύριακο) που θ' αρχίσει ν' ανοίγει η αγορά δε θα θεωρούμαστε καν πληττόμενοι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 329
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Emporas

Μην είσαι τόσο σίγουρος.. Και αυτό να γίνει στην καλύτερη, γιατί τα πράγματα εξελίσσονται ραγδαία και δεν ξέρεις αρχές πως θα είμαστε, το άνοιγμα θα αφορά μικρομάγαζα στην αρχή... Μάνι μάνι έφτασες μέσα Μαΐου για το δεύτερο στάδιο και αν.. Δεν λέγεται με την καμία μια τέτοια κατάσταση ανοικτή αγορά 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Μπήκαν τα χρήματα σε όλους όσους είχαν κάνει την ενεργοποίηση μέχρι και 12/4 ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Emporas said:

https://www.taxheaven.gr/news/48480/apozhmiwsh-eidikoy-skopoy-800-eyrw-gia-epixeirhseis-oloklhrh-h-apofash-kai-oi-kad-entaxhs

Αυτή είναι η ισχύουσα λίστα μέχρι στιγμής...όπως βλέπεις, οι Κ.Α.Δ. μηχανικών αφαιρέθηκαν!
Θα μου πεις "ναι αλλά αφαιρέθηκαν γιατί μπήκαν στη λίστα των voucher"...θα σου πω τότε "οκ, κάτσε να δούμε ΑΝ θα μας ξαναβάλουν σ' αυτή τη λίστα και με ποιους όρους (θυμίζω ότι αρχικά δε μας είχαν βάλει καν και μετά από πιέσεις μας έβαλαν χωρίς όμως να δικαιούμαστε το επίδομα) και το ξανασυζητάμε"!😉

Άσε που το πιθανότερο είναι πως από τις 04/05 και μετά (με το που μπει ο Μάιος ουσιαστικά αφού 01/05 είναι αργία και 02/05-03/05 Σαββατοκύριακο) που θ' αρχίσει ν' ανοίγει η αγορά δε θα θεωρούμαστε καν πληττόμενοι...

Δεν νομίζω. Το λινκ που παραθέτεις αφορά στην ειδική αποζημίωση των 800ευρώ, το οποίο από την αρχή δεν είχε μέσα τους ΚΑΔ των μηχανικών. Έχει συζητηθεί πολλάκις στο φόρουμ. Το ισχύον πλαίσιο σήμερα 23/4, είναι αυτό . Μην σε παραξενέψει που γράφει επάνω 24/3. Είναι η περίφημη δέσμη μέτρων που ανακοίνωσε ο Σταικούρας με τις ονομασίες πλαίσιο 1,2 κλπ...Αφορά Μάρτιο και Απρίλιο. Το τί θα γίνει μετά δεν το γνωρίζουμε. Είναι όμως ανακρίβεια το "μας έβγαλαν από τους πληττόμενους ΚΑΔ" και οδηγεί σε παρερμηνείες.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Η λίστα αυτή ήταν για τα 800 με προθεσμία μέχρι 24/4. Εμείς ήμασταν για τα 600

Δεν έχω καταλάβει τι έχει γίνει με τα κεκ και γιατί κατηγορούνται ακριβώς (δεν δικαιολογώ κάτι).

Υπάχρουν κάποια κεκ , εγώ είχα επιλέξει ένα στην τύχη anko το οποίο σαφώς καμία σχέση δεν έχει με τα εν λόγω προγράμματα (και δεν με ενδιέφερε ούτως ή άλλως). Τα όποια ήταν τα ίδια για όλα τα κεκ ούτως ή άλλως οπότε ποιος ετοίμασε αυτά τα προγράμματα. Μπορεί κάποιος που δεν είναι μηχανικός να ετοιμάσει πρόγραμμα για μηχανικό; Μπορεί να φτιάξει ένας που δεν είναι δικηγόρος πρόγραμμα για δικηόρο?Οπότε κατηγορούν τα κεκ για το πρόγραμμα?

Ποιος τα έφτιαξε? Τα κεκ?

Δεν ξέρω τι έχουν τα κεκ ούτε δικαιολογώ ούτε υπερασπίζομαι αλλά από την άλλη αν αποτελεί επιχείρηση που μπήκε στο πρόγραμμα έκανε έξοδα και ρίχνουν τις ευθύνες εκεί? Αυτό που επέλεξα δεν προσφέρει τέτοιες γνώσεις ..εννοείται ούτε έψαξα..αφού είναι τα ίδια για όλους

Αν έχουν πάρει επιδοτήσεις που δεν δικαιούνται κακώς αλλά άσχετο. Επίσης θα έπρεπε να ειχαμε πάρει το σύνολο του ποσού χωρίς να μπαίνουμε σε όρους τηλεκαταρτισης κάτι που υπερασπιζόταν η κυβέρνηση ενώ τελικά κατέληξε σε φιάσκο κάτι που έλεγα όλοι από την αρχή ενώ η κυβέρνηση το υπερασπιζόταν. Μάλιστα άνέφεραν τον αριθμό που έχει κάνει αιτήσεις. Η τηλεκατάρτιση ήταν το θέμα ή το επίδομα;

Έβαλαν επιχειρήσεις που δεν ξέρω τι παίρνουν αλλά είναι άσχετο να έχουν έξοδα προφανώς το να κάνουν αιτήσεις χρόνος εργασία ςέιναι και μετά να ρίχνουν ευθύνες στα κεκ και να λένε δεν παίρνετε τίποτα. Οι πλατφόρμες είναι 4-6 και από εκεί τα τοπικά περισσότερα Αυτοι που έχουν τις πλατφόρμες απίρνουν επιχορηγήσεις?

-----------------------------------------------------

Τα 800 μην τα περιμένετε. Το ΤΕΕ έστειλε ανακοίνωση ότι τα 600 θα δόθουν μέσω άλλης διαδικασίας και όσοι είχαν κάνει αίτηση μέσω κεκ δεν ισχύει. Ξέρει κανείς πως θα κάνουμε αίτηση?

Θα βλέπαμε τα 200 τέλος Μαΐου και λέγαμε τουλάχιστον τα 400 τώρα αλλά τώρα δεν θα δούμε ούτε αυτό! Και τα 800 ξεχάστε τα. Κανονικά εγώ θα έπρεπε να τα δω αύριο τα 600 αλλά..

Δεν ασχολούμαι με πολιτικά άλλα όταν άκουγα το Γεωργιάδη να λέει ο πρωθυπουργός δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του αποσύρει το πρόγραμμα καλώς οκ..αλλά εντάξει ας βρει άλλο χρόνο να είναι εύθικτος ή να είναι στην ώρα του. Δεν είπα να σπαταληθούν χρήματα χωρίς λόγο αλλά όταν όλοι φωνάζουν και η κυβέρνηση επιμένει και το αποσύρει τελευταία στιγμή...οκ

Εντύπωση μου κάνει ότι ανοίγουν τα δικαστήρια...Θα έπρεπε να ανοίξουν πρώτα οι επιχειρήσεις και μετά τα δικαστήρια. Και τα υποθηκοφυλάκεια. Οκ υπάρχουν εκκρεμείς υποθέσεις αλλά...

Και τώρα ακούω για την πρώτη κατοικία...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, sof2 said:

Το ΤΕΕ έστειλε ανακοίνωση ότι τα 600 θα δόθουν μέσω άλλης διαδικασίας και όσοι είχαν κάνει αίτηση μέσω κεκ δεν ισχύει. Ξερει κανείς πως θα κάνουμε αίτηση? Θα βλέπαμε τα 200 τέλος Μαίου και λέγαμε τουλαχιστον τα 400 τώρα αλλά τώρα δεν θα δούμε ούτε αυτό! Και τα 800 ξεχάστε τα. Κανονικά εγώ θα έρπεπε να τα δω αύριο τα 600 αλλά..

Πού είναι αυτή η ανακοίνωση του ΤΕΕ ?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.