Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάργηση του προγράμματος τηλεκατάρτισης για τους επιστήμονες - Κανονικά θα αποδοθούν τα 600 ευρώ


Mdim

Recommended Posts

1. Τα ΚΕΚ θα πουν οτι αναγκαστικά βάση προκήρυξης έπρεπε να συμβληθούν με τα ΟΤΣΚ. Μεσάζοντες ειναι. Και αυτοί θα μπορούσαν να μη συμμετάσχουν (όπως ακούγεται εδώ να λέγεται για εμάς). 

2. Οι συνάδελφοι δεν έχουν καμία ευθύνη καθώς εαν ήξεραν οτι οι ώρες είναι 20 αντι 100, οτι η ποιότητα ηταν τέτοια, ότι δε μετράει την ώρα (και μπορεί να γράψουν οτι είδαμε 99 ώρες) και ότι τα ΟΤΣΚ θα απαντουσαν στα τηλεφωνα "δείτε τα ίδια βιντεο ξανά και ξανά εως τις 100 ώρες" μπορεί να μη συμμετείχαν. Όσοι συμμετείχαν, συμμετείχαν όμως. Θεωρώ απίθανο να μπουν μετά άλλοι αν και το σωστό αυτο είναι (να ανοίξει κάποια πλατφόρμα για επιπλέον αιτήσεις) εφόσον από ασυγχρονη τηλεεκπαίδευση γίνεται πλέον επίδομα. Όσοι δε συμμετείχαν δε συμμετείχαν βεβαίως εν γνώση τους η μην μπορώντας να δουν 100 ώρες. 

3. Τα ΟΤΣΚ εχουν απόλυτη ευθύνη. Ελπίζω όταν η ανακοίνωση λέει οτι θα ελεγχθούν τα ΚΕΚ να εννοεί τα ΟΤΣΚ. 

Εμάς δεν μας ενδιαφέρει η πολιτική. Ούτε πόσα παίρνει το κάθε ΚΕΚ. Σε όσους ενεργοποίησαν μέχρι το ΣΚ 12/4 ακόμα και μετά τα βαλέρ των τραπεζών εχει καταβληθεί το 400αρι. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 329
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εν τω μεταξύ, εχθές έληξε η προθεσμία που είχε κάποιος να κάνει την δήλωση ατομικά ενώ σήμερα απενεργοποιησαν την δυνατότητα των κεκ να μας κάνουν την αίτηση με την διαδικασία Β. Εγώ προσπάθησα να την κάνω ατομικά χθες βράδυ πριν τις 12 αλλά δεν την έπαιρνε το σύστημα, άρα δεν έχω μπορέσει να αιτηθω καν. 

Γελοιότητες 

Link to comment
Share on other sites

Στην πλειονότητα που ενεργοποίησε το κεκ την επιταγη το Σάββατο 11/4 ή Κυριακή 12/4 και τα 400 αναμένονταν με βάση ανακοινώσεις 16/4 έως 17/4 έχουν κατατεθεί αυτη τη βδομάδα. Αν σου έχει ενεργοποιήσει την επιταγη πριν τις 12/4 λογικά θα τα δεις όπως τα είδαμε και οι υπόλοιποι. Δεν ξέρω κανέναν να τα είδε με την επιταγη ενεργοποιημένη αργότερα (απο 13/4 και μετά). 

Εφόσον ειναι πλέον επίδομα και όχι εκπαίδευση θα πρέπει να σας δοθεί η δυνατότητα να κάνετε την αίτηση (όχι προφανώς στην πλατφόρμα τηλεκατάρτισης όπως προσπαθείτε τωρα). 

Δεν την κάνατε στην προθεσμία γιατί δεν προλαβαίνατε να δείτε τις 100 ώρες; Ρωτάω απο περιέργεια.

ΥΓ: Προφανώς είναι τραγική η κατάσταση έτσι όπως έγινε αλλά όσοι δεν κάνατε την αίτηση (για όποιο λόγο, για να μη συμμετάσχετε, γιατί δεν είχατε 100 ώρες - απολύτως σεβαστό) τώρα είναι λογικό να μην μπορείτε μέσω της πλατφόρμας αυτης. Θα πρέπει να βρει άλλο τρόπο και θα πρέπει να διασφαλιστεί οτι θα δοθεί αυτός ο τρόπος (πχ νέα φόρμα) ώστε να μην μείνετε εκτός. Άρα αναμένετε να δοθεί λύση. 

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Spiderman said:

Στην Ελλάδα έχουμε υπουργό τον αδερφό του Λεωνίδα, τί ψάχνουμε, μετά την απομάκρυνση από την κάλπη ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.

Εδώ είχαμε Τασία , Θεανώ , Γιάνη και  ένα ολόκληρο θίασο , αυτόε σε ενόχλησε ?

Link to comment
Share on other sites

@glaps και @Spiderman ψυχραιμια. Δεν χρειάζεται να γίνει πολιτική η αντιπαράθεση. Ας τα λύσουν άλλοι αυτά. Εμείς εδώ ας λύσουμε τα δικά μας θέματα και να γίνεται νορμαλ κουβέντα. 

Το θέμα ειναι η κατάργηση του voucher και η απόδοση των 600€ στους συναδέλφους που πλήττονται (χωρίς όρους πλέον). 

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Sw0rdf1sh said:

Στην πλειονότητα που ενεργοποίησε το κεκ την επιταγη το Σάββατο 11/4 ή Κυριακή 12/4 και τα 400 αναμένονταν με βάση ανακοινώσεις 16/4 έως 17/4 έχουν κατατεθεί αυτη τη βδομάδα. Αν σου έχει ενεργοποιήσει την επιταγη πριν τις 12/4 λογικά θα τα δεις όπως τα είδαμε και οι υπόλοιποι. Δεν ξέρω κανέναν να τα είδε με την επιταγη ενεργοποιημένη αργότερα (απο 13/4 και μετά). 

Εφόσον ειναι πλέον επίδομα και όχι εκπαίδευση θα πρέπει να σας δοθεί η δυνατότητα να κάνετε την αίτηση (όχι προφανώς στην πλατφόρμα τηλεκατάρτισης όπως προσπαθείτε τωρα). 

Δεν την κάνατε στην προθεσμία γιατί δεν προλαβαίνατε να δείτε τις 100 ώρες; Ρωτάω απο περιέργεια.

ΥΓ: Προφανώς είναι τραγική η κατάσταση έτσι όπως έγινε αλλά όσοι δεν κάνατε την αίτηση (για όποιο λόγο, για να μη συμμετάσχετε, γιατί δεν είχατε 100 ώρες - απολύτως σεβαστό) τώρα είναι λογικό να μην μπορείτε μέσω της πλατφόρμας αυτης. Θα πρέπει να βρει άλλο τρόπο και θα πρέπει να διασφαλιστεί οτι θα δοθεί αυτός ο τρόπος (πχ νέα φόρμα) ώστε να μην μείνετε εκτός. Άρα αναμένετε να δοθεί λύση. 

Καθυστέρησα να κάνω την αίτηση επειδή περίμενα κάποιες τεχ ικες διευκρινίσεις από τον λογιστή μου λόγω του ότι ενδέχεται να δικαιούμαι το επίδομα των 800. Παρ όλα αυτά, ήμουν εμπροθεσμος μέσω της διαδικασίας Β αφού είχα δώσει πριν τρεις ημέρες την εξουσιοδότηση μου στο κεκ και με πέταξε το σύστημα έξω εξαιτίας του μπλοκάρισμα τος των κεκ. Δεν βλέπω πουθενά να διαφαίνεται δική μου ολιγωρία ή απουσία διάθεσης να ενταχθω στην ενίσχυση. 

 

Link to comment
Share on other sites

"Μέσω της διαδικασίας Β": έλεγξε ότι το ΚΕΚ ενεργοποίησε την επιταγή στην προθεσμία. Αυτό για να μην καθυστερήσεις μήπως έχουν στείλει λίστα. Διαφορετικά αναμένεις να δούμε πως θα δώσει λύση. 

Η απόφαση με τους πληττόμενους ΚΑΔ (στην οποία είμαστε μέσα) εξού και δικαιούμαστε μείωση ενοικίων και παράταση εισφορών μέχρι τον 9ο αναφερει οτι εξαιρούνται από την ενίσχυση οι επιστήμονες οι οποίοι δικαιούνται τα 600. 

ΥΓ: ο τρόπος διαφοροποιείται αυτή τη στιγμή (καλώς εννοείται) και αναμένουμε να δούμε. Αν όμως ενεργοποίησες επειδη έχει δώσει ημερομηνίες και λίστες στις τράπεζες απ ότι φαίνεται, το λέω για να δεις τα 400 τουλάχιστον πιο γρήγορα. Μίλα με το ΚΕΚ αφού επέλεξες διαδικασία Β. Θεωρώ θα τραβήξει αρχικά τις αιτήσεις από το yeka. 

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.