Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάργηση του προγράμματος τηλεκατάρτισης για τους επιστήμονες - Κανονικά θα αποδοθούν τα 600 ευρώ


Mdim

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 329
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Patrick

<<Σε κάθε περίπτωση, στόχος είναι, τα χρήματα που αφορούν τον Απρίλιο, να πιστωθούν στους δικαιούχους δικηγόρους, λογιστές, εκπαιδευτικούς, συμβολαιογράφους, γιατρούς και μηχανικούς έως το πρώτο 10ήμερο του Μαΐου, μαζί με το τρίτη πληρωμή των 800 ευρώ.">>

 

Να επαναλάβω αυτό που είπα χθές για όσους πανηγύριζαν ότι ζεστα τώρα στην τσέπη τα 600 και βουρ για 800. Με νοιάζει μέσα στην πανδημία που έχω πολύ ανάγκη τα λεφτα τι γίνεται στην τσέπη μου. Αυτο είναι το κριτηριό μου σε αυτη την δύσκολη στιγμή:

εγώ προσωπικά:

1. έχασα 10 μέρες  να γράφω ώρες και να παιδεύομαι

2. έχασα ενα δωρεαν καλό σεμινάριο δώρο

3. πιθανότατα θα χάσω τα λεφτα που θα έπαιρνα σίγουρα τον Μάη (ήταν αποφασισμένο τουλάχιστον για τους επιστήμονες  μόνο και μόνο διότι ήξεραν πώς τελικά έγινε όλο αυτό και ουσιαστικά αποτελούσε μία σιωπηρή συμφωνία, Σας παιδέψαμε , μήν φωνάζετε και εμείς θα σας το ξεπληρώσουμε διότι μην κοροιδευόμαστε με επιστημονες μιλάμε αλλιώς δεν μπορούμε να τούς πείσουμε).

4. τα 400Ε δεν θα τα πάρω αύριο.(24/04) ενώ θα τα έπαιρνα σίγουρα.

τι κέρδισα:

1. θα πάρω τα 200Ε που έτσι κι αλλιώς θα ΄έπαιρνα νωρίτερα. (αυτό τελικά , το νωρίτερα, δεν δείχνει και σιγουρο).

Τώρα αν μου πείτε για την υποτίμηση μου κλπ  περισσότερο με υποτιμά να με παίρνουν τηλέφωνο για ΠΕΑ και μόλις λέω τιμή να μου απαντάνε μα μου είπε ο συμβολαιογράφος 50Ε τόσο το βγάζουν . Περισσότερο με υποτιμά ο συμβολαιογράφος και ο συνάδελφος των 50Ε που είναι επιστήμονες. Αντίθετα εν- μέσω πανδημίας με ενδιέφερε πως θα πάρω και τον Μάη λεφτά. 

 

Βρε παιδιά θα με τρελάνετε, η τσέπη σας έχασε ή κέρδισε?

Κερασάκι στην τούρτα θα είναι στίς νέες ΠΝΠ κλπ να μπουν και εισοδηματικά κριτήρια. (Δεν το πιστέυω βέβαια αλλά λέμε τώρα)

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

@katrmp η φωνή της λογικής, χωρίς κομματικές παρωπίδες κλπ.......

Edited by Pavlos33
Προσθήκη τονισμού (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, katrmp said:

Με το κρατος δεν κάνεις καμιά σιωπηρή συμφωνία. Πολύ απλά γιατί είναι αναξιοπιστο.Όπως μας κορόιδεψε ο Κούλης 19/3 στο διάγγελμα με το οποίο θα έδινε σε όλους τους Ε.Ε. 800€, έτσι θα μας κορόιδευαν και τώρα με τα 800 του Μαίου. Τα περί 800 το Μάιο που έλεγαν στην αρχή της ιστορίας του voucher τα έλεγαν για να μην τους πριιζουμε άλλο. 

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, christopografow said:

Όντως πληρώθηκε κάποιος σημερα ; Εγώ με ενεργοποίηση 12/4 τίποτα ακόμη ...

Κι εγώ μια από τα ίδια. Με ενεργοποίηση από Κ.Ε.Κ. στις 12/4 και ακόμα τίποτα.

Edited by disotiri
Link to comment
Share on other sites

@katrmp O ορισμός του καιροσκοπισμού!

Υπο άλλες συνθήκες, με τετοια λογική, θα μπορούσες άνετα να γίνεις ανθρωποφύλακας (Δες Π. Κοροβέσης-κυκλοφορεί κι ελεύθερα στο ιντερνετ αν θες να το διαβάσεις).

Εκεί με τη σιωπηρή συμφωνία γονάτισα......

Δεν περιγράφω άλλο....Άλλωστε ελπίδα ειδικά στο κλάδο μας δεν υπάρχει εδώ και χρόνια.....

Link to comment
Share on other sites

Η εξουσία συνήθως λειτουργεί τιμωριτικά σε τέτοιες περιπτώσεις, μεγάλες μίζες κόπηκαν, μην περιμένετε σύντομα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει laxanos.

<<Δεν περιγράφω άλλο....Άλλωστε ελπίδα ειδικά στο κλάδο μας δεν υπάρχει εδώ και χρόνια....>>

Συμφωνώ διότι τελικά δεν μπορείς να βάλεις χαρτί και μολύβι κάτω πιά και να κάνεις πράξεις. Ο μηχανικός είναι ξεκάθαρος 1+1=2. Η λογική σου όμως εσένα είναι όχι voucher, αλλά κάνω αίτηση τελικά όχι με καιροσκοπική διάθεση  πάντα, 400+200 όχι, θέλω 800, δώσε μου τα 600, αλλά τελικά που είναι τα 600 ωεο??

.Απλά είσαι ευχαριστημένος που θα τα πάρεις τον Μάη στίς 10!!!! ? Ή είσαι τόσο large που δεν πειράζει μωρέ που μπορεί να πήραν αυτοί οι εργαζόμενοι που είχαν συμβάσεις των 300Ε τελικά 800Ε και δώρο 40%  ενοικι. Γιατί δεν φωνάξατε για αυτούς. Δηλαδή αυτή δεν ήταν κατασπατάληση χρήματος και μάλιστα υπερβολικά μεγάλη?

Το θέμα μας είναι γιατι εμείς θα τα παίρναμε έστω και μέσω αυτής της αστοχης κίνησης, που επαναλαμβάνω αν απο τα ήδη στημένα  σεμινάρια των κεκ με βάζαν ελεύθερα να επιλέξω 100ωρες θα ήμουν πολύ ικανοποιημένος. Θα έκανα τζάμπα 2 σεμινάρια των 50 ωρών που θα άξιζαν και θα έπαιρνα και 600.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Spiderman said:

Η εξουσία συνήθως λειτουργεί τιμωριτικά σε τέτοιες περιπτώσεις, μεγάλες μίζες κόπηκαν, μην περιμένετε σύντομα χρήματα.

Η εξουσία τιμωρεί.

Την εξουσία δεν την τιμωρούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.