Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάργηση του προγράμματος τηλεκατάρτισης για τους επιστήμονες - Κανονικά θα αποδοθούν τα 600 ευρώ


Mdim

Recommended Posts

12 ώρες πριν, dimitris GM said:

α] θα εκδοθει ΦΕΚ εντος της εβδομαδος και τα χρηματα αρχες Μαίου. [ετσι ειπε ο υπουργος]

β] Με  ψήφισμα που συνυπογράφουν ο Α’ Αντιπρόεδρος ΤΕΕ Νίκος Ανδρεδάκης και τα μέλη της Διοικούσας Επιτροπής ΤΕΕ Ελένη Μπούκη και Παναγιώτης Παντελέος ζητούν από το ΤΕΕ:

https://www.b2green.gr/el/post/79606/isotimi-antimetopisi-choris-exaireseis-gia-tous-michanikous-endelechis-elegchos-ton-emplekomenon-sto-skandalo

 

Αυτό ήταν το ψήφισμα που δεν άρεσε στο Στασινό και πέρασε το δικό του με τους κολαούζους του στη Διοικούσα με ψήφους 9-6.

 

13 ώρες πριν, PAPIVOLIS said:

Προφανώς ο τύπος νομίζει ότι μιλάει σε παιδάκια δημοτικού. τι να σχολιάσεις κ τί να περιμένεις από τύπους με τέτοια φάτσα. μόνο οι αντιδράσεις του λένε πολλα. πάμε παρακάτω. προσωπικά ΔΕΝ έχω πάρει τίποτα ακόμα με ενεργοποίηση 11/04. Δεν θα δώσουν τίποτα. Αλλα δεν πρόκειται αυτά τα φαντάσματα να τα δώσω κ τίποτα. Ξανά ταμείο πληρωμή το 2022 . η όταν γίνουν εκλογές . 1) εξ οικονομώ , 2) αυτό εδώ. Kαλά ΔΕΝ ντρέπεστε ρε καθόλου ;;;  

Μας ξεφτιλίσανε οι τύποι . Ευχαριστούμε και το τεε για την συμπαράσταση. γ..ιόλες.

Αυτή την αγανάκτηση να την εκφράσετε και με τη φυσική σας παρουσία στο ΤΕΕ. Πρέπει να πάμε μαζικά να διαμαρτυρυθούμε στον πρόεδρο Στασινό, μόλις ξανανοίξει το ΤΕΕ.

 

8 ώρες πριν, laxanos said:

Θα ήθελα να βάλω μια φωτό με τί θα παίρναμε εξαρχής το Μάιο όχι μόνο εμείς οι επιστήμονες αλλά και η πλειοψηφία των εργαζομένων αλλά δε ρισκάρω με 
διαγραφή από το φόρουμ........

Ακριβώς αυτό το πράγμα πρέπει να πάρουν από εμάς οι κυβερνητικοί και ο Στασινός μετά την καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 329
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11 ώρες πριν, stayros said:

 Γιατί από ότι έχω δει και ακούσει από γνωστούς και φίλους Δημόσιοι Διαγωνισμοί, Smart Buildings και GDPR ήταν ΟΚ.

βαρέθηκα να βλέπω φώκιες και σωλήνες με βοθρολύματα. Εσύ μου θύμισες τον Αδωνι που του στέλνουν επιστήμονες κατα χιλιάδες e-mail για να του πουν ποσο καλό είναι το πρόγραμμα τηλεκαταρτισης.

http://agonaskritis.gr/άδωνις-χιλιάδες-επιστήμονες-μου-στέλ/

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Συνάδελφε παρερμήνευσες απομονώνοντας μια φράση. Εξηγώ λοιπόν ότι στην παρούσα ενότητα συζήτησης πρέπει να επικεντρωθούμε σε ότι μας αφορά. Σε site μηχανικών είμαστε οπότε είναι καλύτερα  να εστιάσουμε στο δικό μας πρόβλημα και στους τρόπους που θα μπορούσαν να υπάρξουν προκειμένου να λάβουμε και εμείς το βοήθημα για το μήνα Μαιο αν τελικά δοθεί. ΟΙ εκπαιδευτικοί φαντάζομαι ότι θα έχουν το δικό τους φόρουμ να αναλύσουν τα προβλήματα και τις ενδεχόμενες κινήσεις τους. Εμείς κατά την άποψή μου πάντοτε, δεν θα πρέπει να κοιτάξουμε το αρνητικό, δηλαδή κάποιους κλάδους που δεν πήραν χρήματα, αλλά αυτούς που πήραν προσπαθώντας (εννοείται αν το θες και συντεχνιακά) να πάρουμε και εμείς. Τώρα αν θέλαμε να γενικεύσουμε τη συζήτηση δε νομίζω ότι ο δικός μας ο κλάδος με τα μεγαλύτερα ποσοστά ανεργίας, υποαπασχόλησης και εταιροαπασχόλησης λόγω της δεκαετούς οικονομικής κρίσης έχει τραβήξει λίγα. Βεβαίως και άλλοι κλάδοι, αλλά νομίζω σε αυτό πρέπει να έχουμε το αρνητικό ρεκόρ.  Παρεμπιπτόντως μια και το αναφέρατε, οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται σε φροντιστήρια (αν έχω καταλάβει σωστά) δεν εντάχθηκαν στους εργαζόμενους που θα έπαιρναν τα 800 Ευρώ;

Δεν είχα πρόθεση να σε παρερμηνεύσω. Σίγουρα προέχουν τα ζητήματα του κλάδου μας με κοιμώμενο ΤΕΕ!! Απλά όταν ζητάμε κατανόηση και στήριξη απο την κοινωνία, γιατί έχουμε όντως απίστευτη ανεργία, θα πρέπει να ανταποδίδουμε και εμείς λίγη αλληλεγγύη.

Σε ότι αφορά την ερώτησή σου: οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί δεν έχουν λάβει τα 800. Αυτό συνέβη γιατί οι εργοδότες αν και έκαναν τις δικές τους δηλώσεις στην Εργάνη (25-30/3), το παμμέγιστο Υπουργείο τις ακύρωσε (ειδικά για την ιδιωτική εκπαίδευση) και τους έβαλε να τις ξανακάνουν μεγαλοβδομαδιάτικα........ Οπότε πάνε και αυτοί  -όπως και μεις- στα "Προσεχώς".

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, stayros said:

Η ερώτηση είναι απλή. Τι λάθη βρήκες στα προγράμματα για μηχανικούς. Μπορείς να απαντήσεις;

Μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω, από τη στιγμή που και το ίδιο το υπουργείο στην τελευταία του απόφαση κάνει λόγο για την κακή ποιότητα του υλικού.

Αλλά έστω, σε μένα είχε μάθημα για την επεξεργασία εικόνας με το windows movie maker, που έχει αποσυρθεί εδώ και 3 χρόνια. 

Επίσης, η πιο πρόσφατη βιβλιογραφία για τα πάντα ήταν κάπου στο 2009 - 2010, ενώ η πλειοψηφία κάπου στο 2000. Ενημερωμένα πράγματα, όχι αστεία!

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, stayros said:

Η ερώτηση είναι απλή. Τι λάθη βρήκες στα προγράμματα για μηχανικούς. Μπορείς να απαντήσεις;

Εγώ προσωπικά παρακολούθησα το πρόγραμμα των Smart Buildings. Τα 2.5/3 των ενοτήτων ήταν γύρω απο την περιβαλλοντική νομοθεσία. Οι πληροφορίες ως επί το πλείστον ήταν παιδαριώδεις (γεωγραφία γυμνασίου) ή υπερβολικά γενικευμένες.

Το 0.5/3 ήταν η αναφορά στα smart buildings με υλικό copy paste απο διπλωματικές (βλ. Ενότητα Revit) ή υλικό με υπερβολικά γενικευμένες πληροφορίες και πάλι, που δεν βοηθούν κάπου πέρα από εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.