Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

10 σκίτσα διάσημων αρχιτεκτόνων


Engineer

Recommended Posts

On 3/5/2020 at 4:00 ΜΜ, Arche said:

Πάντως Didoni, γνώμη μου είναι ότι τον Renzo Paino, τον τρως κανονικά!!!! Μα τι ειναι αυτά?

Και το πρώτο σκίτσο, σαν να έχει φωτογραφίσει σκαλωσιά οικοδομής και το γούστο το δικό μου αλλά και των περισσοτέρων πιστευω δεν είναι αυτό, αλλοιώς θα αφήναμε τις σκαλωσιές στην οικοδομή, ποτέ όμως δεν είδα κανένα όσο τις είχαμε στημένες να φωτογραφίζει και να μου λέει " πω φιλε, τι ωραιο σχεδιο..." ωστε να τις αφήσω και έτσι τις μαζεύαμε, όπως κάνει και ο περισσότερος κόσμος.

Τωρα όσον αφορά τα δευτερα σκίτσα, τι να πω?Μουτζουρίτσες που κάνω σε dt μου θυμίζουν και απορώ αυτού τι του έχουν βρει και τον θαυμάζουν τόσο οι Αρχιτέκτονες??

Το έργο του στο σύνολο του έχουμε βρει!

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, όποιος βρίσκεται εγκλωβισμένος στην Ελληνική πραγματικότητα δέχεται σαν αυθεντία όποιον του διαφημίζουν τα Ελληνικά και τα Ευρωπαικά πανεπιστήμια, μια βόλτα σε άλλη ήπειρο, αν και το έργο του είναι γνωστό σε τρεις ηπείρους θα σε έπειθε ότι το έργο του Antoine Predock, και του Richard Meier είναι κλάσης ανώτερο του Piano. Για τον Piano είχα ακούσει πολύ κουβέντα να γίνεται κοντά στο Ε.Μ.Π. πριν σχετικά λίγα χρόνια, μετά είδα ένα έργο του σαν container σε ένα δάσος και δεν μου άρεσε, αλλά ας μείνουμε στο παρόν θέμα. Το πρώτο σχέδιο, το οποίο δείχνει κάτι σαν σκαλωσιές μπροστά σε κτίριο, το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι σχέδιο και όχι σκίτσο και το δεύτερο που δημοσιεύεται στην προηγούμενη σελίδα, δηλαδή όσο αφορά τα 3 πράσινα σκιτσάκια που εμφανίστηκαν στη β' σελίδα μπορείς να μου πεις σαν έργο πολύ αναγνωρισμένου Αρχιτέκτονα - δεν λεω, πολύ τον παραδέχονται, εγώ με τα λίγα που έχω δει δεν ενθουσιάστηκα αλλά δεν θέλω να πω ότι δεν ξέρουν οι πολλοί ή ότι κάτι άλλο συμβαίνει, δέχομαι μόνο το ότι έχω άλλη γνώμη, σύμφωνα με το ότι έχω δει - πες μου λοιπόν τα 3 σκιτσάκια στην προηγούμενη σελίδα σαν Αρχιτέκτονα σου άρεσαν πολύ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 14/5/2020 at 9:05 ΠΜ, Arche said:

έχεις δίκιο, όποιος βρίσκεται εγκλωβισμένος στην Ελληνική πραγματικότητα δέχεται σαν αυθεντία όποιον του διαφημίζουν τα Ελληνικά και τα Ευρωπαικά πανεπιστήμια, μια βόλτα σε άλλη ήπειρο, αν και το έργο του είναι γνωστό σε τρεις ηπείρους θα σε έπειθε ότι το έργο του Antoine Predock, και του Richard Meier είναι κλάσης ανώτερο του Piano. Για τον Piano είχα ακούσει πολύ κουβέντα να γίνεται κοντά στο Ε.Μ.Π. πριν σχετικά λίγα χρόνια, μετά είδα ένα έργο του σαν container σε ένα δάσος και δεν μου άρεσε, αλλά ας μείνουμε στο παρόν θέμα. Το πρώτο σχέδιο, το οποίο δείχνει κάτι σαν σκαλωσιές μπροστά σε κτίριο, το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι σχέδιο και όχι σκίτσο και το δεύτερο που δημοσιεύεται στην προηγούμενη σελίδα, δηλαδή όσο αφορά τα 3 πράσινα σκιτσάκια που εμφανίστηκαν στη β' σελίδα μπορείς να μου πεις σαν έργο πολύ αναγνωρισμένου Αρχιτέκτονα - δεν λεω, πολύ τον παραδέχονται, εγώ με τα λίγα που έχω δει δεν ενθουσιάστηκα αλλά δεν θέλω να πω ότι δεν ξέρουν οι πολλοί ή ότι κάτι άλλο συμβαίνει, δέχομαι μόνο το ότι έχω άλλη γνώμη, σύμφωνα με το ότι έχω δει - πες μου λοιπόν τα 3 σκιτσάκια στην προηγούμενη σελίδα σαν Αρχιτέκτονα σου άρεσαν πολύ?

ειναι, και αυτός και η ομαδα των νεοϋορκέζων και o Eisenman... αλλα ολα αυτα πάνε με το "lifestyle" και την πολυσυλλεκτική όντως ταυτότητα και κουλτούρα της πόλης... μεγάλο ζήτημα... γι αυτό έρχεται (ηρθε και πέρασε) ο μεταμοντερνισμός, να διακυρήξει ότι οτιδήποτε μπορεί να σταθει σαν αυτόκλητο... δεν χρειάζεται κανένα υπόβαθρο... τα είπαμε απλά, "αρχέτυπο" και καλέσαμε και τις θεωρίες του CGJung να το υποστηρίξουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.