Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη καλής λειτουργίας trailer


nik1983

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω αναλάβει ένα τρέιλερ, που ο πελάτης μου το έχει αγοράσει από άλλον, και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του δεν είχε βγάλει άδεια. Το τρέιλερ αυτό κατασκευάστηκε σε συνεργείο πριν δέκα χρόνια και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του έχει μία απλή απόδειξη αγοράς από το συνεργείο.Η περίπτωση αυτή σίγουρα δεν μπορεί να ενταχθεί στην αγορά μεταχειρισμένου τρέιλερ, καθώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν είχε βγάλει άδεια και έτσι δεν έχουμε στα χέρια μας το πρωτότυπο σημείωμα έλξης. Οπότε θα μπει στην περίπτωση της ιδιοκατασκευής; Και αν ναι, πως θα βρούμε τιμολόγια υλικών, αφού ο πελάτης μου το αγόρασε απο άλλον (αν σκεφτούμε ότι έχει γίνει το μπέρδεμα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη που δεν είχε άδεια);

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μπερδευεσαι....Λοιπον,δεν μας απασχολει αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν εχει βγάλει αδεια ή καιν το τρειλερ κατασκευαστηκε στη ΝΑSΑ.Σημασια για αρχη...ετσι για τα τυπικα εχει οτι υπάρχει μια αποδειξη αγορας....(αν δεν υπηρχε ακομα και αυτη η αποδειξη θα εμπαινε στον κοπο ο πελατης σου να πληρωνε ένα τυπικο ποσο , μικρουλι κιολας, ισα το φπα μιας αποδειξης απο ενα μαγαζι που πουλαει σιδερα, μη νομιζεις κανα αναλυτικο τιμολογιο μια απλη αποδειξη προσκομιζεις στον φακελο.Αυτο βασικα κανουν οι περισσοτεροι που ξερω, οταν δλδ εχουν ενα τρειλερ κατι χρονια ή το εφτιαξαν μονοι τους ή τους το δώσανε).Ακομα....οπως ειπες παραπανω για το αν δεν μπορεί να ενταχθει στην αγορά μεταχειρισμένου τρέιλερ, καθώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν είχε βγάλει άδεια και έτσι δεν έχουμε στα χέρια μας το πρωτότυπο σημείωμα έλξης.....δεν το λαμβανεις καθολου υπ οψιν ειναι σαν να το πηρες- εφτιαξες τωρα.Απλα φτιαχνεις μια καινουργια δηλωση-τεχν.εκθεση...καταλαβες.και η αποδειξη ακομα αν ειναι 10 χρόνων και τι εγεινε δεν σου λέει κανεις τιποτα, διοτι νομικά είναι μια απλη αγορα και εφ οσον κατα τη γνωμη σου δεν ειχε αδεια περα του παρανομου σημαινει ακομα οτι δεν υφιστααι σαν οχημα :???: .....και θα αρχισει να υπάρχει μολις του βγαλεις την αδεια. :???:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε βρίσκουμε τιμολόγια υλικών από ένα μαγαζί με σίδερα και μαζί με την υπέυθυνη δήλωση του μηχανικού και μία υπεύθυνη δήλωση του πελάτη μου ότι το κατασκεύασε ο ίδιος είναι εντάξει; Χρειάζεται να καταθέσω και σχέδιο (κάτοψη;); Επίσης, όταν λένε ότι χρείαζεται το ζυγολόγιο, απλά εννοούν να ζυγιστεί το τρέιλερ και να έχω το απόβαρο, που θα δηλωθεί και στην Υ.Δ. του μηχανικού;

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν ζητάνε κιολας Υ.Δ του πελατη οτι το κατασκευασε ο ίδιος..γι αυτό και λέγετε ιδιοκατασκευή.Οσο για το ζυγολόγιο - ζυγαριά...εεεε...ενταξει τι να πώ 5κιλα πανω 5 κιλα κατω δεν τρεχει τιποτα.Αμαθες κάνε και κατοψη, ή καλυτερα να φτιάξεις μια πλάγια όψη του τρειλερ που να φαίνονται οι διαστάσεις του , όπως επίσης και τον τυπο της ροδας...μια φορα μου εχουν ζητησει το σχεδιο, αλλωστε τις διαστασεις τις αναφερεις στην εκθεση.Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας.. πελάτης έχει μια ιδιοκατασκευή και θέλει να βγάλει άδεια έλξης.. μπορεί να κάνει την διαδικασία στο ΚΕΠ του δήμου ή πρέπει να πάει με το όχημά του στη διεύθυνση μεταφορών της νομαρχίας??

 

το ρωτάω γιατί στη σελίδα του υπουργείου αναφέρει στην αρχή ότι η υπηρεσία διεκπεραιώνεται από τα ΚΕΠ..

 

http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=345&id=&tid=345

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και γω θα ηθελα τις νομοθεσιες..

 

Δηλαδη εμενα για ιδιοκατασκευη που μου ειπανε μονο για υπογραφη 20 ευρω..να του πω οχι..ειναι λιγα για την ευθυνη που παιρνω..;

 

Μου ειπε ομως οτι οι αλλοι οι μηχανικοι του το υπογραφουν με 20 ευρω .

 

θα σου δωσω μια αλλη διασταση των πραγματων

 

λοιπον εμενα ο τυπος μου προτεινε 50 ευρω γιατι λεει θα ειχε "ροη" και θα καναμε και αλλα μαζι

αυτος τα εφτιαχνε σε μια υπογα... τελος παντων

αφου είχα διαβασει ολα αυτα εδω μεσα ειπα να μπλεχτω για να δω μονο κ μονο την διαδικασια

ακου λοιπον να δεις πως πηγε

 

ξεκιναω απο νεο φαληρο για στηλες oλυμπιου διος στο μαγαζι του ...45λ

παω το βλεπω , κολλησεις αργκον , γαλβανισμενο , παιρνω μετρα κλπ

μαζι με τα τσιγαρα και το μπλα μπλα βαλε χοντρικα αντε και το παρκαρισμα 45λ παλι

φευγω απο κει και παω νταιχατσου να παρω ΕΓΩ την βεβαιωση ελξης στο ρουφ

αφου παω πλακωμενος προσπερναω το στενο της αντιπροσωπειας που

ειναι ενας ιδιωτικος δρομος, ειχε παρκαρει μια νταλικα μπροστα κ δε το δα

ειναι εκει και ενα γνωστο εργοστασιο στροματων αμα θυμαμαι καλα

κανω εναν θεικο κυκλο για να ξαναβγω εκει βαλε 1 ωρα

παιρνω το σημειωμα τα παιδια εκει πολυ εξυπηρετικα γυρναω στο γραφειο

στο φαληρο σε 40λ

φτιαχνω την υπ δηλωση φτιαχνω και μια φραπα ολα μαζι 15λ

παω να τον βρω να του την δωσω και επειδη ηξερα που παω πλεον 30λ

 

συνολο....3ω 25λ και βενζινη

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ............ εσυ παρτου 20 ευρω

 

LoL

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα στη παρέα,

παιδια είμαι μηχανικος ΤΕ και θελω να ασχοληθω με τισ αδεισ ρυμουλκησης. Εκτοσ απο ενα γρηγορο ψαξιμο που εχω κανει, δεν εχω ιδεα για τον τροπο που εκδιδονται. Εχω κατανοήσει τον τρόπο πάνω κάτω αλλα τα χω μπερδεμενα στο μυαλο μου. Μπορεί καποιοσ να αναρτήσει την διαδικασια βημα βημα απο τη στιγμη που χτυπα το τηλ απο τον πελάτη μέχρι την στιγμη που πληρωνεται ο μηχανικος? Μιασ και εργάζομαι στο χωρο του αυτοκινητου και απο διασυνδέσεισ δοξα το θεο παμε καλα γιατι να μη βγαλω εστω και 1-2 δουλειεσ το μήνα ??...δυσκολοι καιροι οπωσ θα εχετε καταλάβει κ σεις. Ηδη πολοι με ρωτάνε που θα παω να βγαλω αδεια ελξης κλπ κλπ. και ειναι σα να βλεπω δουλεια να χανεται μεσα απ τα χερια μου και δοξα το θεο ορεξη για δουλεια υπαρχει.

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

άδειες ρυμούλκησης με υπ. δήλωση μηχανολόγου τέλος;;;

ΥΑ 5299/φεκ 2840

Γνωρίζει κανείς νεοτερα;

ΑΔΑ: Β45Α1-Φ35 κοίτα εδώ, αναφέρει πως για μεταχειρισμένα τρεϊλερ ισχύουν όπως έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εάν όμως ένα τρέιλερ αγοράσθηκε πριν από 5 χρόνια ας πούμε και ο ιδιοκτήτης δεν έβγαλε ποτέ άδεια έλξης τότε τι γίνεται?

Χρειάζεται έγκριση τύπου η οποία γίνεται από ποιόν? Προφανώς παίρνουν τέλος και οι ιδιοκατασκευές... Κρίμα γιατί όσο μικρός και αν ήταν ο αριθμός των τρέιλερ δεν παύει να χάνεται ένα κομμάτι της δουλειάς μας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.