Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη καλής λειτουργίας trailer


nik1983

Recommended Posts

Καλησπέρα, επειδή τα έχω μπερδέψει λίγο με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά...Για υφιστάμενο τρέιλερ ιδιοκατασκευής για μεταφορά λέμβου, για το οποίο έχω στοιχεία από προηγούμενη υπεύθυνη δήλωση, το Συγκοινωνιών ζητάει νεά υπεύθυνη δήλωση λόγω αλλαγής αυτοκινήτου.

Η νέα ΥΔ τι πρέπει να περιλαμβάνει και να αναφέρει?

Τα στοιχεία του νέου αυτοκινήτου που χρειάζομαι είναι Αριθμό κυκλοφορίας-Απόβαρο χωρίς τον οδηγό-Μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος-Ελκτική ικανότητα για ρυμουλκούμενο με/χωρίς φρένα?Για το ρυμουλκούμενο δεν έχω τιμολόγιο-δελτίο αποστολής, μόνο για τον κοτσαδόρο που είχε τοποθετηθεί.

Επίσης, μπορεί να υπογραφεί από ηλεκτρολόγο μηχανικό ή μόνο από μηχανολόγο μηχανικό?

Edited by naper26
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

συνάδελφοι,

 

έχω την εξης υδ μηχανικού σαν πρότυπο. Είναι επαρκής ή χρειάζεται αναλυτικότερα στοιχεία (αποσταση άξονα, υλικό δοκών, συστημα φωτισμού κλπ)

 

Είναι επείγον!  Σας ευχαριστώ

YD_Mhxanikou1.docx

Edited by Myiannis
Link to comment
Share on other sites

γιατι περιπτωση προκειτε συναδελφε?

γνωριζεις τισ νεες αλλαγες ως προς την διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

αφορά σε αλλαγή ρυμουλκού (αυτοκινητου) σε παλιό τρέιλερ το οποίο είχε πάρει άδεια (με άλλο αυτοκίνητο) και υπάρχει η παλιά ΥΔ(δεν την έχω εγω), και η παλιά άδεια ρυμούλκισης.

 

έχω βεβαίωση απο τη Suzuki για το αυτοκίνητο ότι χρειάζεται.

 

η απορία μου είναι σχετικά με την νέα ΥΔ που πρέπει να φτιάξω εγώ αν είναι επαρκής ως προς τα τεχνικά χαρακτιριστικά του τρέιλερ κυρίως (να μη γίνω και ρεζιλι) διότι το ΦΕΚ του 99 που διάβασα αναφέρει πολλά χαρακτηριστικά και δεν ξέρω αν πρέπει όλα να μπουν στην ΥΔ

 

ΕΥχαριστώ

Edited by Myiannis
Link to comment
Share on other sites

η πλακα ειναι οτι απο μτφρ σε μτφρ αλλαζει.... ολο και κατι θα σου βρουν

επειδη βιαζομαι να την ψαξω στειλε μου ενα πμ να το δω το βραδυ

αριθμο χτυπημενο εχει το τρευλλερ πανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και από μένα. Θέλω κι εγώ να μεταφέρω παλιό τρέιλορ σε νέο αυτοκίνητο. Εκτύπωσα και συμπλήρωσα το υπόδειγμα που έδωσε ο Myiannis αλλά στο μηχανολογικό δεν την έκαναν δεκτή. Μου ζήτησαν μία δύο σελίδων με αναλυτικά τεχνικά χαρακτηριστικά. Μήπως την έχει κάποιος να μου την δώσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

φίλος θέλει για να βγάλει άδεια για τον κοτσαδορο, να  πάρει το 50% μπαγκαζιέρας συγγενή του, που την έχει από παλιά με άδεια. Οπότε να πάρει άδεια έλξης και στο δικό του ΕΙΧ. Τι βεβαίωση χρειάζεται από μένα και ποιά? (επειδή στο #96 είπε δεν έκανε και ήθελε δισέλιδη).

Την βεβαίωση εργοστασίου πώς την βρίσκεις?

Πρέπει να πάει στο υπουργείο συγκοινωνιών (αν υπάρχει), τής περιφερειάς του (Ευβοια), ή μπορεί να το κάνει και στην Αθήνα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

τελικά βρήκα το παρακάτω. Οπότε για άδεια ρυμούλκησης και από δευτερο αυτοκίνητο δεν χρειάζεται κάποια μεταβίβαση της μπαγκαζιέρας με αντίτιμο, αλλά ουσιαστικά παραχώρηση. Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος:

1. αφού η πρώτη δεν ήταν από εργοστάσιο, αλλά από ιδιοκατασκευή (όμως επειδή ήταν παλιά έχει πάρει σημείωμα ρυμούλκησης), δεν μπορεί να έχει έγκριση τύπου και πιστοποιητικό συμμόρφωσης, άρα χρειάζεται η βεβαίωση μηχανικου

2. βγαίνει μόνο στην υπηρεσία του τμηματος μεταφορών (ΕΥΒΟΙΑ)που είναι η κατοικία του δεύτερου ιδιοκτήτη (υποψήφιου να συνχρησιμοποιεί την ΄'ιδια μπαγκαζιέρα). 

3. δεν μπορεί να βγεί στην Αθήνα

4. όλα γίνονται και μέσω ΚΕΠ, αλλά αξίζει τον κόπο ή θα κολλήσσουν?

5. χρειάζεται και ικανότητα έλξης έτσι? και πώς θα την πάρω αυτήν ?

6. ο κοτσαδόρος δεν αναφέρεται πουθενά, δεν υπογράφουμε κάπου για αυτόν ότι έχει κάποια έγκριση?

22-12-2014 10;06;52AM.PDF

22-12-2014 10;06;52AM.PDF

Link to comment
Share on other sites

ο κοτσαδορος ειναι αλλο εξαρτημα που εχει την δικη του εγκριση ηδη

 

εσυ υποτειθεται υπογραφεις για την "χουφτα" του τρευλλερ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.