Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη καλής λειτουργίας trailer


nik1983

Recommended Posts

Όντως, καλά τα λέει ο Κώστας... Έτσι θα έχεις και 70 κιλά "αέρα" από άποψη ασφάλειας... Αφού αντέχει για 750 κιλά τότε προφανώς και θα αντέχει για βάρος 680 κιλών...

 

Νομίζω ότι δεν υπάρχει και τόσο ρίσκο για την υπογραφή... Ρίσκο θα υπήρχε αν το τρέϊλερ ήταν όντως ιδιοκατασκευή και όχι κατασκευασμένο από εργοστάσιο...

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανει κανεις καμια τετοια μελετη να εχουμε μια εικονα? Επισης συναδελφοι ποσο κοστολογειται κατι τετοιο?

 

Ευχαριστω.

 

Συνάδελφοι , που μπορούμε να βρούμε την Κ.Υ.Α 34075/3663/99 ?

 

Στέλιο, μπορείς να χρησιμοποιείς το κουμπι edit στο κάτω δεξιό μέρος του κάθε μηνύματος για να προσθέτεις και να επεξεργάζεσαι γενικώς τα μηνύματά σου.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα συνάδελφοι

 

επανέρχομαι στο θέμα, με ένα πρόβλημα στο οποίο δεν μπορώ να σκεφτώ/βρω κάποια λύση...

 

λοιπόν, το αυτοκίνητο που θα μεταφέρει το trailer είναι εισαγωγής από Γερμανία, και η επίσημη αντιπροσωπία στην Ελλάδα μου είπε ότι δεν μπορεί να μου δώσει βεβαίωση ελκτικής ικανότητας γιατί δεν εισάγει τέτοιου τύπου αυτοκίνητα...

οπότε δεν μπορώ να βρω από πουθενά βεβαίωση, γιατί κ ο εισαγωγέας αγρόν ηγόραζε!!!

 

 

το αυτοκίνητο είναι αγροτικό Ι.Χ. 4Χ4 2.500 κ.ε....

 

Η άδεια αυτά που αναφέρει είναι ότι

 

-> Μέγιστη αποδεκτή μάζα φορτωμένου οχήματος εν κυκλοφορία = 2.740kg

 

->Μάζα οχήματος εν κυκλοφορία με το αμάξωμα κ με το σύστημα ζεύξης στην περίπτωση ρυμουλκού οχήματος = 1.976kg

 

-> Ωφέλιμη μάζα = 764kg

 

 

Κάποια πρόταση???

 

κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα???

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Takis_3d Πρώτα απ΄ολα να σου επισημάνω ότι το αγροτικό 4Χ4 υπάγεται στην κατηγορία είδους οχημάτος : φορτηγό. Επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να σου χορηγήσουν το σημείωμα προσάρτησης ρυμουλκούμενου οχήματος, καθως απο τη νομοθεσία αυτό απαγορεύεται, αλλά επιτρέπεται μόνο σε ειδικές περιπτώσεις που καλό θα ήταν να ρωτήσεις τους αρμόδιους της διεύθυνσης μεταφορών.

Link to comment
Share on other sites

Για τα αγροτικά αυτοκίνητα επιτρέπεται η ρυμούλκυση τρέιλερ σύμφωνα με το κάτωθι δελτίου τύπου του ΥΜΕ:

 

17/03/2009

 

Ρυμούλκηση μπαγαζιέρας από αγροτικά

 

 

 

 

Με απόφαση που υπέγραψε ο Υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών κ. Ευριπίδης Στυλιανίδης, δίνεται η δυνατότητα στους αγρότες που έχουν στην κυριότητά τους Φορτηγό ΙΧ αγροτικό αυτοκίνητο, να ρυμουλκούν τις «μπαγκαζιέρες» καθώς επίσης και τις βάρκες ιδιοκτησίας τους.

Με την εφαρμογή της απόφασης, διευκολύνεται σημαντικά μια μεγάλη κατηγορία αγροτών σε όλη τη χώρα στους οποίους μέχρι τώρα δεν επιτρεπόταν αυτή η δυνατότητα, καθώς για ρυμούλκηση «μπαγκαζιέρας» ή βάρκας έπρεπε να διαθέτουν και επιβατικό αυτοκίνητο.

 

 

Από το Γραφείο Τύπου

Link to comment
Share on other sites

Το ότι επιτρέπεται στα αγροτικά η ρυμούλκηση trailer το γνωρίζω...

 

Το πρόβλημα μου είναι τι μπορώ να κάνω με την βεβαίωση ελκτικής ικανότητας του αυτοκινήτου???

 

Αυτό είναι που δεν γνωρίζω...

 

Πάνω σε αυτό εαν υπάρχει κάποια πρόταση!

 

Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Takis_3d το προηγούμενο μήνυμα το έστειλα για ενημέρωση όλων των συναδέλφων, τώρα για την ικανότητα έλξης του οχήματοις μπορείς να χρησιμοποιήσεις:

1.το manual του αυτοκινήτου αν υπάρχει

2. το εργοστασιακό προσπέκτους

3. την έγκριση τύπου του αυτοκινήτου ή

4. βεβαίωση απο την αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με την έκδοση άδειας για trailer.

Ο πελάτης μου χρησιμοποιεί το trailer του για να μεταφέρει τη μηχανή του και το snowmobile του. Ολες οι προηγούμενες άδειες που είχα βγάλει (2 συνολικά) ήταν για μπαγκαζιέρες.

 

Το εν λόγο trailer έχει μήκος 2,5 μέτρα (ιδιοκατασκευή) και με σχετική ερώτηση που έκανα σήμερα στη Δ/νση Συγκοινωνιών μου είπε ο υπέυθυνος ότι για τέτοιου είδους χρήση δεν προβλέπεται άδεια!!!!!

Ο νόμος ωστόσο ανφέρει ότι άδειες δίνονται για μπαγαζιέρες, μεταφορές λέμβου,τροχοσκηνή ή για μεταφορά μοτοσυκλετών - καρτ , κατηγορίες που αναφέρονται σαφέστατα από τον σχετικό νόμο...

 

Ο ελεγκτής, ο οποίος ήταν και εξυπηρετικότατος, μου είπε ότι μπορούμε να του βγάλουμε άδεια για μπαγκαζιέρα, και από εκεί και περα να μεταφέρει τo snowmobile με δική του ευθύνη, και ότι δεν γίνεται να δώσουν έγκριση για τη συγκεκριμένη χρήση.

 

Σας έχει τύχει ποτέ κάτι ανάλογο?Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση....? Προβλέπεται κάτι διαφορετικό το οποίο διαφέυγει και από μένα και τον ελεγκτή?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.