Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτη καλής λειτουργίας trailer


nik1983

Recommended Posts

Είμαι νέος μηχανικός και παρακολουθώντας την συζήτηση μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.

Αρχικά για την κοτσαδούρα (αν υπάρχει τεχνικός όρος συγχωρέστε με αλλά δεν τον γνωρίζω!) χρειάζεται συγκεκριμένη διαδικασία αδειοδότησης; Με πλησίασε φίλος ο οποίος έχει κάνει ιδιοκατασκευή και δεν θέλει να ασχοληθεί καθόλου με το θέμα! Πρέπει να του βγάλω 2 άδειες (μια για το τρείλερ και μια για την κοτσαδούρα), ή η άδεια ρυμούλκισης συμπεριλαμβάνει και την κοτσαδούρα;

 

Επανέρχομαι λίγο και στο θέμα τις κοστολόγησης της μελέτης! Μπορεί κάποιος να μας πει για μελέτη μεμονομένου τρείλερ πόσο πρέπει να κοστολογήσουμε την μελέτη; Ψάχνωντας λίγο στο διαδίκτυο είδα κάτι για 50 ευρώ!!! Δεν είναι λίγα;

Επίσης απαιτείται κωδικός πληρωμής ΤΕΕ ή κόβουμε απευθείας απόδειξη παροχής υπηρεσιών στον πελάτη;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοτσαδόρος, ακούγεται καλύτερα! Η άδεια είναι 1, ονομάζεται άδεια έλξης και αφορά το συγκεκριμένο όχημα για το συγκεκριμένο τρέιλερ αποκλειστικά. Για τα επαγγελματικά οχήματα, άδεια έλξης επιτρέπεται μόνο αν σχετίζεται με το επιτήδευμα. Τα 50 € ισχύουν, ίσως για ιδιοκατασκευή ν' αλλάζει το κόστος. Σχετικά με το αν είναι λίγα, αν ετοιμάσεις μια φόρμα (κάτοψη, διαστάσεις, δυνάμεις κ.λ.π.) στο μέλλον η διαδικασία θα είναι πολύ γρήγορη, αν και νομίζω πως αποτελεί θέμα εξειδίκευσης μηχανικού, οπότε μην το βλέπεις περιστασιακά. Για το ΤΕΕ δεν γνωρίζω, θα τους ρωτήσεις εσύ τηλεφωνικά. Πρέπει να βρεις μια έτοιμη φόρμα, για να κατατοπιστείς (λογικά όποιος έχει κοτσαδόρο οφείλει να έχει και την άδεια μέσα στο αυτοκινητό του, με τα πλήρη στοιχεία). Προφανώς η ιδιοκατασκευή ανεβάζει το ρίσκο ευθύνης της υπογραφής. Αν βρω κάτι θα στο στείλω με πμ. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Frank ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν πρόκεται για επαγγελματικό όχημα και είναι και ιδιοκατασκευή! Για τη φόρμα με την κάτοψη, διαστάσεις δυνάμεις κ.λ.π. στη Διευθυνση Μεταφορών δε μου τη ζήτησαν πάρα μόνο μια υπεύθυνη δήλωση και έγινε και ολόκληρο θέμα γιατί δε θέλαν να μου δώσουν τη νομοθεσία η οποία αναφέρεται σε ρυμουλκούμενα!

Εγώ θα την κάνω βέβαια για να είμαι σίγουρος!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μου ζήτησαν να υπογράψω άδεια για τρέιλερ ιδιοκατασκευής με 50 €. Δεν γνώριζα τι είναι, το έψαξα και θα αρνηθώ.

 

Αναρωτιέμαι πάντως, υπάρχουν συνάδελφοι που θα αναλάμβαναν την ευθύνη για κυκλοφορία οχήματος-ιδιοκατασκευής χωρίς να το επιθεωρήσουν;!

 

Γιατί με αμοιβή την χρέωση μίας εργατοώρας μηχανικού αυτοκινήτων, αμφισβητώ ότι θα σηκωνόταν οποιοσδήποτε μηχανικός για να επιθεωρήσει τρέιλερ...

 

Με την ευκαιρία πάντως, αυτήν την 34075/3603/99 την έχει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να αρνηθείτε μια τέτοια δουλειά με τέτοια ευθύνη εκτός αν είσαστε 100% σίγουροι γι'αυτό που θα υπογράψετε. Αν έχετε έστω και 1% αμφιβολίες μείνετε μακριά.

 

Αν σε μια κακή στιγμή το trailer φύγει και σκοτώσει κόσμο ο πρώτος που θα πάει στο δικαστήριο είναι ο μηχανικός. Το δικαστήριο βέβαια είναι το λιγότερο σε σχέση με την ζημιά σε συνανθρώπους κυρίως και κατά δεύτερο λόγο την πιθανή αποζημίωση για σωματική βλάβη (6ψήφιο νούμερο+).

 

Σχετικά με την αμοιβή για μια τέτοια δουλειά ακόμα και 300€ λίγα είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως έχει καποιος την Κ.Υ.Α 34075/3663/99? Πουθενά δεν μπορώ να την βρώ στο διαδυκτιο...Τόσο τρομερό μυστικό είναι κ την κρύβουνε? Εχει καποιος κάποιο πρότυπο για την άδεια τρέιλερ...Στην περιπτωσή μου το ρυμουλκόμενο είναι ιδιοκατασκευή και θέλει να μεταφέρει καρτ...50Ε δεν είναι πολύ μικρή η αμοιβή? Έγω πάντως σκέφτομαι να ζητήσω τουλάχιστον 120Ε συν οτι μιλάμε για ιδιοκατασκευή οπότε όλη την ευθύνη την έχω εγώ

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου με pm το mail σου και θα σου στείλω όλη την νομοθεσία... Λίγη υπομονή όμως γιατί θα πρέπει να την σκανάρω! Διαδίκτυο δεν θα την βρεις! Και εγώ από γνωστό την ξέθαψα! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.