Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτη καλής λειτουργίας trailer


nik1983

Recommended Posts

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wE56mFqysdfkXdtvSoClrL8Aca0Ioc7UNL3U4LPcASlceJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMtVuts8BYeTjxJC-TY3eu2f5HWODCs9alj3Sr6DJLfIFT'>http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wE56mFqysdfkXdtvSoClrL8Aca0Ioc7UNL3U4LPcASlceJInJ48_97uHrMts-zFzeyCiBSQOpYnTy36MacmUFCx2ppFvBej56Mmc8Qdb8ZfRJqZnsIAdk8Lv_e6czmhEembNmZCMxLMtVuts8BYeTjxJC-TY3eu2f5HWODCs9alj3Sr6DJLfIFT

 

ΕΘΝΙΚΟ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ http://www.et.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Γεια σας σε όλους και καλό καλοκαίρι. Το τελευταίο καιρό έχει τύχει να ασχοληθώ με την έκδοση μερικών περιπτώσεων αδειας προσάρτησης ρυμουλκούμενου και πρωτη φορά μου έτυχε αυτό. Σήμερα ήρθε ο πελάτης στο γραφείο και μετά από μερικά τηλεφωνήματα στις αντιπροσωπείες καταλήξανε να μας ζητάνε 60 +φπα για να μας δώσουν μια βεβαίωση με τα 4 στοιχεία που απαιτούνται . Δηλαδή απόβαρο, μεγιστο επιτρεπόμενο βάρος και ελκτική ικανότητα με πέδηση και χωρίς. Η απορία μου είναι , πως είναι δυνατόν να σου ζητάει η αντιπροσωπεία σου λεφτά για να σου βεβαιώσει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου σου. Δεν είναι υποχρέωσή της;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι στη πόλη μας είναι , αλλά νομίζω είναι πολιτική της εταιρίας, γιατί επικοινώνησα και με την αντιπροσωπεία σε κοζάνη όπου έχει αγοραστεί το αυτοκίνητο και το ίδιο μου είπαν και από εκεί. Δε θα πώ ποιά εταιρία είναι για λόγους δυσφήμισης αλλά είναι πολύ γνωστή, μέσα στις 5 -6 σε πωλήσεις παγκοσμίως. Το θέμα είναι όταν πήρα στα κεντρικά στην Αθήνα μου είπαν να απευθυνθώ στις κατατόπους αντιπροσωπείες και ότι αυτή δε μπορούσαν να μου απαντήσουν, ούτε καν προφορικά. Μου φάνηκε πολύ παράλογο να ζητάει η αντιπροσωπεία λεφτά για να δώσει βεβαίωση με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου. Εσάς σας φαίνεται λογικό;

Το καλό για μένα είναι ότι ήταν μπροστά ο πελάτης και μάλιστα μίλησε ο ίδιος με μια αντιπροσωπεία , μην του μείνει η υπόνεια ότι τον κοροιδεύω και θα τα φάω εγώ. Αλλά πάλι το θέμα είναι γιατί να τα πληρώσει αυτά τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Καλημέρα.Σαν νέος μηχανικός τυχαίνει να πρέπει νασχοληθώ και εγώ με αυτό το θέμα.Συγκεκριμένα πρέπει να βγάλω άδεια ρυμούλκησης σε 2 τρέιλερ που διαθέτει η οικογενειά μου...Το ένα είναι δικιά μας ιδιοκατασκευή για ένα μικρό φουσκωτάκι που έχουμε και το άλλο είναι κατασκευή γνωστής εταιρίας με 2 άξονες για το "big boat" που έχουμε....θαθελα να μου στείλετε κάποιες αιτήσεις συμπληρωμένες ώστε να δω τι γράφεται σε αυτή την αίτηση για αυτές τις 2 περιπτώσεις που έχω....Αν γίνεται με πμ ή mail...θα εκτιμούσα πολύ αυτή τη βοήθεια και επίσης την αίτηση αυτή την πέρνω από τη υπηρεσία μεταφορών της περιοχής μου?Ρώτησα κάποιον υπάλληλο και δεν γνώριζε επί του θέματος...έπεσα στη περίπτωση.

 

Ευχαριστώ

 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Μην κάνεις παραθέσεις ολόκληρων, μακροσκελών, μηνημάτων. Δες τους κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα. Μου έτυχε μια περίπτωση για τρέιλερ-ιδιοκατασκευή.

Όσον αφορά την Υ.Δ. με τα τεχνικά στοιχεία (34075/3603) και συγκεκριμένα για τα 1. τύπο συνδέσμου ζεύξεως, 2. σύστημα φωτισμού, 3. σύστημα πεδήσεως, 4. σύστημα προσδέσεως,

τι γράφουμε στην Υ.Δ.; Μήπως κάποιος θα μπορούσε να μου στείλει ένα παράδειγμα Υ.Δ.;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και γω θα ηθελα τις νομοθεσιες..

 

Δηλαδη εμενα για ιδιοκατασκευη που μου ειπανε μονο για υπογραφη 20 ευρω..να του πω οχι..ειναι λιγα για την ευθυνη που παιρνω..;

 

Μου ειπε ομως οτι οι αλλοι οι μηχανικοι του το υπογραφουν με 20 ευρω .

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΜΕΛΕΤΗ-ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ-ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΡΕΙΛΕΡ. ΤΟ ΤΡΕΙΛΕΡ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΛΕΤΗ. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ? ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΠΤ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΗΠΩΣ ΒΡΩ ΤΙΠΟΤΑ .

 

Παρακαλώ μη γράφετε με κεφαλαία. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.