Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη καλής λειτουργίας trailer


nik1983

Recommended Posts

Εάν όμως ένα τρέιλερ αγοράσθηκε πριν από 5 χρόνια ας πούμε και ο ιδιοκτήτης δεν έβγαλε ποτέ άδεια έλξης τότε τι γίνεται?

Χρειάζεται έγκριση τύπου η οποία γίνεται από ποιόν? Προφανώς παίρνουν τέλος και οι ιδιοκατασκευές... Κρίμα γιατί όσο μικρός και αν ήταν ο αριθμός των τρέιλερ δεν παύει να χάνεται ένα κομμάτι της δουλειάς μας...

Ακριβώς έτσι, χρειάζεται έγκριση τύπου που θα την χορηγεί ο κατασκευαστής!Και πίστεψέ με είναι επίπονη διαδικασία για την έκδοση έγκρισης τύπου που συμφέρει μόνο τους μεγάλου κατασκευαστές με συγκεκριμένη γραμμή παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδες,εχω πελατη με αλλαγη αυτοκινητου και υφισταμενο τρειλερ.Χρειαζεται η γνωστη υ.δ. αλλα εχω ενα θεμα.Δεν γνωριζω βαρη του αυτοκινητου και ελκτικες δυναμεις.

Το αυτοκινητο που πηρε ειναι μεταχειρισμενο και δεν εχει το βιβλιαρακι του.Η αδεια δεν αναγραφει κατι επισης.Το μονο που βρηκα ειναι ενα ταμπελακι που αναγραφει 1580 Kg και 2580Kg.

Το αυτοκινητο ειναι ενα toyota corolla sedan 1.3 λιτρα,αυτο με τα στρογγυλα εμπρος φαναρια.Ξερει κανεις πως θα βρουμε τα στοιχεια του?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά σου δεν είναι να βρεις γενικά τα στοιχεία του μοντέλου αλλά τα επιτρεπόμενα βάρη βασιζόμενος σε μια πηγή που θεωρείται αξιόπιστη για το ΥΜΕ. Αφού δεν υπάρχει λοιπόν owner's manual τότε δοκίμασε με αριθμό πλαισίου και κινητήρα στο τεχνικό αρχείο οχημάτων στο site του ΥΜΕ. Αν πάλι δεν καταφέρεις τίποτα τελευταία λύση είναι ο επίσημος εισαγωγέας ΤΟΥΟΤΑ. Τους λες αρ. πλαισίου και σου στέλνουν εγγράφως τα επιτρεπόμενα βάρη. Προσοχή, κάποιες εταιρείες όπως η MAZDA σε χρεώνουν για να σου δώσουν τη βεβαίωση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον σας κατ'αρχας.

Το αμαξι ξεχασα να αναφερω οτι ειναι μοντελο του 1997.Το ταμπελακι με τα βαρη καπου εδω μεσα ειδα οτι ειναι το μεικτο βαρος και το αλλο ειναι μεικτο+ελκτικη δυναμη.Το επιβεβαιωνει κανεις?

@Astrah απ'οτι καταλαβα τα μοντελα που αναφερεις ειναι πιο παλια.

@Jimtdm το εδω μηχανολογικο δεν ζηταει επισημα στοιχεια,αλλά αρκειται στην υ.δ. του μηχανικου.Οποτε ειμαι καλλυμενος με οτι βρω ειτε απο καποιο βιβλιαρακι,ειτε απο ιντερνετ, ειτε στο τελος θα βαλω οτι νομιζω εγω γιατι με την αμοιβη που θα παρω δεν αξιζει να ασχοληθω παραπανω.Ηδη τα μισα τα εδωσε σε βενζινες να παω 2 φορες για να δω τρειλερ και αυτοκινητο απο κοντα.

 

Edit:Το μοντελο του αυτοκινητου ειναι αυτο ακριβως.

 

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3541300/

Edited by kusta80
Link to comment
Share on other sites

Αν όμως χτύπα ξύλο συμβεί κάποιο ατύχημα τότε θα ψαχτούν τα πάντα και θα κληθείς να απαντήσεις πώς βρήκες οτι το συγκεκριμένο όχημα μπορεί να έλξει τόσο βάρος με φρένα και τόσο χωρίς φρένα και να είσαι σίγουρος πως δεν θα στέκει "το βρήκα στο wikipedia ή στο τάδε περιοδικό"... Προσέχουμε για να έχουμε.. Όσο μπορούμε...

Link to comment
Share on other sites

jimtdm κανένας δεν είπε ότι θα στηριχθεί σε στοιχεία της wikipedia .... Απλά πρέπει (με κάποιον τρόπο) να προσδιοριστεί το μοντέλο.... είναι το Ε11 (Ε1100

 

 

http://www.student.tue.nl/H/r.t.h.leijenaar/CorollaE11/Toyota_Corolla_E11_manual.pdf  σελ.247

 

 

450kg χωρίς φρένα το τρέιλερ

 

1000kg με φρένα το τρέιλερ

Edited by astrah
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, ο ίδιος είπε όμως πως θα βάλει ότι νομίζει, πράγμα επικίνδυνο σε μια "στραβή". Με λίγο ψάξιμο μπορεί να βρει και το μανιουαλ της τουοτα. Βγάζει δυο φωτοτυπίες, σφραγίζει και είναι έτοιμος..

Link to comment
Share on other sites

Astrah με εσωσες φιλε!!!Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου.Τα 1000 kg τα ειχα συμπερανει απο το ταμπελακι αλλα δεν ηξερα χωρις πεδηση, την ελκτικη δυναμη.

Και παλι ευχαριστω! +1 απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι,

 

'Εχω το εξής πρόβλημα, θέλω να βγάλω άδεια τρείλερ ιδιοκακασκευής για ένα πελάτη μου ο οποίος δουλεύει σε βιοτεχνία μεταλλικών κατασκευών και έφτιαξε το τρέιλερ του με αχρησιμοποίητα υλικά από την δουλεία του. Το πρόβλημα μου είναι οτι για να βγάλω άδεια μου ζητάνε τιμολόγια αγοράς υλικών και βεβαίωση ότι έχει κατασκευαστεί πριν τις 28-10-12, αυτό σημαίνει οτι θα πρεπεί να βρω τιμολόγια πριν τις 28-10-12, σωστα????
Θα μπορουσε να του κόψει το αφεντικό του ένα τιμολόγιο για τα υλικά αλλα η ημερομηνία θα είναι μετά τις 28-10-12... Πράγμα που θα αποδεικνύει οτι δεν έχει κατασκευαστεί το τρέιλερ πριν τις 28-10-12. Πως μου προτεινετε να το χειριστώ?

 

http://www.yme.gr/index.php?getwhat=1&oid=1355&id=&tid=1478

Edited by tila
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.