Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη καλής λειτουργίας trailer


nik1983

Recommended Posts

Από που προκύπτει ότι απαιτούνται τιμολόγια αγοράς υλικών? Η 48426-3554-12 δεν αναφέρει πουθενά για τιμολόγια αγοράς υλικών και αν επιμένουν στην διεύθυνση μεταφορών σου για τιμολόγια ας κάνει μια υπεθυνη δήλωση ο ιδιοκτήτης ότι τα έχει χάσει.

Link to comment
Share on other sites

Η υπάλληλος μου έδωσε μια αίτηση την οποία θα πρέπει να σφραγίσω ως μηχανικός και στην οποία φαίνονται τα δικιολογητικά όπως στο link http://www.yme.gr/index.php?tid=345 .

Και μου είπε οτι μαζί με την έγκριση απο το υπουργείο θα πρέπει να παω σε αυτήν με αυτή την αίτηση συμπληρωμένη, μαζί με όλα τα στοιχεία που αναγράφονται και φυσικά τα τιμολόγια αγοράς. Επίσης ισχυριζεται οτι αφου στην υπευθυνη δηλωση γραφω οτι κατασκευαστηκε πριν τις 27-10-2012 θα πρεπει και τα τιμολογια να ειναι πριν απο αυτη την ημερομηνια.

Οταν της ειπα οτι ''και αν δλδ  ενας ιδιοκατασκευαστης έκοψε απόδειξεις λιανικής και τις έβαλε στην φορολογικη του δηλωση ή το κατασκευασε το 2008 δεν το χρησιμοποιούσε και αποφασισε να βγαλει τωρα αδεια που θα τις βρει'' μου απαντησε χαρακτηριστικα οτι '' μη μου με φερεις την εγκριση του υπουργειου εαν δεν εχεις τιμολογια γιατι δεν θα σου βγαλω την αδεια, αν τα εβαλε στην εφορια να παει να τα ζητησει απο την εφορια και να μου τα φερει!!!''

 

Για να καταλάβω απλά με την έγκριση απο το υπουργείο μπορώ να παώ στην Διευ/νση συγκοινωνιών ή καλύτερα στα ΚΕΠ και να βγεί η άδεια?

Εχω υποχρέωση να πάω την αίτηση ή αυτή είναι παλιά διαδικασία που εφαρμόζεται πλεον μονο για  μεταβίβαση μεταχειρισμένων ρυμουλκουμένων (ή την αλλαγή ρυμουλκού Ε.Ι.Χ.), δηλαδή αυτά για τα οποία έχει ήδη εκδοθεί σημείωμα ρυμούλκησης?

Link to comment
Share on other sites

Θαρώ πως στην 48426-3554-12 αν ήταν απαραίτητα τα τιμολόγια αγοράς υλικών θα έπρεπε να το αναφέρει, δεν μπορεί να σου αναλύει την διαδικασία και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται στο υπουργείο, να σε βάζει σε μια διαδιακασία και μετά να πηγαίνεις στο Μεταφορών και να σου ζητάει άλλα και παραπάνω δικαιολογητικά, μου φαίνεται παράλογο, αν και δεν είναι από τα μόνα παλάλογα που ισχύει στην Ελληνική νομοθεσία. Εκτός αυτού είναι στην δικαιοδοσία του κάθε υπαλλήλου να κρατά μια γραμμή της υπηρεσίας του όσων αφορά τα απαιτούμενα διακιολογητικά (εντός λογικών πλαισίου). Για κάνε μια προσπάθεια με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι έχει χάσει το τιμολόγιο αγοράς... δεν νομίζω να σου φέρει αντίρρηση ο υπάλληλος και δεν θα πρέπει στο κάτω κάτω τις γραφής! (Και να του πείς ότι οι εποχές του αποφασίζουμε και διατάζουμε στον δημόσιο τομέα έχουν αλλάξει !!! ) Πάρε και ένα τηλ. στο υπουργείο απ' ότι ξέρω τις υποθέσεις για τα τρέιλερ να χρεώνεται κάποιος κύριος Μανωλάς αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Μου ζητησαν σήμερα να βγάλουμε άδεια για ρυμουλκό τρέηλερ ιδιοκατασκευής..η διαδικασία αν κατάλαβα καλά είναι η εξής: στέλνουμε στην Αθήνα στο ΥΠ.ΑΝ.ΑΝ.Υ.ΜΕ.Δ. αίτηση του  ιδιοκατασκευαστή με υποβολή υπεύθυνης δήλωσης + υπεύθυνη δήλωση μηχ/γου με όσα απαιτούσε η Υ.Α 34075/3603.

και μετά σε 2ο στάδιο πάμε με τα χαρτιά απο το υπουργείο ( όταν μας απαντήσει) στο συγκοινωνιών της περιοχής μας. τα δικαιολογητικά για το συγκοινωνιών ανάλογα με την περίπτωση είναι τα παρακάτω:

 

1. Για καινούργια ή μεταχειρισμένα ελαφρά ρυμουλκούμενα προοριζόμενα για μεταφορά λέμβων, αποσκευών, που αφορούν μεμονωμένα οχήματα και εφόσον δεν υπάρχει έγκριση τύπου αυτών, ο έλεγχος της καταλληλότητας αυτών θα γίνεται από διπλωματούχο μηχανολόγο μηχανικό ή υπομηχανικό ο οποίος θα δηλώνει υπεύθυνα σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 1599/86.
α. Τα τεχνικά στοιχεία του ρυμουλκού και του ρυμουλκούμενου σύμφωνα με τη 34075/3663/99
β. ότι έλεγξε αυτό και το βρήκε τεχνικά άρτιο και κατάλληλο και ότι πληροί τους όρους της ασφαλούς από πάσης απόψεως κυκλοφορίας, όπως καθορίζονται από τις σχετικές διατάξεις του ΚΟΚ.
γ. ότι ικανοποιούνται οι απαιτήσεις της Υ.Α. 16823/1978 (Β524)
2. Στην περίπτωση αλλαγής αυτοκινήτου, πρέπει να βεβαιώνεται η ικανότητα έλξης του αυτοκινήτου.
3. Στην περίπτωση άδειας ρυμούλκησης τρέιλερ ή μπαγκαζιέρας ιδιοκατασκευής, πρέπει να βεβαιώνεται η ικανότητα έλξης του αυτοκινήτου.
4. Στην περίπτωση άδειας ρυμούλκησης καινούργιων τροχόσπιτων πρέπει να βεβαιώνεται η ικανότητα έλξης του αυτοκινήτου (αν δεν προκύπτει από την έγκριση τύπου), αν είναι καινούργιο εγκριτική απόφαση τροχόσπιτου, αν είναι μεταχειρισμένο προέλευσης εξωτερικού, απαιτείται επικυρωμένο αντίγραφο ξένης άδειας κυκλοφορίας τροχόσπιτου ή έντυπος κατάλογος εργοστασίου κατασκευής ή μελέτη μηχανολόγου μηχανικού ή τεχνολόγου υπομηχανικού, υπεύθυνη δήλωση με αποτυπωμένους τους χαραγμένους αριθμούς πλαισίου του αυτοκινήτου και του τροχόσπιτου.
5. Στην περίπτωση άδειας ρυμούλκησης μεταχειρισμένων τροχόσπιτων: πρέπει να βεβαιώνεται η ικανότητα έλξης του αυτοκινήτου (αν δεν προκύπτει από την έγκριση τύπου), υπεύθυνη δήλωση με αποτυπωμένους τους χαραγμένους αριθμούς πλαισίου του αυτοκινήτου και του τροχόσπιτου.
     
  • Αίτηση - υπεύθυνη δήλωση (το παρόν έντυπο)
  • Έντυπος κατάλογος εργοστασίου κατασκευής του αυτοκινήτου ή βεβαίωση αντιπροσωπείας όπου φαίνεται η ικανότητα έλξης του αυτοκινήτου
  • Παράβολο 3 Ευρώ (Δεν απαιτείται για τα ελαφρά ρυμουλκούμενα)

 

Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί πήγα στο συγκοινωνιών της περιοχής μου και μόλις με είδε ο διευθυντής οτι ρωτούσα την υπάλληλο για αυτά μόνο που δεν με πέταξε έξω...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω αυτή είναι η διαδικασία.Και εγώ σε αυτή τη φάση είμαι, και οι ιδιοκτήτες είναι 2. έχει ιδέα κανείς τι κάνουμε; βγάζω στο όνομα του ενός την ΥΔ στο υπουργείο και αφού πάρει έγκριση τύπου υπογράφουν χαρτί για παραχώρηση 50-50 ή πρέπει να βγεί και στα 2 ονόματα η έγκριση τύπου.

Link to comment
Share on other sites

Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί πήγα στο συγκοινωνιών της περιοχής μου και μόλις με είδε ο διευθυντής οτι ρωτούσα την υπάλληλο για αυτά μόνο που δεν με πέταξε έξω...

 

τι θες να πεις ηλια πηγε να σε πεταξει εξω??? δλδ? κ για πιο μεταφορων μιλας? ( πες μου εστω και σε πμ )

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω αυτή είναι η διαδικασία.Και εγώ σε αυτή τη φάση είμαι, και οι ιδιοκτήτες είναι 2. έχει ιδέα κανείς τι κάνουμε; βγάζω στο όνομα του ενός την ΥΔ στο υπουργείο και αφού πάρει έγκριση τύπου υπογράφουν χαρτί για παραχώρηση 50-50 ή πρέπει να βγεί και στα 2 ονόματα η έγκριση τύπου.

Κάνεις όλη την διαδικασία για τον έναν ιδιοκτήτη και μετά με ΥΔ ότι παραχωρεί στον δεύτερο το τρέιλερ προς χρήση βγάζει και ο δεύτερος σημείωμα έλξης από το Μεταφορών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αγόρασε ένας γνωστός μου τρέιλερ καινούργιο με σκοπό να το τοποθετήσει σε επαγγελματικό όχημα και να πηγαίνει στις λαϊκές...το αγόρασε (χωρίς να ρωτήσει μηχανικό) και τώρα του είπαν από συγκοινωνιών και κτέο ότι το τρέιλερ δεν μπαίνει σε επαγγελματικό όχημα..ρώτησα εγώ στο συγκοινωνιών και μου είπαν ότι υπάρχουν κάποια παραθυράκια , αλλά θέλει ψάξιμο..γνωρίζει κανείς κάτι από το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Ρυμουλκούμενο μπορεί να μπει σε επαγγελματικό όχημα εφόσον είναι αναγκαίο για την εκτέλεση της δραστηριότητας. Π.χ. δεν μπορεί να μπει ρυμουλκούμενο μεταφοράς λέμβων σε επ.όχημα εταιρείας φωτοβολταϊκών... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.