Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ασφαλιστική ενημερότητα για είσπραξη χρημάτων από το Δημόσιο


Vassia_H

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα σας,

Χρειάζομαι τα φώτα σας (αν και δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό topic του site). Πρόκειται να εισπράξω κάποια χρωστούμενα από ΕΛΚΕ. Μου ζητάνε "Ασφαλιστική ενημερότητα για είσπραξη χρημάτων από το Δημόσιο" στην οποία θα αναγράφεται ότι δεν απασχολώ προσωπικό (είμαι εε). Πέρσι είχα βγάλει το χαρτί σε ένα ΚΕΠ αλλά μετά από 4 επισκέψεις και μέχρι να πέσω σε υπάλληλο που γνώριζε (οι περισσότεροι δεν είχαν ιδέα). Ξέρετε:

1) αν την αντίστοιχη βεβαίωση μπορώ να τη βγάλω ηλεκτρονικά π.χ από το σάιτ του ΕΦΚΑ; Θέλω να αποφύγω τη φυσική παρουσία δεδομένης και της παρούσας κατάστασης, και

2) αν δεν βγαίνει ηλεκτρονικά, πιστεύετε ότι σε έναν τοπικό ΕΦΚΑ (σε όποιον να 'ναι;), θα πάρω το χαρτί πιο γρήγορα/εύκολα;

 

Σας ευχαριστώ πολύ κι εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Για το (1) που ρωτάς όχι. Παρόλο που τα διάφορα sites το διαφημίζουν λες και είναι κάτι που γίνεται και σήμερα. Πρόσφατα υπογράφηκε μία ΚΥΑ και κάποια στιγμή, ελπίζω σύντομα, θα μπορεί να βγαίνει online.

Για το (2) εγώ πρόσφατα την έβγαλα, σε περιφερειακό γραφείο ΤΣΜΕΔΕ. Είχα πάει αυτοπροσώπως και την πήρα την επόμενη. Έχω ακούσει ότι τώρα τη στέλνουν ηλεκτρονικά (email/fax) αλλά δεν το έχω κάνει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, Vassia_H said:

Συνάδελφοι καλησπέρα σας,

Χρειάζομαι τα φώτα σας (αν και δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό topic του site). Πρόκειται να εισπράξω κάποια χρωστούμενα από ΕΛΚΕ. Μου ζητάνε "Ασφαλιστική ενημερότητα για είσπραξη χρημάτων από το Δημόσιο" στην οποία θα αναγράφεται ότι δεν απασχολώ προσωπικό (είμαι εε). Πέρσι είχα βγάλει το χαρτί σε ένα ΚΕΠ αλλά μετά από 4 επισκέψεις και μέχρι να πέσω σε υπάλληλο που γνώριζε (οι περισσότεροι δεν είχαν ιδέα). Ξέρετε:

1) αν την αντίστοιχη βεβαίωση μπορώ να τη βγάλω ηλεκτρονικά π.χ από το σάιτ του ΕΦΚΑ; Θέλω να αποφύγω τη φυσική παρουσία δεδομένης και της παρούσας κατάστασης, και

2) αν δεν βγαίνει ηλεκτρονικά, πιστεύετε ότι σε έναν τοπικό ΕΦΚΑ (σε όποιον να 'ναι;), θα πάρω το χαρτί πιο γρήγορα/εύκολα;

 

Σας ευχαριστώ πολύ κι εκ των προτέρων

 

Στο τοπικό υποκατάστημα του τέως ΙΚΑ πας με μια φωτοτυπία έναρξης από εφορία ή ένα printout από το taxis. Σου δίνουν να συμπληρώσεις μια αίτηση και σε δυο λεπτά έχεις την βεβαιωση στα χέρια σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.