Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σπασμένες σφραγίδες μετρητη της ΔΕΗ


Dionisis Kefallonitis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Λόγω του αυξημένου λογαριασμου της ΔΕΗ(909ευρω - 3.829 kwh) επικοινώνησα με την ΔΕΔΔΗΕ να δω τι συμβαίνει. Με ενημέρωσαν πως να τσεκάρω τον μετρητή κλείνοντας τον καταρχάς να δω εάν γυρίζει η ροδέλα και να τσεκάρω την μέτρηση εάν είναι σωστή η μέτρηση. Και τα δύο ήταν σωστά. Άρα σε επόμενη φάση φωναξα ηλεκτρολόγο να δω εάν έχω κάποιο θέμα με κάποια συσκευή στο σπίτι και κάποια διαροη που δεν πρόεκυψε κάτι. Κατόπιν αιτηθηκα έλεγχο μετρητή. Σήμερα ήρθαν οι της ΔΕΔΔΗΕ και με ενημέρωσαν πως και οι δύο ασφάλειες σφραγίδες του μετρητή έλειπαν που σημαίνει ότι κάποιος τον έχει ανοίξει. Πράγμα που ποτέ στην πενταετία δεν έπραξα. Θα τον πάρουν αύριο με ενημέρωσαν και θα τον αντικαταστήσει έτσι ώστε να τον ελέγξουν και για ρευματικλοπη αλλά και για να δω εάν είναι προβληλατικος και μου έκαψε περίπου 2000kwh πάραπανω από τι καίω συνήθως στο τετράμηνο. Εγώ τώρα πως μπορώ να αποδείξω ότι δεν τον έχω πειράξει τον μετρητή και πως κάποιος προηγούμενος ενοικίαστης δεν τον πείραξε?? Ο ηλεκτρολόγος της ΔΕΔΔΗΕ με ενημέρωσε πως θα φανει ποτέ έχει γίνει παρέμβαση στον μετρητή. Ισχύει? Εγώ αύριο καλού κακού θα πάω με δικηγόρο στην ΔΕΔΔΗΕ να το δω το θέμα. Ευχαριστώ 

Edited by Dionisis Kefallonitis
Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε ρευματοκλοπή που διαπιστώθηκε στο τελευταίο λογαριασμό τότε δεν μπορεί να έχει ξεκινήσει από το προηγούμενο ενοικιαστή, εφόσον μένεις σε αυτό το σπίτι 5 χρόνια όπως λες.

Όταν αφαιρέθηκε ο μετρητής είδαν κάποιο άλλο καλώδιο πέρα από το παροχικό το δικό σου; Γιατί η παραβίαση του μετρητή με στόχο τη ρευματοκλοπή, γίνετε για να μπει επιπλέον καλώδιο παροχής.

Link to comment
Share on other sites

Η παραβίαση του μετρητή με σκοπό την ρευματοκλοπη γίνεται για ότι λόγο δεν μπορείς να φανταστείς.. Σε αυτά είμαστε πρώτοι... 

Τώρα όσον αφορά το θέμα σου, λογικά θα ελέγξουν τις καταναλώσεις σε βάθος κάποιων ετών και από εκεί θα βγάλουν συμπέρασμα για το πότε και αν έγινε ρευματοκλοπη. Οι σφραγίδες μπορεί να είναι ένα σημάδι αλλά μισοί μετρητές δεν έχουν και δεν ασχολείται κανείς.. Οπότε αυτό το αστείο πρέπει να σταματήσει.. 

Edited by VirusX2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Όχι καλώδιο δεν βρέθηκε. Και οι της ΔΕΔΔΗΕ με ενημέρωσαν πως θα γίνει έλεγχος σε βάθος όσο αναφορά τις μετρήσεις του σπιτιού και πριν από εμένα να δουν τι έχει γίνει. Εγώ βάσει του τελευταίου λογαριασμού έκαψα 3829 kwh στο τετράμηνο. Έχω ένα σπίτι 50 τετραγωνικά και σαν θερμαντικά σώματα έχω ένα air condition inverter και ένα πάνελ. Πως όμως τόσο καιρό που έρχονται και μετράνε δεν το είδαν έτσι ώστε να ενημερωθώ και εγώ ότι είναι κομμένες?? Έχω μιλήσει και με δικηγόρο Και έχω πάρει τα μέτρα μου. Ούτως ή άλλως δεν έχω παρέμβει καθόλου στον μετρητή όσο είμαι εδώ οπότε δεν φοβάμαι αλλά με αυτά όλα που γίνονται έχω την αίσθηση ότι δεν πρέπει να τα αφήνεις στην τύχη τους διότι δεν βρίσκεις το δίκιο σου εύκολα 

Edited by Dionisis Kefallonitis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω πιο πάνω φίλε μου, ότι οι μισοί μετρητές δεν έχουν.. και δεν ασχολείται κανείς όσο δεν συμβαίνει τίποτα. Μόλις συμβεί κάτι τότε ξαφνικά η σφραγίδα γίνεται το πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο. Άλλοτε οι καταμετρητές τα αναφέρουν και δεν γίνεται τίποτα από μέσα, άλλοτε δεν ασχολούνται καν γιατί τι να πρωτοκάνουν και αυτοί.. Οι περισσότεροι εργολαβικοί είναι με συνθήκες και αποδοχές, άστα...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και τον χρόνο σου. Εχθές ήρθαν και μου έβαλαν ψηφιακό καινούργιο μέτρητη. Αναμένω τα αποτελέσματα από τον ΔΕΔΔΗΕ των μετρήσεων που θα κάνει στον παλιό και να δω πως θα κινηθώ μετά. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, εφόσον ο μετρητής έχει γράψει κιλοβατώρες ,και εφόσον είχες μια λογική κατανάλωση όλα τα χρόνια που μένεις εκεί, δεν ανησυχείς για ρευματοκλοπή. Τώρα για το υπέρογκο της κατανάλωσης μπορεί να ισχύουν τα εξής πράγματα.

1. Να μην είχε ληφθεί η ένδειξη του μετρητή το τελευταίο χρόνο και να λάμβανες μόνο λογαριασμούς έναντι. Με έναν έλεγχο στους προηγούμενους λογαριασμούς , αυτό φαίνεται. Ειδικά στο πίνακα (στη πίσω σελίδα του λογαριασμού) που δείχνει τις ενδείξεις του μετρητή , μπορείς να το καταλάβεις ,διότι απλά δεν θα αναφέρει κατανάλωση αν έχει γίνει κάτι τέτοιο. Παρόμοια τέτοια περίπτωση ήταν για έναν καταναλωτή, ο οποίος έκλεισε με ένα ξύλινο ντουλάπι τον μετρητή ,αλλά δεν είχε αφήσει παραθυράκι που να φαίνεται η κατανάλωση. Φυσικά αυτοί που ερχόντουσαν να λάβουν τη μέτρηση , δεν έμπαιναν στο κόπο να του πουν να τους ανοίξει το ντουλάπι , με αποτέλεσμα για δύο χρόνια να πληρώνει έναντι 100 € / μήνα (επαγγελματικό τιμολόγιο) και όταν τελικά πήραν τη μέτρηση , ήρθαν και τα εγκεφαλικά.

2. Να έχεις κάποια συσκευή η οποία δουλεύει ασταμάτητα και σου έχει όντως καταναλώσει την ενέργεια αυτή . Ο κύριος ύποπτος στη προκειμένη περίπτωση είναι το ψυγείο και το A/C. Το λέω διότι το έχω δει να γίνεται αυτό με ένα ψυγείο 25-ετίας. Βρες ένα ηλεκτρολόγο , ο οποίος μόνο με μια απλή αμπεροτσιμπίδα, θα σου πει αν το ψυγείο ή το A/C έχουν θέμα (τόσο το ένα όσο και το άλλο ,αφού φτάσουν στα επιθυμητά επίπεδα, η κατανάλωσή τους σταματά (ψυγείο) ή είναι πολύ μικρή (A/C) . Το να ελέγξεις μόνο για διαρροή δεν αρκεί. Έπειτα αν είχες , λογικά θα αφόπλιζε ο αντιηλεκτροπληξιακός διακόπτης (ρελέ διαφυγής)

3. το πιο ακραίο , αν μένεις σε πολυκατοικία, ένας ένοικος (που γνωρίζει πως να το κάνει αυτό) , να ¨έπαιρνε ρεύμα¨ από εσένα.  Αν έχει γίνει κάτι τέτοιο , αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις , αν έχουν ανοιχτεί κουτιά διακλάδωσης στους χώρους του κλιμακοστασίου , από τα οποία οδεύουν οι παροχές των διαμερισμάτων.

4. Όντως ο μετρητής να έχει πρόβλημα.

Καλά ξέτελα

Υ.Γ. Παρακολούθησε την ένδειξη του νέου μετρητή για καμιά βδομάδα , μήπως και βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.

Edited by Stavros Perakis
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, Stavros Perakis said:

1. Να μην είχε ληφθεί η ένδειξη του μετρητή το τελευταίο χρόνο και να λάμβανες μόνο λογαριασμούς έναντι. Με έναν έλεγχο στους προηγούμενους λογαριασμούς , αυτό φαίνεται. Ειδικά στο πίνακα (στη πίσω σελίδα του λογαριασμού) που δείχνει τις ενδείξεις του μετρητή , μπορείς να το καταλάβεις ,διότι απλά δεν θα αναφέρει κατανάλωση αν έχει γίνει κάτι τέτοιο. Παρόμοια τέτοια περίπτωση ήταν για έναν καταναλωτή, ο οποίος έκλεισε με ένα ξύλινο ντουλάπι τον μετρητή ,αλλά δεν είχε αφήσει παραθυράκι που να φαίνεται η κατανάλωση. Φυσικά αυτοί που ερχόντουσαν να λάβουν τη μέτρηση , δεν έμπαιναν στο κόπο να του πουν να τους ανοίξει το ντουλάπι , με αποτέλεσμα για δύο χρόνια να πληρώνει έναντι 100 € / μήνα (επαγγελματικό τιμολόγιο) και όταν τελικά πήραν τη μέτρηση , ήρθαν και τα εγκεφαλικά.

Πρώτον στους όρους σύμβασης με το ΔΕΔΔΗΕ γράφει ξεκάθαρα ότι ο μετρητής θα πρέπει να είναι εύκολα και ανεμπόδιστα προσβάσιμος συνεχώς και αυτο ειναι το σωστο. Δεν είναι μάγοι τα παιδιά ούτε μπορούν να τρώνε πόση ώρα για τον κάθε μετρητή που είναι κλειδωμένος, κρυμμένος κτλ. Ήδη κάνουν πολλά για αυτά που παίρνουν. Μην έχετε στο μυαλό σας καταμετρητές που μετράνε 50 μετρητές την μέρα και παίρνουν 1500€.. Ρωτα κάποιον να σου πει τι παίζει.. Δεν έχω καμία σχέση με ΔΕΔΔΗΕ απλά επειδή ξέρω τι γίνεται στην καταμέτρηση γι αυτό το λέω. 

Δεύτερον, επαγγελματικο τιμολόγιο, επαγγελματίας και δυο χρόνια δεν ενδιαφέρθηκε να πει τι γίνεται βρε αδερφέ; Ένα τηλέφωνο μέσα να δει τι γίνεται ή να δώσει ένδειξη. Άσε που αν δεν βρεθεί ο μετρητής ή δεν είναι προσβάσιμος κολλούν αυτοκόλλητο για να πάρεις να δώσεις την ένδειξη εσύ. 

Καλοί οι καταναλωτές και πελάτες του καθενός αλλά δεν πάντα μονόπλευρα τα πράγματα... ☺️

Edited by VirusX2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Όσο αναφορά το εάν δεν είχε ληφθεί η ένδειξη είναι κάτι το οποίο μου ανέφεραν και οι της ΔΕΔΔΗΕ αλλά μου κάνει εντύπωση πως και στα πέντε χρόνια που κατοικώ εδώ δεν έχει ξαναγίνει έστω και μια φορά. Κατοικώ σε έναν σπίτι που συνήθως καίω περίπου στο τετράμηνο 2000-2200 kwh. Το ψυγείο μου το αγόρασα τον Οκτώβριο καινούργιο. Ένα Deloghi το οποίο στην αγορά έλεγξα την κατανάλωση σε σύγκριση με άλλα και ήταν σε καλή βαθμίδα. Ηλεκτρολόγο φωναξα και έκανε ελέγχους μέσα στο σπίτι. Με χρήση συσκευών. Δεν βρήκε κάτι το λάθος. Το air condition είναι ένα inverter 9αρι το οποίο εκειγε περίπου 3-6ωρες την ημέρα στα πολύ κρύα. Τις άλλες ώρες έλειπα στην εργασία μου συνήθως. Αφού λοιπόν αποκλείσε την πιθανότητα να μου κλέβουν ρεύμα το μυαλό μου πάει στο ότι κάποιος προηγούμενος ενοικιαστής Ν τον είχε ανοίξει λόγω του ότι έλειπαν οι ασφάλειες. Πάντως όλα αυτά τα χρόνια το ρεύμα μου ερχόταν κανονικά. Πλήρωνα τις kwh που ανέφερα πιο πάνω. Αναμένω απάντηση από τον ΔΕΔΔΗΕ. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Stavros Perakis said:

2. ........Ο κύριος ύποπτος στη προκειμένη περίπτωση είναι το ψυγείο και το A/C

Αυτό απλά αποκλείεται...

Το "πιο ενεργοβόρο", κατά τις περιγραφές, είναι το "πάνελ"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.