Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η Κ.Υ.Α. για την καταβολή της αποζημίωσης των 600 ευρώ στους επιστήμονες-μηχανικούς


Engineer

Recommended Posts

5 λεπτά πριν, Inzaghi said:

Βέβαια αυτά τα 110€ θα τα πάρουν πίσω σε περίπου 180 μήνες, καθώς υπολογίστηκαν αυτά τα 110€ να έχουν αντίκτυπο γύρω στα 0,60-0,70€ μηνιαίως στη σύνταξη. 

Κοινώς μετά από 15 συντάξιμα χρόνια, θα "μπαίνω μέσα" από αυτό το μέτρο. Για να έχουμε κι ένα μέτρο σύγκρισης.

Το θέμα είναι ότι από κάτι τέτοιες λεπτομέρειες, βλέπεις πως κάποιοι τύποι κρυμμένοι πίσω από την ετικέτα του "κράτους" , αντιμετωπίζουν τον εκάστοτε πολίτη.

Τέλος πάντων τα δύσκολα για αυτή την κυβέρνηση τώρα ξεκινάνε.Το εύκολο ήταν να κλείσει τους πάντες μέσα.Οι εκλογές για να έχει νομιμοποίηση το sex είναι αρκετά πιθανές.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 @Inzaghi  Σωστά όσα λες. Όμως την ίδια ώρα το κράτος επιδοτεί το σύνολο των ασφαλιστικών εισφορών όλων των μισθωτών που βρίσκονται σε αναστολή  κάτι που κοστίζει στον προϋπολογισμό περίπου 2,1 δισ. για κάθε 45 μέρες + φυσικά όλους του ΔΥ + φυσικά όλους τους συνταξιούχους (άθροισμα περί τα 6δισ ΙΤ+ΔΥ+Συνταξιούχοι) . Το σύνολο των εε είναι 1,2 εκατ και στην ουσία το κράτος επιδοτεί με μηδέν (0) ευρώ τις ασφαλιστικές μας εισφορές. Ο κάθε μήνας επιδότησης για όλους τους εε ως σύνολο θα κόστιζε κάτι λιγότερο από 300 εκατ μηνιαίως.

Link to comment
Share on other sites

... και βεβαίως επιδοτεί τις ασφαλιστικές εισφορές των δυ από τους φόρους και έσοδα που έχει από την παραγωγική και εξαγωγική δραστηριότητα, κυρίως όλων των υπολοίπων...

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

Ντάξει μην αρχίσουμε τον κοινωνικό αυτοματισμό. Και οι ΔΥ καλά κάνουν και οι μεγάλες επιχειρήσεις που επιδοτούνται με το 800ρι καλά κάνουν. Εμείς, αρμενίζουμε σωστά;

Όσο για τις εκλογές, θα ειναι πολύ κακή ιδέα για τη ΝΔ. Αφενός χάνει 3 χρόνια από την τωρινή εντολή αφ` ετέρου θα απαιτήσουν όλοι τα συμφωνηθέντα. Όταν λέω όλοι, εννοώ τους μεγάλους εντός και εκτός. Γενικά, θεωρώ ότι από πολιτικής σκοπιάς θα έχει πολύ ενδιαφέρον η φάση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Dio_the_Theo said:

Ντάξει μην αρχίσουμε τον κοινωνικό αυτοματισμό. Και οι ΔΥ καλά κάνουν και οι μεγάλες επιχειρήσεις που επιδοτούνται με το 800ρι καλά κάνουν. Εμείς, αρμενίζουμε σωστά;

Δεν υπάρχει κανένας κοινωνικός αυτοματισμός αλλά κομματικές (ούτε καν πολιτικές) αποφάσεις με βάση συμφέροντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες όμως εμείς σαν κλάδος μηχανικών σε ποια όχθη συμφερόντων βρισκόμαστε. Εγώ λέω ότι οι άλλοι πολύ καλά κάνουν και κάθονται και πληρώνονται. Φταίνε αυτοί; Να σε βοηθήσω, με Πατούλη και Στασινό τις αρπάζουμε από όλους. Λόγω ΔΣΑ πήραμε αυτά 600 (εγώ έχω εισπράξει 400). Αλλά από τη στιγμή που το 15% βγάζει κυβέρνηση ή διοίκηση επιμελητηρίου (βλέπε βουλευτικές ή ΤΕΕ), τελικά οι υπόλοιποι σε ποια πάντα βρισκόμαστε; Υπόψη ούτε εγώ ξέρω να σου απαντήσω, αλλά ΝΔ και Συριζα δεν ψήφισα και ούτε πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί είναι διεσπαρμένοι σε πολλούς κλάδους. Δεν υπάρχει συνδικαλισμός μηχανικών αλλά συνδικαλισμός δ.υ. μηχανικών,  ι.υ.  μηχανικών, ε.ε. μηχανικών  κτλ..
Το τεε δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα των μηχανικών αφού είναι ο 'σύμβουλος της πολιτείας', όπως λέει το ίδιο. 

Link to comment
Share on other sites

Mιας και βγήκε και σε ΦΕΚ μου κάνει εντύπωση ένα πράγμα. Αναφέρεται σε όσους πήραν τα 400 ότι θα πάρουν άλλα 200. Γτ δεν αναφέρεται και σε εμάς που έχουμε 
έως σήμερα πάρει 0€?

α) Γιατί θέλουν να δείξουν ότι έως τώρα το πράγμα δούλεψε ρολόι ώς προς τις πληρωμές?

β)Γιατί μας ξέχασαν?

γ) Γιατί είναι λες και δεν κάναμε αίτηση ποτέ?

 

Υ.Γ Τις ημερομηνίες καταβολής τις έφαγε ο δαίμων του τυπογραφείου?

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας γράφουν στα μπουμπούκια τους. Χάσαμε το καλύτερο μακράν από άποψη δουλειάς τρίμηνο του έτους και η κοροϊδία συνεχίζεται. Τώρα θα γίνουν όλα τα χατίρια των μεγαλοξενοδόχων (κρητικοί ως επί το πλείστον). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.