Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληρώνονται σήμερα 155.314 επιστήμονες: Αποζημίωση ύψους 600 ευρώ ή 200 ευρώ για όσους έλαβαν ήδη


Engineer

Recommended Posts

Σε εμένα τελικά έχουν καταβληθεί καθώς ήταν περίεργο. Ωστόσο με την διπλή ιδιότητα υπάρχει θέμα τόσο για τα 600 όσο και τα 800. Στην τηλεκαταρτιση δεν το έλεγχαν γιατί δεν ήταν ακριβώς επίδομα αλλά τηλέκατάρτιση με πρόγραμμα του εσπα. Επίσης μου είχε κάνει από την αρχή εντύπωση γιατί μία ρύθμιση στο κεαο που είχα τις δυο τλτ δόσεις που είχα μέχρι τέλος Απριλίου και Μαίου μου τις μετέθεσαν χωρίς να το ζητήσω, οπότε με αναγνώριζε το σύστημα τους? Τλπ μπορεί να είναι και άσχετο αυτό και να το έκαναν για όλους τους πληττόμενους

Βέβαια είναι άδικο γιατί γνωστοί μου έχουν πάρει 600 διεκδικούν 800 και επιπλέον και άλλα μέτρα οικονομικής στήριξης. Αλλά γνωρίζω ότι ακριβώς το ίδιο γινόταν και με τα 800. Το οποίο δεν είναι σωστό καθώς εφόσον δεν μπαίνουν εισοδηματικά κριτήρια και αρκει μόνο να ανήκεις στους καδ ή να είσαι μισθωτός. Είναι μία αυστηρή διάκριση που κάνουν άδικη όμως γιατί αν κάποιος έχει μισθωτή εργασία 400 ευρώ δεν μπορεί να μην παίρνει επίδομα. Για παράδειγμα, διπλή μισθωτή εργασία με μισθο 1000 σε αναστολή και μία δεύτερη με 450 το μήνα χωρίς αναστολή, ο συγκεκριμένος δικαιούχος δεν παίρνει το επίδομα των 800. Το οποίο είναι απαράδεκτο και στους επιστήμονες εφόσον δίνεται βάση της ιδιότητας τους επίσης.

Edited by sof2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 170
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, arispap said:

Καλησπέρα, εγώ είχα εξουσιοδοτήσει ένα ΚΕΚ να κάνει την αίτηση και τώρα που μπορώ να την δω από το https://supportemployees.services.gov.gr/ βλέπω οτι έχουν συμπληρώσει λάθος το όνομα και το email μου. Χρήματα δεν έχω πάρει, είμαι όμως και παράλληλα μισθωτός δεν ξέρω εάν έχει σημασία ή αν κατά τις διασταυρώσεις ονόματος και ΑΦΜ δεν ταυτιζόταν γι' αυτό και δεν προχώρησε η πληρωμή. Διάφορα τηλέφωνα που πήρα στο υπουργείο κανείς δεν ήξερε να μου πει με σιγουριά το ΚΕΚ είπε οτι θα το κοιτάξει αλλά δεν νομίζω να μπορούν και αυτοί να κάνουν τίποτα. Περιμένω να δω εάν θα ανοίξει η πλατφόρμα για διορθώσεις των υφιστάμενων αιτήσεων...

Συναδελφοι ακολουθωντας το παραπανω link παρατηρησα οτι το ΚΕΚ ειχε κανει λαθος το ΙΒΑΝ γι αυτο κ δεν εχω λαβει ακομα χρηματα. Το θεμα ειναι οτι τροποποιησα τη δηλωση κ συμπληρωσα το σωστο. Εχουμε καποια ιδεα για το ποτε θα πραγματοποιηθουν οι επομενες πληρωμες; Μηπως οταν κλεισει οριστικα η πλατφορμα στις 8/5? Ευχαριστω!

Edited by Patsoum
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση δικαιούχων της Πρόσκλησης 2/2020 στους οποίους καταβλήθηκε το ποσό των 200 ευρώ

 

Ενημέρωση δικαιούχων της Πρόσκλησης 2/2020 στους οποίους καταβλήθηκε το ποσό των 200 ευρώ. Αποπληρωμή της οικονομικής ενίσχυσης – αποζημίωσης ειδικού σκοπού

Ενημερώνονται οι δικαιούχοι της Πρόσκλησης 2/2020 στους οποίους καταβλήθηκε το ποσό των 200 ευρώ ότι η αποπληρωμή του ποσού της οικονομικής ενίσχυσης – αποζημίωσης ειδικού σκοπού των 600 ευρώ θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη εβδομάδα, χωρίς να απαιτείται καμία περαιτέρω ενέργεια.

Πληροφοριακά Στοιχεία
Κατηγορία: Πρόσκληση - Προκήρυξη
Δημοσιεύθηκε : 04 Μαΐου 2020
Εμφανίσεις: 1102
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

τώρα που  διαβαζα το νήμα  έκανα  έναν έλεγχο  στους λογαριασμούς κ είδα ότι μπήκαν 880e στον επαγγελματικό λογαριασμό της alpha  με αιτιολογια   ''ΕΠΙΔ.ΑΠΟΖΗΜ. ΕΙΔ. ΣΚΟΠ.  5/5/2020. Δεν ξερω αν παιζει ρολο,  αλλα  ο λογιστης μου ειχε συστήση να μην κόψω τιμολόγια / απόδειξη  παροχής / πώληση κλπ για τον Απρίλιο 

Link to comment
Share on other sites

0€ έχω ακούσει, 200€ έχω ακούσει, 400€ έχω ακούσει, 600€ έχω ακούσει, 1000€ έχω ακούσει... 880€ είσαι ο πρώτος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει περίπτωση να πάρουμε τα 533  ευρώ τον Μάιο? 

"4. Ειδικό επίδομα 533 ευρώ στους αυτοαπασχολούμενους επιστήμονες (μηχανικούς, γιατρούς, δικηγόρους κλπ). Πρόκειται για την κατηγορία εκείνη των δικαιούχων η οποία για το προηγούμενο διάστημα (δηλ. προ της 30ης Απριλίου) δικαιούται 600 ευρώ. Κατά τον τρέχοντα μήνα, θα λάβει όπως όλοι οι άλλοι πληττόμενοι ελεύθεροι επαγγελματίες το ποσό των 533 ευρώ."

Πηγή 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Faethon11 said:

 880€ είσαι ο πρώτος!!!!!

ο δαίμων του πληκτρολογιου....800 κατοστάρικα είδα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.