Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέρμανση διαμερίσματος σε πολυκατοικία χωρίς σύστημα θέρμανσης


andreasma

Recommended Posts

13 λεπτά πριν, georges81 said:

Επειδη σε γενικες γραμμες η λυση με μπουκαλες ειναι αρκετα κοστοβορα, ποσο μαλλον σε ενα αμονωτο ουσιαστικα σπιτι σε κοβω για κλιματιστικα. Η αντλια με τεραστια σωματα. Αυτα στη παρουσα φαση.

Τα κλιματιστικά έχουν και αυτά θέματα όταν είναι αμόνωτο το σπίτι. Επίσης, σε ένα σπίτι 75m² θα χρειαστεί τουλάχιστον 3 κλιματιστικά, με όλα τα μειονεκτήματά τους, όπως ενοχλητικός θόρυβος, ξηρότητα του αέρα, τοπικό σύστημα και όχι ενιαίο για όλο το διαμέρισμα. Καλό είναι να αποφεύγεται όταν μπορούμε να κάνουμε κάτι με σώματα καλοριφέρ, μιλώντας πάντα με γνώμονα την ποιότητα θέρμανσης. Αν όμως δεν έχει χώρο για φιάλες ή δεν θέλει να έχει φιάλες, τότε ναι, θα ήταν η αμέσως επόμενη πρόταση που θα του έκανα

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου η συμβουλή είναι να πάρεις πρώτα μια προσφορά για μόνωση με τουλάχιστον 7cm πάχος μόνωσης και π.χ. EPS200 ως χαρακτηριστικά.

Το να ρίχνεις ενέργεια (ακόμα και σήμερα που έχει πέσει η τιμή της) σε τρύπιο κοφίνι δεν είναι ότι καλύτερο. 

Θα σου έλεγα και για κουφώματα αλλά το κόστος της μόνωσης θα το αποσβέσεις πιο γρήγορα. 

Στο θέμα μετά της επιλογής θέρμανσης από την στιγμή που δεν υπάρχει αέριο όντως η επιλογή του υγραερίου είναι μια καλή λύση αλλά με το πρόβλημα του συχνού ανεφοδιασμού. Θα σου έλεγα όχι σε αντλία θερμότητας γιατί έχεις υψηλό κόστος εγκατάστασης και μεγάλες ανάγκες ενώ το ρεύμα είναι σίγουρο ότι θα ακολουθήσει ανοδική πορεία. Το πετρέλαιο όντως έχει ευκολία, κόστος χαμηλό σήμερα αλλά όταν έρθει το αέριο θα πρέπει να αλλάξεις λέβητα. 

Link to comment
Share on other sites

1. Εξωτερική θερμομόνωση

2. Αντλία θερμότητας αν το κόστος της αντλίας δυσβάστακτο τότε

3. υγραέριο έστω και με φυάλες. και πάλι ποιο οικονομικό θα είναι απο το πετρέλαιο. Και όταν έρθει το ΦΑ στην περιοχή τότε πάνω στον ίδιο λέβητα θα συνδεθεί το ΦΑ. Με το λέβητα υγραερίου/ΦΑ θα έχετε και στιγμιαίο ζεστό νερό χρήσης όπου είναι πολύ εύχρηστο.  όσον αφορά τη συστοιχία φιαλών σας τα εξήγησε πιο πάνω ο συνάδελφος. καλή σας ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κ να έχω καταλάβει κάτι λάθος σε σχέση με το εξής: το πετρέλαιο με το υγραέριο έχουν παρόμοια θερμογώνο δύναμη. Κατά συνέπεια για να παράξουμε τα ίδια kw θερμικής ενέργειας χρειαζόμαστε περίπου ίδια ποσότητα είτε πετρέλαιο, είτε υγραέριο. το πετρέλαιο τιμή 1,10 πρπ φέτος, το υγραέριο στη μπουκάλα παίρνω επαγγελματικά τhn 25ara  32 ευρώ δλδ 1,28, τιμή π φαντάζομαι δν θα έχει ένας ιδιώτης,τώρα σε δεξαμενή πάει πρπ 0,50. Γι αυτό νομίζω οτι με μπουκάλες δέν συμφέρει αλλα πάει όσο το πετρέλαιο εάν οχι περισσότερο. Ξαναλέω μπορεί να έχω καταλάβει κάτι λάθος κ να μην είναι σωστοί οι υπολογισμοί μου.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και το χαμαλίκι για τις μπουκάλες....

Μόνο πλεονέκτημα η εύκολη προσαρμογή σε ΦΑ, όταν φτάσει!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georges81 said:

Ίσως κ να έχω καταλάβει κάτι λάθος σε σχέση με το εξής: το πετρέλαιο με το υγραέριο έχουν παρόμοια θερμογώνο δύναμη. Κατά συνέπεια για να παράξουμε τα ίδια kw θερμικής ενέργειας χρειαζόμαστε περίπου ίδια ποσότητα είτε πετρέλαιο, είτε υγραέριο. το πετρέλαιο τιμή 1,10 πρπ φέτος, το υγραέριο στη μπουκάλα παίρνω επαγγελματικά τhn 25ara  32 ευρώ δλδ 1,28, τιμή π φαντάζομαι δν θα έχει ένας ιδιώτης,τώρα σε δεξαμενή πάει πρπ 0,50. Γι αυτό νομίζω οτι με μπουκάλες δέν συμφέρει αλλα πάει όσο το πετρέλαιο εάν οχι περισσότερο. Ξαναλέω μπορεί να έχω καταλάβει κάτι λάθος κ να μην είναι σωστοί οι υπολογισμοί μου.

Ως προς την πρώτη σου πρόταση συμφωνώ. Στα υπόλοιπα, όμως, δεν έχεις λάβει υπόψη σου τη διαφορά βαθμού απόδοσης καύσης που έχει το ένα καύσιμο από το άλλο. Πιο συγκεκριμένα, ο λέβητας υγραερίου (τεχνολογίας συμπύκνωσης) έχει μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης ακόμα και κατά 10% σε σχέση με τον αντίστοιχο πετρελαίου. Αυτό σημαίνει ότι για την παραγωγή της ίδιας ισχύος απαιτείται περίπου 10% κατά μάζα λιγότερο υγραέριο. Επίσης, λάβε υπόψη σου ότι ο εξοπλισμός που απαιτείται για λέβητα πετρελαίου και παραπάνω στοιχίζει και πολεοδομικά προβλήματα έχεις, αλλά και προβλήματα συγκατοίκησης σε πολυκατοικίες. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

 

Η θερμομόνωση ήταν το πρώτο που σκέφτηκα, αλλά απερρίφθη συνοπτικά καθώς η εξωτερική τοίχοι της οικοδομής είναι με την τεχνοτροπία του χωριατικου πεταχτού σοβά, οπότε αν προχωρούσα, θα είχα πρόβλημα με τα της συνολικής αισθητικής. 

 

Σχετικά με τα ac, και με δεδομένο πως στο σπίτι θα ζει κι ένα μωρό, θα πρέπει να δουλεύουν συνέχεια, με κίνδυνο να μη μπορώ να ανοίξω ένα φούρνο ή ένα μπλέντερ για τα φαγητά του. Ξέχωρα από τη φόρτιση των καλωδίων που φαντάζομαι πως θα υφίστανται λόγω συνεχούς λειτουργίας. 

 

Η λύση με τα σώματα λαδιου λόγω, κατ' εμέ, καλύτερης αίσθησης ζέστης, πάλι θα μου δημιουργεί τα παραπάνω θέματα. 

 

Η αντλία θερμότητας δεν παίζει καν σα σενάριο λόγω αρχικού κόστους και, πείτε με τεχνοφοβικό, λόγω του ότι δεν το βλέπω σαν σύστημα συχνά σε σπίτια, οπότε φοβάμαι αν στην αγορά υπάρχει κι η εμπειρία να στηριχθεί ένας πελάτης αύριο, όπως επίσης θα χρειαστώ σίγουρα 3φ ρεύμα, ήτοι συν 1000 ευρώ περίπου νέοι πίνακες, καλώδια κλπ

 

Προτιμώ δλδ να πληρώσω το 3φ και να κάνω υπομονή με 4 σώματα λαδιου που θα δουλεύουν όλη μέρα στα 1000 w ώσπου να έρθει το αέριο.

 

Σχετικά, τέλος με τις μπουκάλες, πράγματι, φοβάμαι το συνεχές χαμαλικι. 

 

Τη Δευτέρα με το καλό θα μιλήσω με την τοπική πολεοδομία για να είμαι safe σε κάθε βήμα μου και θα σας πω, ελπίζω, που και πως καταλήξαμε! 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, kcher said:

Ως προς την πρώτη σου πρόταση συμφωνώ. Στα υπόλοιπα, όμως, δεν έχεις λάβει υπόψη σου τη διαφορά βαθμού απόδοσης καύσης που έχει το ένα καύσιμο από το άλλο. Πιο συγκεκριμένα, ο λέβητας υγραερίου (τεχνολογίας συμπύκνωσης) έχει μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης ακόμα και κατά 10% σε σχέση με τον αντίστοιχο πετρελαίου. Αυτό σημαίνει ότι για την παραγωγή της ίδιας ισχύος απαιτείται περίπου 10% κατά μάζα λιγότερο υγραέριο. Επίσης, λάβε υπόψη σου ότι ο εξοπλισμός που απαιτείται για λέβητα πετρελαίου και παραπάνω στοιχίζει και πολεοδομικά προβλήματα έχεις, αλλά και προβλήματα συγκατοίκησης σε πολυκατοικίες. 

αυτό είναι κάτι π δέν γνώριζα, είχα τν εντύπωση οτι οι σύγχρονοι συμπύκνωσης πετρελαίου ήταν πρπ στα ίδια με τους υγραερίου, τουλάχιστον μ αυτά π βλέπω στα χαρακτηριστικά τους. Τα πολεοδομικά θέματα ναι ουσιαστικά σε διαμέρισμα ειναι μονόδρομος τα κλιματιστικά, η αντλά θερμ. κ ο λέβητας με μπουκάλες

 

20 ώρες πριν, andreasma said:

Καλησπέρα κι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

 

Η θερμομόνωση ήταν το πρώτο που σκέφτηκα, αλλά απερρίφθη συνοπτικά καθώς η εξωτερική τοίχοι της οικοδομής είναι με την τεχνοτροπία του χωριατικου πεταχτού σοβά, οπότε αν προχωρούσα, θα είχα πρόβλημα με τα της συνολικής αισθητικής. 

έστω εσωτερική, χάνεις λίγο χώρους αλλά κερδίζεις πάρα πολύ σε κόστος θέρμανσης.

Σχετικά με τα ac, και με δεδομένο πως στο σπίτι θα ζει κι ένα μωρό, θα πρέπει να δουλεύουν συνέχεια, με κίνδυνο να μη μπορώ να ανοίξω ένα φούρνο ή ένα μπλέντερ για τα φαγητά του. Ξέχωρα από τη φόρτιση των καλωδίων που φαντάζομαι πως θα υφίστανται λόγω συνεχούς λειτουργίας. 

δν μπορώ να καταλάβω το συλλογισμό σου, ίσως κατι μου διαφεύγει ή δέν γνωρίζω

Η λύση με τα σώματα λαδιου λόγω, κατ' εμέ, καλύτερης αίσθησης ζέστης, πάλι θα μου δημιουργεί τα παραπάνω θέματα. 

Αλλά τεράστιο κόστος χρήσης φαντάσου 4 σώματα*πρπ 2.000 watt το κόστος χρήσης. 8Kw tn ώρα. υπολόγισε με τιμή kwh + φόρους κ θα δείς.

Η αντλία θερμότητας δεν παίζει καν σα σενάριο λόγω αρχικού κόστους και, πείτε με τεχνοφοβικό, λόγω του ότι δεν το βλέπω σαν σύστημα συχνά σε σπίτια, οπότε φοβάμαι αν στην αγορά υπάρχει κι η εμπειρία να στηριχθεί ένας πελάτης αύριο, όπως επίσης θα χρειαστώ σίγουρα 3φ ρεύμα, ήτοι συν 1000 ευρώ περίπου νέοι πίνακες, καλώδια κλπ

έχω αντλία, δν συνηθίζεται λόγω κόστους όντως, αλλά θέλει κ προυποθέσεις για τν τοποθέτηση. Όσο για συνεργεία οκ πλέον υπάρχουν κ σωστά. 3φ δέν έβαλα κ δέν το βλέπω να μ χρειάζεται δέν τραβάει κ τόσο ρεύμα. Έχω το απλό 32 ρεύμα κ είμαι μια χαρά. κ έχω κ 14kw μηχάνημα υψηλών.

Προτιμώ δλδ να πληρώσω το 3φ και να κάνω υπομονή με 4 σώματα λαδιου που θα δουλεύουν όλη μέρα στα 1000 w ώσπου να έρθει το αέριο.

κάνε τους υπολογισμους σ σε ρεύμα. Θα τραβάς τα μαλλιά σου!

Σχετικά, τέλος με τις μπουκάλες, πράγματι, φοβάμαι το συνεχές χαμαλικι. 

 

Τη Δευτέρα με το καλό θα μιλήσω με την τοπική πολεοδομία για να είμαι safe σε κάθε βήμα μου και θα σας πω, ελπίζω, που και πως καταλήξαμε! 

Για μπουκάλες σε κόβω!

 

To χρώμα γραμματοσειράς δημοσιεύσεων των μελών επιτρέπεται να είναι σε μαύρο ή μπλε χρώμα (εξαιρείται μόνο το κείμενο παρατηρήσεων των συντονιστών). Το κείμενό σου τροποποιήθηκε καταλλήλως. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

χαμαλίκι - ξε χαμαλίκι με τις φιάλες θα το δείς ότι σε συμφέρει. Απλά ορθή διαστασιολόγιση των θερμαντικών σωμάτων λόγω της χαμηλής θερμοκρασίας προσαγωγής νερού στα σώματα που πρέπει να δουλεύει ο λέβητας για να δουλεύει σωστά η συμπύκνωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.