Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή από ΟΑΕΕ σε ΤΣΜΕΔΕ


ZoeLKP

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, αποφάσισα να εγγραφώ στο πολύ χρήσιμο forum καθώς χρειάζομαι τη συμβουλή σας μιας και από τις υπηρεσίες δεν έβγαλα πολύ νόημα (όταν απαντούν).

Είμαι εγγεγραμμένη στον ΟΑΕΕ εδώ και 5 χρόνια αν και μηχανικός. Έκανα έναρξη ως προγραμματιστής-αναλυτής για τη δουλειά που είχα τότε, και επειδή το αντικείμενο ήταν άσχετο με τον τομέα που έχω σπουδάσει αποφάσισα (καλώς η κακώς δεν έχω καταλήξει ακόμη) να ασφαλιστώ στον ΟΑΕΕ. Μάλιστα είχα βρει τη δουλειά προτού πάρω το πτυχίο μου, οπότε για να μην περιμένω και εξετάσεις τεε, γράφτηκα στον ΟΑΕΕ σαν ελεύθερος επαγγελματίας και πορεύτηκα έτσι. Τον Οκτώβρη του 2019 αποφάσισα να δώσω τις εξετάσεις επιτέλους στο ΤΕΕ και κάποια στιγμή να μπω ΤΣΜΕΔΕ. Η στιγμή αυτή τελικά ήρθε τώρα, οπότε πρέπει να αλλάξω τους ΚΑΔ μου στη ΔΟΥ και να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ. Έχω κάνει την αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ έγινε δεκτή και τώρα περιμένω από τη ΔΟΥ «τη βεβαίωση έναρξης άσκησης του επαγγέλματος του μηχανικού» για να ολοκληρωθεί η διαδικασία εγγραφής μου στο ΤΣΜΕΔΕ. Μετά από ατό το σύντομο βιογραφικό, το ερώτημα είναι το εξής, θα πρέπει να κάνω διαγραφή από ΟΑΕΕ, διακοπή της επιχείρησης και έναρξη νέας επιχείρησης ή αρκεί διαγραφή από τον ΟΑΕΕ και απλή αλλαγή των ΚΑΔ καθώς ο φορέας ασφάλισης είναι ενιαίος πλέον? Υπάρχει συνάδελφος που αντιμετώπισε το ίδιο ζήτημα μετά την «ενοποίηση» των ταμείων? Ευχαριστώ πολύ!

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή στον τίτλο από κεφαλαία σε πεζά και μερική προσθήκη τονισμού στο κείμενο
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 5/2/2020 at 1:26 AM, ZoeLKP said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, αποφάσισα να εγγραφώ στο πολύ χρήσιμο forum καθώς χρειάζομαι τη συμβουλή σας μιας και από τις υπηρεσίες δεν έβγαλα πολύ νόημα (όταν απαντούν).

Είμαι εγγεγραμμένη στον ΟΑΕΕ εδώ και 5 χρόνια αν και μηχανικός. Έκανα έναρξη ως προγραμματιστής-αναλυτής για τη δουλειά που είχα τότε, και επειδή το αντικείμενο ήταν άσχετο με τον τομέα που έχω σπουδάσει αποφάσισα (καλώς η κακώς δεν έχω καταλήξει ακόμη) να ασφαλιστώ στον ΟΑΕΕ. Μάλιστα είχα βρει τη δουλειά προτού πάρω το πτυχίο μου, οπότε για να μην περιμένω και εξετάσεις τεε, γράφτηκα στον ΟΑΕΕ σαν ελεύθερος επαγγελματίας και πορεύτηκα έτσι. Τον Οκτώβρη του 2019 αποφάσισα να δώσω τις εξετάσεις επιτέλους στο ΤΕΕ και κάποια στιγμή να μπω ΤΣΜΕΔΕ. Η στιγμή αυτή τελικά ήρθε τώρα, οπότε πρέπει να αλλάξω τους ΚΑΔ μου στη ΔΟΥ και να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ. Έχω κάνει την αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ έγινε δεκτή και τώρα περιμένω από τη ΔΟΥ «τη βεβαίωση έναρξης άσκησης του επαγγέλματος του μηχανικού» για να ολοκληρωθεί η διαδικασία εγγραφής μου στο ΤΣΜΕΔΕ. Μετά από ατό το σύντομο βιογραφικό, το ερώτημα είναι το εξής, θα πρέπει να κάνω διαγραφή από ΟΑΕΕ, διακοπή της επιχείρησης και έναρξη νέας επιχείρησης ή αρκεί διαγραφή από τον ΟΑΕΕ και απλή αλλαγή των ΚΑΔ καθώς ο φορέας ασφάλισης είναι ενιαίος πλέον? Υπάρχει συνάδελφος που αντιμετώπισε το ίδιο ζήτημα μετά την «ενοποίηση» των ταμείων? Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα @ZoeLKP 

Έχει περάσει καιρός που άνοιξε το συγκεκριμένο θέμα, αλλά τώρα έφτασε η στιγμή να με απασχολήσει και εμένα.

Είμαι ακριβώς στην φάση αυτή που ήσουνα (δλδ ελεύθερος επαγγελματίας στον ΟΑΕΕ που μόλις πηρα το πτυχίο, γράφτηκα στο ΤΕΕ και μπορώ να μπω στο ΤΣΜΕΔΕ και να αλλάξω ΚΑΔ), έχω ακριβώς τις ίδιες απορίες και θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω αν έβγαλες άκρη και πως το αντιμετώπισες (αν το αντιμετώπισες) τελικά.

Θα μπορούσες να μου περιγράψεις συνοπτικά τα βήματα που ακολούθησες για να διαγραφείς από τον ΟΑΕΕ, να εγγραφείς στο ΤΣΜΕΔΕ και να αλλάξεις ΚΑΔ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MISTOKLAS said:

Καλησπέρα @ZoeLKP 

Έχει περάσει καιρός που άνοιξε το συγκεκριμένο θέμα, αλλά τώρα έφτασε η στιγμή να με απασχολήσει και εμένα.

Είμαι ακριβώς στην φάση αυτή που ήσουνα (δλδ ελεύθερος επαγγελματίας στον ΟΑΕΕ που μόλις πηρα το πτυχίο, γράφτηκα στο ΤΕΕ και μπορώ να μπω στο ΤΣΜΕΔΕ και να αλλάξω ΚΑΔ), έχω ακριβώς τις ίδιες απορίες και θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω αν έβγαλες άκρη και πως το αντιμετώπισες (αν το αντιμετώπισες) τελικά.

Θα μπορούσες να μου περιγράψεις συνοπτικά τα βήματα που ακολούθησες για να διαγραφείς από τον ΟΑΕΕ, να εγγραφείς στο ΤΣΜΕΔΕ και να αλλάξεις ΚΑΔ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων!

Καλησπέρα και καλή δύναμη θα ευχηθώ εκ των προτέρων,

Αρχικά να σου πω πως έχει περάσει κοντά ένας χρόνος κι ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Αρχικά άλλαξα τους ΚΑΔ μου στην εφορία.Με email έγινε αυτό καθώς συνέπεσε με την πρώτη καραντίνα επομένως με εξυπηρέτησαν γρήγορα κι εύκολα σχετικά στη ΔΟΥ μου.Αν δεν κάνω λάθος αυτό γίνεται και μέσω του site του ΕΦΚΑ πλέον.

Κατόπιν πάλι με email και με τη βεβαίωση της αλλαγής ΚΑΔ από την εφορία, ζήτησα την εγγραφή μου ηλεκτρονικά στον ΕΦΚΑ ΤΣΜΕΔΕ. Αυτή εκκρεμεί από πέρσυ τον Μάιο. Πριν 15 ημέρες μετά από 5-6 email που τους είχα στείλει καθόλη αυτήν την περίοδο με πήραν τηλ από τον ΕΦΚΑ ΤΣΜΕΔΕ και μου ζήτησαν ξανά τη βεβαίωση έναρξης καθώς και να δηλώσω σε ποια ασφαλιστική κατηγορία επιθυμώ να ενταχθώ.

Σε μία απάντηση τους σε ένα απο τα email που τους είχα στείλει μου είχαν απαντήσει πως όταν ολοκληρωθεί η εγγραφή μου με το χαρτί που θα μου δώσουν θα διαγραφώ από τον ΟΑΕΕ.

Ωστόσο όταν ξαναρώτησα την κυρία που με πήρε τηλ να το επιβεβαιώσει μου είπε πως δεν ήξερε.

Όλο αυτό το διάστημα είμαι ασφαλισμένη κανονικά και πληρώνω εισφορές κανονικά καθώς φαίνομαι ασφαλισμένη στον ΟΑΕΕ.

Ελπίζω μόνο όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία και διαγραφώ από τον ΟΑΕΕ να μη μου ζητήσουν εισφορές γι όλο αυτό το διάστημα που έχω ζητήσει την εγγραφή μου και δουλεύω σαν μηχανικός!Γιατί ως τώρα πληρώνω κανονικά στον ΕΦΚΑ κι υποτίθεται πως το ταμείο είναι ΕΝΙΑΙΟ.

Ειδάλλως θα φουντάρω 😣!

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως καθώς ακόμη αναμένουμε...

Καλή τύχη! κι εδώ θα είμαστε να λέμε τις εξελίξεις!

( παραθέτω τι μου είχε ζητήσει ο ΕΦΚΑ)

Αίτηση στην Υπηρεσία μας για έναρξη στη Δ.Ο.Υ.με απαιτούμενα δικαιολογητικά:
 1. Πρόσφατο αποδεικτικό εγγραφής μέλους στο ΤΕΕ
 2. Αποδεικτικό ΑΦΜ
 3. Αποδεικτικό ΑΜΚΑ
 4. Φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου
- Η Υπηρεσία εκδίδει  έντυπο προεγγραφής και με αυτό ο ενδιαφερόμενος μπορεί να κάνει έναρξη εργασιών στην Δ.Ο.Υ.
- Το έντυπο της έναρξης στην Δ.Ο.Υ. κατατίθεται με αίτηση του ενδιαφερομένου στην Υπηρεσία μας και εν συνεχεία ολοκληρώνεται η εγγραφή στον ΕΦΚΑ-ΕΤΑΑ (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) από το αρμόδιο Τμήμα.
Τα δικαιολογητικά μπορούν να αποσταλούν στην ηλεκτρονική μας διεύθυνση: [email protected]

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την τόσο άμεση και κατατοπιστική απάντηση.

Είναι απίστευτα βοηθητικά (και λίγο αποτρεπτικά :P) όσα μου περιέγραψες.

Θα ευχηθώ και στους δυο μας καλή τύχη με αυτούς που έχουμε μπλέξει, και εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ και καλά ξεμπερδέματα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας,

Δυστυχώς έφτασε  η στιγμή να με απασχολεί και εμένα το συγκεκριμένο θέμα. Είμαι 5 χρόνια ασφαλισμένη στον ΟΑΕΕ και είπα να αλλάξω ασφαλιστικό φορέα και να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ. Προσπαθώ εδώ και καιρό να επικοινωνήσω στο τηλέφωνο με τον ΕΦΚΑ ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής μου χωρίς επιτυχία. Θα ήθελα να μάθω αν βγάλατε άκρη τελικά....! Στέλνω email στη διευθυνση [email protected] και λαμβάνω το email address not found. Δεν ξέρω πραγματικά που να απευθυνθώ..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Serpepita said:

Καλησπέρα σας,

Δυστυχώς έφτασε  η στιγμή να με απασχολεί και εμένα το συγκεκριμένο θέμα. Είμαι 5 χρόνια ασφαλισμένη στον ΟΑΕΕ και είπα να αλλάξω ασφαλιστικό φορέα και να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ. Προσπαθώ εδώ και καιρό να επικοινωνήσω στο τηλέφωνο με τον ΕΦΚΑ ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής μου χωρίς επιτυχία. Θα ήθελα να μάθω αν βγάλατε άκρη τελικά....! Στέλνω email στη διευθυνση [email protected] και λαμβάνω το email address not found. Δεν ξέρω πραγματικά που να απευθυνθώ..

https://www.efka.gov.gr/mathepouanikeis.php

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gelastos said:

Έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω και με την τοπική διεύθυνση χωρίς επιτυχία. Εχω κάνει αίτηση στο 1555 να με καλέσουν. Αναμενω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.