Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κύκλος Σπουδών Μηχανολόγου Μηχανικού


Recommended Posts

Τομέας Εφαρμοσμένης Μηχανικής και Τεχνολογίας Υλικών

1)Κεραμικά και Προηγμένα υλικα

2)Προηγμένοι Μέθοδοι Αντοχής Υλικών και Κατασκευών

3)Δυναμική Κατασκευών

4)Προηγμένη Μηχανική Συνθετών Υλικών και Κατασκευών

5)Θεωρία Βισκοελαστικότητας 

6)Υπολογιστική Μηχανική

Τομέας Παραγωγής και Σχεδιασμού

1)Σχεδιασμός Οχημάτων

2)Ειδικά κεφάλαια ρομποτικής

3)Ειδικά κεφάλαια Τριβολογίας 

4)Ειδικά κεφάλαια Σχεδιασμού Μηχανών

5)Στοχαστικά Σήματα και Συστήματα

Τομέας Ενεργειακών Συστημάτων

1)Ανώτερη θερμοδυναμική

2)Ανώτερη Μηχανική των Ρευστών

3)Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας 

4)Ανώτερη Υπολογιστική Ρευστομηχανική

5)Πολυφασικές ροές

6)Τυρβώδη Ρευστοθερμικά Φαινόμενα

Ποια από τις παραπάνω κατευθύνσεις και κύκλους μαθημάτων πιστεύεται ότι θα έχουν μελλοντικά τις καλύτερες προοπτικές τόσο  επαγγελματικά όσο και  ερευνητικά, για κάποιον άτομο που πιθανώς να ήθελε να ασχοληθεί σε διδακτορικό επίπεδο με αυτά τα πεδία.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Τσίντζος Βησσαρίων said:

Τομέας Εφαρμοσμένης Μηχανικής και Τεχνολογίας Υλικών

1)Κεραμικά και Προηγμένα υλικα

2)Προηγμένοι Μέθοδοι Αντοχής Υλικών και Κατασκευών

3)Δυναμική Κατασκευών

4)Προηγμένη Μηχανική Συνθετών Υλικών και Κατασκευών

5)Θεωρία Βισκοελαστικότητας 

6)Υπολογιστική Μηχανική

Τομέας Παραγωγής και Σχεδιασμού

1)Σχεδιασμός Οχημάτων

2)Ειδικά κεφάλαια ρομποτικής

3)Ειδικά κεφάλαια Τριβολογίας 

4)Ειδικά κεφάλαια Σχεδιασμού Μηχανών

5)Στοχαστικά Σήματα και Συστήματα

Τομέας Ενεργειακών Συστημάτων

1)Ανώτερη θερμοδυναμική

2)Ανώτερη Μηχανική των Ρευστών

3)Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας 

4)Ανώτερη Υπολογιστική Ρευστομηχανική

5)Πολυφασικές ροές

6)Τυρβώδη Ρευστοθερμικά Φαινόμενα

Ποια από τις παραπάνω κατευθύνσεις και κύκλους μαθημάτων πιστεύεται ότι θα έχουν μελλοντικά τις καλύτερες προοπτικές τόσο  επαγγελματικά όσο και  ερευνητικά, για κάποιον άτομο που πιθανώς να ήθελε να ασχοληθεί σε διδακτορικό επίπεδο με αυτά τα πεδία.

Ευχαριστώ

 

Σε ποιο πανεπιστήμιο υπάρχουν όλες αυτές οι κατευθύνσεις ; 

Στη διπλωματική με τι ασχολήθηκες ; 

Ελλάδα ή εξωτερικό ;

Πιστεύω σε όλα, αλλά δεν μπορώ να προβλέψω τι θα γίνει σε 5-10-15 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Οι τρεις αυτές κατευθύνσεις και δίνονται στον μεταπτυχιακό κύκλο σπουδών που προσφέρει το τμήμα Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών στην Πολυτεχνική σχολή της Πάτρας. Εγώ είμαι προπτυχιακός φοιτητής και μάλιστα στην πολύ αρχή ακόμα. Το γνωρίζω ότι είναι ακόμα πολύ νωρίς για να με προβληματίζουν τέτοια θέματα. Απλώς σιγά σιγά αντιλαμβάνομαι ότι θα ήθελα να ασχοληθώ με τα αντικείμενα του Μηχανολόγου ερευνητικά και αν είμαι όσο ικανός χρειάζεται και τα καταφέρω να κάνω και διδακτορικό είτε στην Ελλάδα είτε στο Εξωτερικό. Έτσι θα ήθελα να ξεκινήσω να μελετώ εκτενέστερα κάποια από αυτές τις κατευθύνσεις όσο προλαβαίνω ( Αποτελούν άλλωστε και τις βασικές κατευθύνσεις που επιλέγουμε και σε προπτυχιακό επίπεδο) και να εμβαθύνω όσο περισσότερο μπορώ σε αυτήν. Υπάρχουν πράγματα που μου αρέσουν και στις 3 κατευθύνσεις οπότε την ερώτηση την έκανα με γνώμονα το ποια  από αυτές τις κατευθύνσεις έχει το λιγότερο κορεσμένο πεδίο έρευνας αυτή την στιγμή ώστε να επιλέξω αυτήν. Όσο για το ότι κανείς δεν μπορεί να ξέρει για το μέλλον το καταλαβαίνω και συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Η αλήθεια είναι ότι είμαι από τα άτομα που θέλουν τα τα έχουν όλα σχεδιασμένα στο μυαλό του και αυτό είναι πράγματι κακό.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν όλοι οι τομείς έχουν περιθώρια έρευνας και ανάπτυξης. Απλώς δεν ξεκινάς - κατά τη γνώμη μου - την αναζήτησή σου με πραγματικά κριτήρια. Εγώ θα έβλεπα ποια μαθήματα του προπτυχιακού κύκλου έχουν μεταπτυχιακά, και πόσα από αυτά συνδέονται στα ελληνικά πανεπιστήμια, με ερευνητική δραστηριότητα. Αν δεν υπάρχει διδακτορικό στην Ελλάδα, τότε σκέπτεσαι για εξωτερικό. Και τέλος θα δεις και την αγορά. 

Να σου πω και μια υποκειμενική γνώμη:

On 4/5/2020 at 9:46 ΜΜ, Τσίντζος Βησσαρίων said:

Τομέας Εφαρμοσμένης Μηχανικής και Τεχνολογίας Υλικών

1)Κεραμικά και Προηγμένα υλικα

2)Προηγμένοι Μέθοδοι Αντοχής Υλικών και Κατασκευών

3)Δυναμική Κατασκευών

4)Προηγμένη Μηχανική Συνθετών Υλικών και Κατασκευών

5)Θεωρία Βισκοελαστικότητας 

6)Υπολογιστική Μηχανική

Αν ψάχνεσαι σε κάτι καινούριο πιο "καινοτόμο", είναι σε αυτόν τον τομέα και το αγνόησες ήδη! 

Ο τομέα αυτός ολοκληρωμένα λέγεται: "Τομέας Εφαρμοσμένης Μηχανικής, Τεχνολογίας Υλικών και Εμβιομηχανικής" και τα μαθήματά του εμβ/κη Ι και εμβ/κη ΙΙ, δεν τα βλέπω στη λίστα...Είναι πολύ αναπτυσσόμενος κλάδος στην Αμερική και στην Β. Ευρώπη. Γιατί την έβγαλες απ' έξω; Έχεις ψάξει κάτι σχετικό και δεν βλέπεις φως; Δεν σου αρέσει;

Επίσης ένας ταχύτατα αναπτυσσόμενος κλάδος είναι η τεχνητή νοημοσύνη, δηλαδή ο σχεδιασμός συστημάτων που λειτουργούν με τεχνητή νοημοσύνη. Διδάσκεται πάλι στον ίδιο τομέα. 

Πάντως πολύ καλά κάνεις και το σκέπτεσαι έτσι, γιατί οι περισσότεροι φοιτητές σε όλες τις σχολές του κόσμου, διαλέγουν μια κατεύθυνση που να μπορούν να βγουν ευκολότερα στο πτυχίο. Και αυτό γιατί τα περισσότερα μεταπτυχιακά και διδακτορικά έχουν πρόσβαση σχεδόν απ' όλους τους προπτυχιακούς κύκλους. Απλώς ο προπτυχιακός κύκλος είναι μια δοκιμή και ένα εργαλείο για τη συνέχεια.

Edited by Konstantinos IB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Τσίντζος Βησσαρίων said:

Καλησπέρα σας!

Οι τρεις αυτές κατευθύνσεις και δίνονται στον μεταπτυχιακό κύκλο σπουδών που προσφέρει το τμήμα Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών στην Πολυτεχνική σχολή της Πάτρας. Εγώ είμαι προπτυχιακός φοιτητής και μάλιστα στην πολύ αρχή ακόμα. Το γνωρίζω ότι είναι ακόμα πολύ νωρίς για να με προβληματίζουν τέτοια θέματα. Απλώς σιγά σιγά αντιλαμβάνομαι ότι θα ήθελα να ασχοληθώ με τα αντικείμενα του Μηχανολόγου ερευνητικά και αν είμαι όσο ικανός χρειάζεται και τα καταφέρω να κάνω και διδακτορικό είτε στην Ελλάδα είτε στο Εξωτερικό. Έτσι θα ήθελα να ξεκινήσω να μελετώ εκτενέστερα κάποια από αυτές τις κατευθύνσεις όσο προλαβαίνω ( Αποτελούν άλλωστε και τις βασικές κατευθύνσεις που επιλέγουμε και σε προπτυχιακό επίπεδο) και να εμβαθύνω όσο περισσότερο μπορώ σε αυτήν. Υπάρχουν πράγματα που μου αρέσουν και στις 3 κατευθύνσεις οπότε την ερώτηση την έκανα με γνώμονα το ποια  από αυτές τις κατευθύνσεις έχει το λιγότερο κορεσμένο πεδίο έρευνας αυτή την στιγμή ώστε να επιλέξω αυτήν. Όσο για το ότι κανείς δεν μπορεί να ξέρει για το μέλλον το καταλαβαίνω και συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Η αλήθεια είναι ότι είμαι από τα άτομα που θέλουν τα τα έχουν όλα σχεδιασμένα στο μυαλό του και αυτό είναι πράγματι κακό.

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα,

Αρχικά πρέπει να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου ότι το διδακτορικό δεν είναι κάτι απλό,εύκολο , δεν είναι δηλαδή 3-4 επιπλέον χρόνια έτσι για πλάκα. Προσπαθείς να τερματίσεις την γνώση σε ένα θέμα. Και μην το βλέπεις σαν χώρο εύρεση εργασίας. Πρέπει πραγματικά να το θέλεις.

Στη θέση σου, αυτό που έκανα, ήταν να διαχωρίσω τα μαθήματα της σχολής , σε αυτά που μ αρέσουν, στα ουδέτερα και σε αυτά τα οποία απεχθάνομαι. Θα σου συνιστούσα κάτι τέτοιο για να στοχεύσεις σε έναν τομέα. 

Κορεσμένο πεδίο έρευνας δεν έχει καμία κατεύθυνση. Ωστόσο υπάρχουν νέα αναπτυσσόμενα πεδία έρευνας όπως αναφέρθηκε η Εμβιομηχανική.

Στην Ελλάδα νομίζω η ενέργεια θα κυριαρχήσει. Επίσης ψάξε για Μη Καταστροφικούς Ελέγχους, από όσο ξέρω οι πιστοποιημένΟΙ στην Ελλάδα είναι λίγοι.

Όσο για την εμβιομηχανική που αναφέρθηκε ο @Konstantinos IB μπορώ να αναφέρω μερικά πράγματα παραπάνω μιας και ασχολούμαι με αυτόν τον τομέα. Στην Ελλάδα υπάρχουν 3 εργαστήρια(Πάτρα, ΕΜΠ, ΠΔΜ), μπορείς να αναζητήσεις την έρευνα αυτών. Εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι παραπάνω για το Μυοσκελετικό σύστημα (σπονδυλική στήλη , γόνατο, αγκώνας, ώμος, αστράγαλος). Επίσης υπάρχουν :

  • ιστική μηχανική (tissue engineering)
  • βιορευστά
  • μηχανική κυττάρων
  • βιοϋλικά

Το πρώτο, η ιστική μηχανική, αναπτύσσεται ραγδαία τα τελευταία 3 χρόνια και θα σου πρότεινα να το αναζητήσεις στο google. Στην European Society of Biomechanics (https://esbiomech.org/) μπορείς να ενημερωθείς για νέες έρευνες και για τα εργαστήρια-ινστιτούτα που υπάρχουν στην Ευρώπη. Όπως ανέφερε και ο @Konstantinos IB στην Αμερική υπάρχουν πάρα πολλές έρευνες και υπάρχουν και οι απαραίτητοι πόροι. Ένα διδακτορικό εκεί θα σου εξασφάλιζε δουλειά για μια ζωή, αλλά πρέπει να καλυφθούν και οι απαιτήσεις που θέτουν. Έχω ψαχτεί αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Στην Ευρώπη με σειρά είναι το Ηνωμένο Βασίλειο, η Ελβετία, η Γαλλία, η Γερμανία, Ισπανία, Ιταλία, Βέλγιο. Στην Ασία η Ν. Κορέα και στην Ωκεανία η Αυστραλία (τα τελευταία 2 χρόνια). Όσον αφορά την βιομηχανία είναι λίγες οι εταιρείες, αλλά δεν το έχω ψάξε τόσο πολύ,

Τον Οκτώβριο είναι να γίνει στον Βόλο το πανελλήνιο συνέδριο της εμβιομηχανικής (εφόσον το επιτρέψουν οι συνθήκες)

 

Edited by Thanos98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Thanos98 said:

Στην Ελλάδα νομίζω η ενέργεια θα κυριαρχήσει. Επίσης ψάξε για Μη Καταστροφικούς Ελέγχους, από όσο ξέρω οι πιστοποιημένΟΙ στην Ελλάδα είναι λίγοι.

...στην Αμερική υπάρχουν πάρα πολλές έρευνες και υπάρχουν και οι απαραίτητοι πόροι. Ένα διδακτορικό εκεί θα σου εξασφάλιζε δουλειά για μια ζωή, αλλά πρέπει να καλυφθούν και οι απαιτήσεις που θέτουν. Όσον αφορά την βιομηχανία είναι λίγες οι εταιρείες, αλλά δεν το έχω ψάξε τόσο πολύ...

Δυστυχώς το θέμα της ενέργειας στην Ελλάδα δεν κυριάρχησε. Αντί να είμαστε πρωτοπόροι στην έρευνα και την ανάπτυξη των τεχνολογιών αυτών, συζητάμε σήμερα με την Ευρώπη την αναγκαστική εισαγωγή ΑΠΕ για την την παραγωγή ενέργειας! Επίσης η λογική της σχεδίασης των κτηρίων, είναι η πιο ενεργοβόρα της Ευρώπης.

Σε ένα είδος μη καταστροφικού ελέγχου είχα κάνει την διπλωματική μου στην Πάτρα. Αυτός ο κλάδος έχει ακόμη έρευνα, αλλά σίγουρα έχει πολύ μεγαλύτερη εφαρμογή.

Η Αμερική έχει το μεγαλύτερο στον πλανήτη ταμείο καινοτομιών και ανακαλύψεων, σε όλους τους κλάδους της επιστήμης. Και αυτός είναι ο μεγαλύτερος πλούτος αυτής της χώρας. Εκεί υπάρχουν ανακαλύψεις στο "ψυγείο" από το 1870 και κάθε τόσο, κάποιες από αυτές, όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν, μπορούν να επανέλθουν παραγωγικά. Όσο για την εμβιομηχανική, την τεχνητή νοημοσύνη, τις επικοινωνίες και την επιστήμη των υλικών, είναι ασύγκριτα πιο μπροστά από την Ευρώπη. Ένα καλό διδακτορικό στους τομείς αυτούς, δείχνει "Αμέρικα". Στην Ευρώπη υπάρχουν άλλες πρωτοπορίες, π.χ. πλαστικά και πολυμερή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Δυστυχώς το θέμα της ενέργειας στην Ελλάδα δεν κυριάρχησε. Αντί να είμαστε πρωτοπόροι στην έρευνα και την ανάπτυξη των τεχνολογιών αυτών, συζητάμε σήμερα με την Ευρώπη την αναγκαστική εισαγωγή ΑΠΕ για την την παραγωγή ενέργειας! Επίσης η λογική της σχεδίασης των κτηρίων, είναι η πιο ενεργοβόρα της Ευρώπης.

Σε ένα είδος μη καταστροφικού ελέγχου είχα κάνει την διπλωματική μου στην Πάτρα. Αυτός ο κλάδος έχει ακόμη έρευνα, αλλά σίγουρα έχει πολύ μεγαλύτερη εφαρμογή.

Η Αμερική έχει το μεγαλύτερο στον πλανήτη ταμείο καινοτομιών και ανακαλύψεων, σε όλους τους κλάδους της επιστήμης. Και αυτός είναι ο μεγαλύτερος πλούτος αυτής της χώρας. Εκεί υπάρχουν ανακαλύψεις στο "ψυγείο" από το 1870 και κάθε τόσο, κάποιες από αυτές, όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν, μπορούν να επανέλθουν παραγωγικά. Όσο για την εμβιομηχανική, την τεχνητή νοημοσύνη, τις επικοινωνίες και την επιστήμη των υλικών, είναι ασύγκριτα πιο μπροστά από την Ευρώπη. Ένα καλό διδακτορικό στους τομείς αυτούς, δείχνει "Αμέρικα". Στην Ευρώπη υπάρχουν άλλες πρωτοπορίες, π.χ. πλαστικά και πολυμερή.

Στην Ελλάδα είναι οξύμωρο αυτό με τις ΑΠΕ και γενικά με την ενέργεια. Θεωρητικά , σύμφωνα με τους κύκλους σπουδών , οι απόφοιτοι μηχανικοί θα έπρεπε να απορροφούνται άμεσα στον χώρο της ενέργειας . Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει.

Συμφωνώ σε όλα στην τελευταία παράγραφο. Παρατηρώ όμως ότι είναι πιο δύσκολο να σε δεχτούν στην Αμερική (ζητάνε βέβαια και αρκετά παραπάνω) σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο είτε γνωστό είτε μη , σε σχέση με ένα φημισμένο στην Ευρώπη όπως πχ. το ΕΤΗ. Αν σε δεχτούν όμως,  αλλάζει η ζωή σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2020 at 1:37 ΜΜ, Thanos98 said:

Παρατηρώ όμως ότι είναι πιο δύσκολο να σε δεχτούν στην Αμερική (ζητάνε βέβαια και αρκετά παραπάνω) σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο είτε γνωστό είτε μη , σε σχέση με ένα φημισμένο στην Ευρώπη όπως πχ. το ΕΤΗ. Αν σε δεχτούν όμως,  αλλάζει η ζωή σου.

Έδωσες την απάντηση μόνος σου. Σπουδές στην Αμερική σημαίνει καριέρα στην Αμερική. Γι' αυτό έχουν απαιτήσεις. Ενώ στην Ευρώπη η επιστημονική καριέρα είναι πιο δύσκολη. Υπάρχει κορεσμός στα επιστημονικά της επαγγέλματα εδώ και χρόνια, οπότε τα πανεπιστήμια εμπορεύονται απλώς τη γνώση τους.

Η Αμερική λειτουργεί με άλλον τρόπο στην πανεπιστημιακή εκπαίδευση. Προσπαθεί να εισάγει στους φοιτητές την καινοτομία. Η πολυεθνική λοιπόν παίρνει έτοιμες ιδέες, μελέτες, έρευνες και δημοσιεύσεις από τα πανεπιστήμια και τις εξελίσσει παραπέρα. Έχει αυτό που λέμε "επιστημονικό ταμείο". Πολλές φορές μάλιστα, οι αμερικανικές εταιρείες και τα διάφορα ιδρύματα χρηματοδοτούν έρευνες πανεπιστημίων. Αν δεν βρουν ανταπόκριση από εκεί, βγάζουν τις πατέντες που τους ενδιαφέρουν, π.χ. κινητήρων, προωθητικών συστημάτων κλπ και μοιράζουν χρήμα σε άλλες χώρες, σε όποιον ενδιαφέρεται να δουλέψει από το σπίτι του μέρος του προγράμματός τους. Υπάρχουν Έλληνες ερευνητές οι οποίοι έχουν πάρει μέρος σε τέτοιες συνεργασίες.    

Η Ευρώπη λειτουργεί αλλιώς. Όσο για Ελλάδα, δεν συζητάμε, δεν υπάρχουμε. Ίσως στο μέλλον από κάποιους επιστημονικούς κλάδους που δεν έχουν κορεστεί, να υπάρξει κι εδώ μια δυνατότητα επιστημονικής και επαγγελματικής ανάπτυξης. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.