Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μη πληρωμή δικαιούχων τηλεκατάρτησης (ελεύθεροι επαγγελματίες και ταυτόχρονα με μισθωτή εργασία))


Recommended Posts

11 λεπτά πριν, staikopoulos said:

Καλημέρα σας.

Μόλις μου απάντησαν στο 2103256640 (επιτελική δομή ΕΣΠΑ υπεκυ). Όποιος θέλει μπορεί να καλέσει για επιβεβαίωση, να είμαστε σίγουροι!

Μου είπε η ευγενέστατη κυρία που απάντησε ότι όσοι έχουμε κάνει αίτηση και είχε εγκριθεί, για το voucher, θα πληρωθούμε την ερχόμενη εβδομάδα. Διευκρίνισα  ότι είμαι και μισθωτός παράλληλα και με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και θα πληρωθούμε κανονικά χωρίς να κάνουμε κάτι άλλο.

Παρακαλώ ας καλέσει και κάποιος άλλος για να επιβεβαιώσουμε. 

Ευχαριστώ 

Ναι ισχύει...μου είπε κι εμένα ότι από την επόμενη εβδομάδα θα μπουν χρήματα... 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Εγώ δεν είμαι μηχανικός ούτε έχω σχέση με τον κλάδο, αλλά είμαι μια ταλαίπωρη επιστήμονας που μόνο στο δικό σας φόρουμ βρήκα κάτι σχετικό με τη καταβολή του ποσού του voucher.

Ούτε εγώ έχω λάβει μέχρι σήμερα το ποσό (είτε στο σύνολο είτε μέρος του), και το voucher μου έχει ενεργοποιηθεί από 11/4 (έχω και την αίτηση από το ΚΕΚ κτλ.). 

Επικοινώνησα με τον αριθμό που παρέθεσε άλλος χρήστης του φόρουμ (2103256640) και χωρίς να προλάβω να πω οτιδήποτε, η πράγματι ευγενέστατη κυρία με ρώτησε αν είμαι και μισθωτή (πράγμα που ισχύει στην περίπτωσή μου). Μου επιβεβαίωσε πως τα ποσά θα φανούν την επόμενη εβδομάδα (δεν γνώριζε πότε ακριβώς) και πως δεν χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη ενέργεια. Ωστόσο μου είπε πως αν έχω κάνει αίτημα και για τα 800€ (δεν έχω κάνει) τότε πρέπει να γίνει διασταύρωση στοιχείων. 

Κλείνοντας, θα ήθελα να ευχαριστήσω τους χρήστες του φόρουμ το οποίο δεν είναι η πρώτη φορά που το συμβουλεύομαι, καθώς είναι το μόνο μέρος που επιτέλους βρήκα μια απάντηση για το τι συμβαίνει και δεν έχω πάρει χρήματα εν αντιθέσει με άλλους συναδέλφους μου! Είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι τελικά δε θα τα πάρω καθόλου αυτά τα λεφτά (και τώρα ακόμη διατηρώ επιφυλάξεις, αλλά τουλάχιστον ξέρω πως δεν έχω μόνο εγώ το ίδιο πρόβλημα με την παράλληλη απασχόληση).

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Lenny said:

Καλησπέρα σε όλους.

Εγώ δεν είμαι μηχανικός ούτε έχω σχέση με τον κλάδο, αλλά είμαι μια ταλαίπωρη επιστήμονας που μόνο στο δικό σας φόρουμ βρήκα κάτι σχετικό με τη καταβολή του ποσού του voucher.

Ούτε εγώ έχω λάβει μέχρι σήμερα το ποσό (είτε στο σύνολο είτε μέρος του), και το voucher μου έχει ενεργοποιηθεί από 11/4 (έχω και την αίτηση από το ΚΕΚ κτλ.). 

Επικοινώνησα με τον αριθμό που παρέθεσε άλλος χρήστης του φόρουμ (2103256640) και χωρίς να προλάβω να πω οτιδήποτε, η πράγματι ευγενέστατη κυρία με ρώτησε αν είμαι και μισθωτή (πράγμα που ισχύει στην περίπτωσή μου). Μου επιβεβαίωσε πως τα ποσά θα φανούν την επόμενη εβδομάδα (δεν γνώριζε πότε ακριβώς) και πως δεν χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη ενέργεια. Ωστόσο μου είπε πως αν έχω κάνει αίτημα και για τα 800€ (δεν έχω κάνει) τότε πρέπει να γίνει διασταύρωση στοιχείων. 

Κλείνοντας, θα ήθελα να ευχαριστήσω τους χρήστες του φόρουμ το οποίο δεν είναι η πρώτη φορά που το συμβουλεύομαι, καθώς είναι το μόνο μέρος που επιτέλους βρήκα μια απάντηση για το τι συμβαίνει και δεν έχω πάρει χρήματα εν αντιθέσει με άλλους συναδέλφους μου! Είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι τελικά δε θα τα πάρω καθόλου αυτά τα λεφτά (και τώρα ακόμη διατηρώ επιφυλάξεις, αλλά τουλάχιστον ξέρω πως δεν έχω μόνο εγώ το ίδιο πρόβλημα με την παράλληλη απασχόληση).

Καλησπέρα η ερώτηση για τα 800€ αφορούσε στην αναστολή μισθωτού ή για τα 800€ στους ελεύθερους επαγγελματίες ;

Σε κάθε περίπτωση θα κάνω και εγώ μια κλήση αύριο και θα ενημερώσω .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, PanKl said:

Καλησπέρα η ερώτηση για τα 800€ αφορούσε στην αναστολή μισθωτού ή για τα 800€ στους ελεύθερους επαγγελματίες ;

Σε κάθε περίπτωση θα κάνω και εγώ μια κλήση αύριο και θα ενημερώσω .

Καλησπέρα,

 

η υπάλληλος δε διευκρίνησε, απλά με ρώτησε αν έχω κάνει και αίτημα και για τα 800€. Επειδή όμως το 1ο της ερώτημα ήταν αν είμαι και μισθωτή όπως έγραψα (στο οποίο της απάντησα θετικά καθώς αυτή είναι η δική μου περίπτωση), υποθέτω πως αναφερόταν σε αναστολή μισθωτού και όχι στο επίδομα 800€ των ελευθέρων επαγελματιών. Ότι περισσότερο μάθετε εσείς, ή όποιος άλλος χρήστης, παρακαλώ να το γράψετε κι εδώ, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο άλλο ενεργό σχετικό θέμα σε άλλο ιστότοπο και είμαι σίγουρη ότι θα ενδιαφέρει και άλλους ομοιοπαθούντες!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Lenny said:

Καλησπέρα,

η υπάλληλος δε διευκρίνησε, απλά με ρώτησε αν έχω κάνει και αίτημα και για τα 800€. Επειδή όμως το 1ο της ερώτημα ήταν αν είμαι και μισθωτή όπως έγραψα (στο οποίο της απάντησα θετικά καθώς αυτή είναι η δική μου περίπτωση), υποθέτω πως αναφερόταν σε αναστολή μισθωτού και όχι στο επίδομα 800€ των ελευθέρων επαγελματιών. Ότι περισσότερο μάθετε εσείς, ή όποιος άλλος χρήστης, παρακαλώ να το γράψετε κι εδώ, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο άλλο ενεργό σχετικό θέμα σε άλλο ιστότοπο και είμαι σίγουρη ότι θα ενδιαφέρει και άλλους ομοιοπαθούντες!

Αγαπητοί συνάδελφοι και συμπάσχοντες, παρακαλώ να μη ξεφεύγουμε από το θέμα. Το θέμα το άνοιξα για τη μη πληρωμή των 600,00€ της τηλεκατάρτισης εξαιτίας αποκλειστικά και μόνο της διπλής ιδιότητας. Οποιαδήποτε αφορμή μη πληρωμής που έχει ή υποθετικά έχει να κάνει με 800,00€ είτε ελ.επαγ. είτε μισθωτών πληγέντων επιχειρήσεων δεν αφορά το θέμα ή αφορά (το 2ο) ειδικότερη περίπτωση. Δεν θέλω να φανώ αδιάφορος αναφορικά με συντρέχοντα προβλήματα, αλλά είναι σημαντικό να μην πλατιάζουμε ή να ξεφεύγουμε από το θέμα. Ως εκ τούτου θερμή παράκληση , να μη προτρέπουμε να γραφτεί και εδώ οποιαδήποτε πληροφορία αναφορικά με 800,00€,  μόνο και μόνο επειδή μας φαίνεται σχετικό το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να ενημερώσω ότι εγώ έχω ενεργή συμβαση εξαρτημένης εργασίας και ατομική επιχείρηση παράλληλα. Έκανα την αίτηση με Διαδ. Α και πληρώθηκα 400 τη Μ. Πεμπτη και τα υπόλοιπα 200 κανονικά προ ημερών.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ανήκω και εγώ στην ίδια κατηγορία του μισθωτού με παράλληλη ατομική επιχείρηση. Εχω κάνει αίτηση από 10/4 και δεν έχω πάρει ούτε τα 200 ούτε φυσικά τα 400.

Σας ενημερώνω ότι συνάδελφος που ανήκει στο ίδιο καθεστώς πληρώθηκε κανονικά προ ημερών την εξόφληση των 400 ευρώ και είχε πάρει αρχικά τα 200.

Αύριο θα πάρω και εγώ στο παραπάνω τηλέφωνο και θα ενημερώσω την ομάδα.

 

Link to comment
Share on other sites

jnp τα 800 ευρώ όμως μπορεί να σχετίζονται με την μη πληρωμή των 600. Σε εμένα έχουν καταβληθεί αλλά η μισθωτική ιδιότητα έχει λήξει πριν τον Μάρτιο. Όσοι δεν τα έχετε πάρει έχετε κάνει αίτηση ως μισθωτοί για τα 800? Άσχετα αν δεν τα πήρατε, η μισθωτική σας εργασία βρίσκεται σε αναστολή ή είναι ενεργή? Καλό είναι να το ξεκαθαρίσετε (όχι για εμένα) αλλά για να βοηθηθούν όσοι έχουν αντίστοιχο πρόβλημα και να καταλάβετε τι γίνεται. Όποιος έχει πάρει τα 800 νομίζω ότι δεν του δίνονται τα 600. Τα 800 ως αποζημίωση μισθωτών που η σύμβαση τους βρίσκεται σε αναστολή.

Είχα δει σε μία εκπομπή μπορεί να το χετε αναιβάσει και εδώ ότι 1440 επιστήμονες που είχαν κάνει αίτηση δεν έχουν πάρει ακόμα το επίδομα και ότι θα τους καταβληθεί. Μπορεί να είστε σε αυτόν τον αριθμό. Το είχα δει νομίζω προχθες. Επειδή η προθεσμία λήγει αύριο ίσως περιμένουν τους εναπομείνατες για να γίνουν όλες μαζί οι πληρωμές. Αποκλείεται να λυθεί μέχρι τέλος της εβδομάδας (αύριο δηλαδή). 

Λόγω σχετικής αδράνειας διαβάζω το θέμα και δεν έχουν λυθεί ούτε τα προβλήματα με τα 400 και 200. Αφού έχετε βρει τηλέφωνο επικοινωνίας τότε θα βρείτε άκρη (υπομονή).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.