Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μη πληρωμή δικαιούχων τηλεκατάρτησης (ελεύθεροι επαγγελματίες και ταυτόχρονα με μισθωτή εργασία))


Recommended Posts

4 ώρες πριν, laxanos said:

Αδερφέ ξέχνα το αν το πρόβλημα σου είναι οτι δεν πήρες 800+600. Κανείς δεν πήρε αυτο το συνδυασμό!. Είτε θα πληρωθείς ως επιχειρηματίας (800 ή 600 αναλογα με τον αν έχεις ή όχι επιστημονικό ΚΑΔ) είτε σαν εργαζόμενος εφόσον είσαι σε επιχείρηση με σύμβαση μισθωτής απασχόλησης κλπ.  Τωρα αν ως μισθωτός εννοείς, εσφαλμένα, τον εργαζόμενο σε εταιρεία με Τ.Π.Υ, τότε απλά δεν είναι μισθωτός αλλά Ε.Ε και εντάσσεται στην πρώτη κατηγορία απ τα παραπάνω! Τωρα για τον έχον παράλληλη μισθωτή απασχόληση με αναστολή κλπ κλπ και πάλι νομίζω ότι δεν μπορεί να λάβει και τα 2

Αυτό ακριβώς ήταν το πρόβλημα μου.

Μισθωτός με εξαρτημένη εργασία (χωρίς ιδιότητα μηχανικού στην σύμβαση), σε αναστολή , με 800€ λόγω αναστολής και ελεύθερος επαγγελματίας σε ΚΑΔ που δικαιούται το επίδομα τηλεκατάρτισης.

Σε όποιον ενδιαφέρεται έχω ανεβάσει όλες τις αποφάσεις από τηλεκατάρτιση , ακύρωση της και πληρωμή των 600€ χωρίς άλλη ενέργεια. Πουθενά δεν αναφέρει περιορισμό και συσχέτιση με επίδομα από μισθωτή εργασία.

Καλή τύχη σε όποιον δεν είναι σαν και εμένα, εγώ θα το ψάξω λίγο ακόμη.

12330-19992516047167750941.pdf KatarghshProsklhshs.pdf KYA_Plhrwmwn.pdf Proskhsh_202002_20200414.pdf ΚΥΑ_600_ευρώ.pdf

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, PanKl said:

Αυτό ακριβώς ήταν το πρόβλημα μου.

Μισθωτός με εξαρτημένη εργασία (χωρίς ιδιότητα μηχανικού στην σύμβαση), σε αναστολή , με 800€ λόγω αναστολής και ελεύθερος επαγγελματίας σε ΚΑΔ που δικαιούται το επίδομα τηλεκατάρτισης.

Σε όποιον ενδιαφέρεται έχω ανεβάσει όλες τις αποφάσεις από τηλεκατάρτιση , ακύρωση της και πληρωμή των 600€ χωρίς άλλη ενέργεια. Πουθενά δεν αναφέρει περιορισμό και συσχέτιση με επίδομα από μισθωτή εργασία.

Καλή τύχη σε όποιον δεν είναι σαν και εμένα, εγώ θα το ψάξω λίγο ακόμη.

12330-19992516047167750941.pdf 993 kB · 1 download KatarghshProsklhshs.pdf 358 kB · 0 downloads KYA_Plhrwmwn.pdf 346 kB · 0 downloads Proskhsh_202002_20200414.pdf 357 kB · 0 downloads ΚΥΑ_600_ευρώ.pdf 154 kB · 1 download

Εάν έχεις κάποιο update κάνε ένα κόπο και ενημέρωσε μας καθώς βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2020 at 11:23 ΠΜ, laxanos said:

Αδερφέ ξέχνα το αν το πρόβλημα σου είναι οτι δεν πήρες 800+600. Κανείς δεν πήρε αυτο το συνδυασμό!. Είτε θα πληρωθείς ως επιχειρηματίας (800 ή 600 αναλογα με τον αν έχεις ή όχι επιστημονικό ΚΑΔ) είτε σαν εργαζόμενος εφόσον είσαι σε επιχείρηση με σύμβαση μισθωτής απασχόλησης κλπ.  Τωρα αν ως μισθωτός εννοείς, εσφαλμένα, τον εργαζόμενο σε εταιρεία με Τ.Π.Υ, τότε απλά δεν είναι μισθωτός αλλά Ε.Ε και εντάσσεται στην πρώτη κατηγορία απ τα παραπάνω! Τωρα για τον έχον παράλληλη μισθωτή απασχόληση με αναστολή κλπ κλπ και πάλι νομίζω ότι δεν μπορεί να λάβει και τα 2

Τα 800+600 τα έχει πάρει φίλος μηχανικός Ελ.Επ. από 30/4. Εκτός αν εννοείς ότι κανείς δεν παίρνει 800+600 αν είναι ΚΑΙ μισθωτός παράλληλα;image.thumb.png.9d43b25ca82ac14a3f68628afe16a30a.png

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη περίπτωση που μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος μπορεί να πάρει τα 800+600 είναι:

Μισθωτός (ΙΚΑ) με αναστολή σύμβασης.

Παράλληλα ΚΑΙ ανοικτά βιβλία ώς ΕΕ μέ ΚΑΔ που πάει στο 600ρι. 

Είναι οι περίπτωση που αφορά  @PanKl κλπ

 

Επίσης αν ο συνάδερφος έχει ατομική και ΟΕ άρα πιστώθηκαν τα 600 στην ατομική και τα 800 στην ΟΕ(?)

Η ένσταση στο πρώτο είναι οτι μιλάμε για 1ΑΦΜ άρα για πιθανότητα κολλήματος του συστήματος λόγω του ενός ΑΦΜ. Στη δεύτερη μιλάμε για αλλο ΑΦΜ το φυσικό πρόσωπο και άλλο ΑΦΜ η εταιρεία!

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, comba said:

τίποτα και σήμερα....

Αισίως 2 μήνες από την έναρξη των μέτρων και εμείς περιμένουνε ακόμα τα 600......  

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, geokaradimos said:

Αισίως 2 μήνες από την έναρξη των μέτρων και εμείς περιμένουνε ακόμα τα 600......  

 

 

Και ελπίζω εξαιτίας της παράτασης που δόθηκε να μην πάει ακόμη παραπίσω, και να πληρωθούμε αυτή την εβδομάδα όπως μας είχαν ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Καμία κατάθεση και σε εμένα.

Όμως οι συνάδελφοι που πληρώθηκαν είδαν τα χρήματα το απόγευμα της ημέρας πληρωμής. Ίσως πρέπει απλά να κάνουμε λίγο υπομονή.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.