Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μη πληρωμή δικαιούχων τηλεκατάρτησης (ελεύθεροι επαγγελματίες και ταυτόχρονα με μισθωτή εργασία))


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Είμαι μισθωτός και ΕΕ οπότε την Μεγάλη Πέμπτη πήρα 400€ και σήμερα πληρώθηκαν από την Εθνική τα άλλα 200€.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι πληρωθήκατε να φανταστώ δεν είχατε σύμβαση σε αναστολή και απλά πήρατε τα 600 των επιστημόνων;

Κανείς με αναστολή που να πήρε τα 800+600;

Ανήκω στη δεύτερη περίπτωση και παρότι έφαγα τον τόπο, δε βρήκα πουθενά καμία διάταξη που να το απαγορεύει, απ' την άλλη δεν ξέρω κι από πού να το πιάσω για να το κυνηγήσω.
Επίσης συνεργάτης μου αυτοαπασχολούμενος, του βάλανε τα 200 κι ακόμα τίποτα για τα υπόλοιπα......

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, grgeo said:

Όσοι πληρωθήκατε να φανταστώ δεν είχατε σύμβαση σε αναστολή και απλά πήρατε τα 600 των επιστημόνων;

Κανείς με αναστολή που να πήρε τα 800+600;

Ανήκω στη δεύτερη περίπτωση και παρότι έφαγα τον τόπο, δε βρήκα πουθενά καμία διάταξη που να το απαγορεύει, απ' την άλλη δεν ξέρω κι από πού να το πιάσω για να το κυνηγήσω.
Επίσης συνεργάτης μου αυτοαπασχολούμενος, του βάλανε τα 200 κι ακόμα τίποτα για τα υπόλοιπα......

Προσωπικά ανήκω σε αυτή την περίπτωση (μισθωτή παράλληλη απασχόληση που δεν είναι σε αναστολή) και πληρώθηκα τα 600€. Γνωρίζω 2 περιπτώσεις επιστημόνων και με εταιρεία σε αναστολή, οι οποίοι έλαβαν και τα 2 ποσά, αλλά μιλάμε για ιδιοκτήτες/συνιδιοκτήτες της εταιρείας και όχι μισθωτούς υπαλλήλους. Και στις 2 περιπτώσεις, η εταιρεία είχε άλλο ΑΦΜ από όσο γνωρίζω. Επίσης γνωρίζω και περίπτωση όπως η δική σας (μισθωτή σε αναστολή και επιστήμονας) η οποία έχει λάβει μόνο τα 600€ - ούτε εκείνη δεν έχει βρει άκρη για τα 800€ και τη μη καταβολή τους μέχρι σήμερα.

Τέλος εχθές σε συνάδελφο επιστήμονα (χωρίς καμία άλλη απασχόληση) στον οποίον είχε καταβληθεί τη Μ. Εβδομάδα η προκαταβολή 400€ (και δεν είχε πάρει τα 200€), εχθές του κατεβλήθη ποσό 600€. Ο λογιστής του τον συμβούλευσε να αφήσει αυτό το ποσό στην άκρη καθώς θεωρεί δεδομένο πως θα του ζητηθεί να επιστρέψει τη διαφορά.

Συγγνώμη αν η απάντηση ξεφεύγει από τα στενά όρια του θέματος αλλά θεωρώ πως ίσως η πληροφορία αυτή ενδιαφέρει κάποιους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μισθωτός που πήρα τα 800 καθώς βγήκα σε αναστολή και στη θεωρία δικαιούμαι τα 600 καθώς το ΤΕΕ μου στείλε μέιλ και έβαλαν μέσα στους δικαιούχους όσους έβγαλαν άδεια ασκήσεως τις τελευταίες 2 εξεταστικές. 

Πάντως δεν κατατέθηκε κάτι, ενώ με αφήνει ακόμα να τροποποιήσω τη δήλωση. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.