Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μη πληρωμή δικαιούχων τηλεκατάρτησης (ελεύθεροι επαγγελματίες και ταυτόχρονα με μισθωτή εργασία))


Recommended Posts

8 λεπτά πριν, jnp said:

https://www.youtube.com/watch?v=Egn-415fOaI

Δηλώσεις υπουργού Βρούτση Ι. εχθές 4/5/20

''Μέχρι αύριο το απόγευμα όλοι οι οι επιστήμονες θα έχουν πάρει το επίδομα των 600 ευρώ δήλωσε απόψε ο Υπουργός Εργασίας Γιάννης Βρούτσης μιλώντας στο BLUE SKY και την εκπομπή "Παρεμβάσεις". Διευκρίνισε ότι το επίδομα έχει καταβληθεί ήδη σε 167.000 επιστήμονες και έχει παρουσιαστεί τεχνικό πρόβλημα με 1424 περιπτώσεις''

Κάτι μου λέει ότι δεν αποτελούμε τεχνικό πρόβλημα. Ίδωμεν μέχρι το απόγευμα λοιπόν. 

Ok, ας του δώσουμε την πίστωση χρόνου μέχρι σήμερα το απόγευμα να δούμε αν ανήκουμε στους 1424.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, ichat said:

Ok, ας του δώσουμε την πίστωση χρόνου μέχρι σήμερα το απόγευμα να δούμε αν ανήκουμε στους 1424.

Προφανώς και δεν είμαστε τεχνικό πρόβλημα. Είμαστε ένα πρόβλημα που δημιουργήθηκε εκτιμώ μετά την κατάργηση της τηλεκατάρτισης  με κάποια εντολή να εξαιρεθούμε από την καταβολή του επιδόματος. Δεν μπορώ να ξέρω πόσοι είμαστε (ελεύθεροι επαγγελματίες με παράλληλη μισθωτή εργασία) αλλά κάπως πρέπει να αντιδράσουμε καθώς δεν προκύπτει από κάπου η εξαίρεση μας από την καταβολή...

 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, geokaradimos said:

Προφανώς και δεν είμαστε τεχνικό πρόβλημα. Είμαστε ένα πρόβλημα που δημιουργήθηκε εκτιμώ μετά την κατάργηση της τηλεκατάρτισης  με κάποια εντολή να εξαιρεθούμε από την καταβολή του επιδόματος. Δεν μπορώ να ξέρω πόσοι είμαστε (ελεύθεροι επαγγελματίες με παράλληλη μισθωτή εργασία) αλλά κάπως πρέπει να αντιδράσουμε καθώς δεν προκύπτει από κάπου η εξαίρεση μας από την καταβολή...

 

Και εγώ την ίδια άποψη έχω με εσένα. Αλλά και λάθος να έκαναν δεν θα το έλεγαν, βαφτίζουν κάτι τεχνικό πρόβλημα και λύθηκε. Άλλωστε μέχρι το απόγευμα μπορούμε να περιμένουμε

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Angelos_eng said:

Για να γελασουμε λιγο

Untitled.thumb.jpg.e436708e1dd058c8ea6a741f42332753.jpg

'Έκανα χώρο στον λογαριασμό μου να χωρέσουν τα 165.000 ευρώ. Τα υπόλοιπα θα τα δώσω μπουρμπουαρ σε αυτόν που ρίχνει τους τίτλους στο BlueSky

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που το ανοίξαμε το θέμα ξεχωριστά.....οι δικηγόροι επίσης είχαν αντίστοιχα θέματα απ' ότι θα είδατε. Δηλαδή στείλαν επιστολή στο υπουργείο. Ας δούμε αν κινητοποιηθούν για σωστή καταβολή των ποσών (περισσότερα / λιγότερα / ή καθόλου).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην ίδια περίπτωση είμαι. Ολιγόωρη μισθωτή εργασία αλλά ο κύριος όγκος των εργασιών και εσόδων μου είναι ως ελ.επ. 

Περιμένω με ενδιαφέρον και θα συμμετέχω σε οποιαδήποτε κοινή επιστολή ή άλλη ενέργεια... Μακάρι να μη χρειαστεί!

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και δε μπορεί να θεωρηθεί τυχαίο το γεγονός ότι μόνο ελεύθεροι επαγγελματίες με παράλληλη μισθωτή απασχόληση δεν έχουν λάβει καθόλου χρήματα. Όταν είναι να υπολογίσουν εισφορές κάνουν να σε αναγνωρίσουν ως μισθωτό 2 χρόνια και σου στέλνουν κανονικά τα ειδοποιητήρια κάθε μήνα σαν να μην τρέχει τίποτα και χωρίς να ξέρεις πόσα τελικά οφείλεις. Τα πληρώνεις διπλά και τριπλά και μετά περιμένεις πότε θα δεήσουν να στα επιστρέψουν με καθυστέρηση τόσων μηνών λες και μας περισσεύουν να τους διπλοπληρώνουμε. Τώρα με το voucher τα αντανακλαστικά τους τα βρίσκω πολύ καλά!! Αμέσως βλέπουν παράλληλη μισθωτή εργασία. Μιλάμε για μεγάλη κοροϊδία. Εφόσον η πρόσκληση έχει τους επιλέξιμους ΚΑΔ, έχουμε ανοιχτά τα βιβλία μας, πληρώνουμε τέλος επιτηδεύματος κλπ. και το σύστημα ενέκρινε τις αιτήσεις μας (με βάση ενεργό ΚΑΔ που το έβλεπε κατευθείαν από το taxis), γραφτήκαμε στις πλατφόρμες και αφιερώσαμε όσες ώρες ο καθένας είναι αδιανόητο να μας εξαιρέσουν. Τέλος να αναφέρω ότι γνωρίζω ελεύθερο επαγγελματία και παράλληλα μισθωτό ο οποίος είχε λάβει κανονικά τα 400 ευρώ προκαταβολή με την πρώτη δόση πληρωμών και πριν διακοπεί το πρόγραμμα. Βρισκόμαστε μπροστά σε μια κατάφορη αδικία. Πρέπει να πληρώνονται όλοι μαζί. Ακόμα και η καθυστέρηση πληρωμής σε εμάς αποτελεί μη ισότιμη μεταχείριση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ως τώρα ούτε εγώ αλλά ούτε και ο λογιστής μου καταφέραμε να έχουμε επικοινωνία με οποιαδήποτε υπηρεσία που θα μπορούσε να δώσει διευκρινίσεις.

 

Ωστόσο, σήμερα μίλησα με δύο άλλους συναδέλφους οι οποίοι είναι ακριβώς στο ίδιο καθεστώς απασχόλησης με μένα, δηλαδή ίδιοι ΚΑΔ με παράλληλη μισθωτή απασχόληση από τον ίδιο εργοδότη και τις ίδιες απολαβές. Και οι δύο πληρώθηκαν τα 600 ευρώ την Πέμπτη που μας πέρασε.

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, Courteneer said:

Καλησπέρα, ως τώρα ούτε εγώ αλλά ούτε και ο λογιστής μου καταφέραμε να έχουμε επικοινωνία με οποιαδήποτε υπηρεσία που θα μπορούσε να δώσει διευκρινίσεις.

 

Ωστόσο, σήμερα μίλησα με δύο άλλους συναδέλφους οι οποίοι είναι ακριβώς στο ίδιο καθεστώς απασχόλησης με μένα, δηλαδή ίδιοι ΚΑΔ με παράλληλη μισθωτή απασχόληση από τον ίδιο εργοδότη και τις ίδιες απολαβές. Και οι δύο πληρώθηκαν τα 600 ευρώ την Πέμπτη που μας πέρασε.

Καλό αυτό! Μακάρι να είναι απλώς θέμα καθυστέρησης. Γνωρίζεις πότε έκαναν την αίτησή τους;
Εγώ την έκανα εγκαίρως αμέσως μετά το Πάσχα (ήθελα και χρόνο και έψαχνα τα διάφορα κέντρα, τι περισσότερο προσφέρουν κλπ... Τελικά είχα επιλέξει ένα που έδινε δωρεάν επιπλέον σεμινάριο και είχα πάρει τέχνη για την κόρη μου, τρομάρα μου.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.