Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μη καταβολή δεδουλευμένων από τον εργοδότη & ενέργειες εργαζομένου


debianuser

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα αφού έχω ψάξει πολύ και εντός και εκτός του φόρουμ και πραγματικά με λύπη καταλήγω στο ότι μάλλον δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα για να πάρεις τελικά τα δεδουλευμένα σου. Συμφωνείτε;

Εγώ είμαι σε μια φάση που από 20 Φεβρουαρίου έχω δηλώσει την παραίτησή μου, από την επιχείρηση (...) στην οποία εργαζόμουν.

Τηλεφωνικά ο εργοδότης, μου είπε αρχικά, ΟΚ, αφού βρήκες κάτι καλύτερο κλπ. ...θα γίνει η εκκαθάριση από το λογιστήριο, και θα λάβεις το ποσό που θα προκύψει κλπ.

Περνάει ο Φεβρουάριος, αρχές Μαρτίου τον καλώ, και μου λέει μην ανησυχείς, είχαμε κάποια θέματα, σε έχω για την επόμενη φάση πληρωμών δηλαδή τέλος Μαρτίου.

Περνάει και ο Μάρτιος, αρχές Απριλίου τον καλώ, μου λέει τις ίδιες παπαριές και λόγο των καταστάσεων ( εγώ γνωρίζω ότι δεν τον επηρέασε η γνωστή κατάσταση ) κλπ. θα σε πληρώσω άμεσα εντός της επόμενης βδομάδας. Τίποτα!

Στα μέσα του μήνα τον ξανακαλώ, του λέω μα μου είπες ότι θα με πλήρωνες μέσα στη βδομάδα, όχι, όχι έλεγε δεν είπα αυτό εννοούσα τέλος του μήνα κλπ..

Έφτασε και το τέλος του Απριλίου και Φυσικά Τίποτα !

Αναρωτιέμαι λοιπόν τί θα μπορούσα να κάνω ώστε να λάβω τα "δεδουλευμένα" χρήματά μου και άρχισα να ψάχνω... Δυστυχώς κατάλαβα ότι μάλλον δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, εκτός ίσως από το να τον ξεμπροστιάσεις όπου μπορείς, που πάλι δεν θα τα πάρεις.

Γιατί, η επιθεώρηση εργασίας δεν κάνει μάλλον ΤΙΠΟΤΑ, Να πας στους δικηγόρους και στα δικαστήρια θα φας περισσότερα χρήματα, ...μπορεί και να βρεθείς στην κατάσταση να πρέπει να αποδείξεις - όπως διάβασα - ότι εκείνες τις μέρες δούλευες, έλεος.

Επειδή και να τον ξανακαλέσω, μάλλον τις ίδιες παπάντζες θα ακούσω, θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τί ακριβώς θα έπρεπε να κάνει κανείς ώστε να πάρει τα χρήματα που δικαιούται;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, debianuser said:

Ανοίγω αυτό το θέμα αφού έχω ψάξει πολύ και εντός και εκτός του φόρουμ και πραγματικά με λύπη καταλήγω στο ότι μάλλον δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα για να πάρεις τελικά τα δεδουλευμένα σου. Συμφωνείτε;

Εγώ είμαι σε μια φάση που από 20 Φεβρουαρίου έχω δηλώσει την παραίτησή μου, από την επιχείρηση (...) στην οποία εργαζόμουν.

Τηλεφωνικά ο εργοδότης, μου είπε αρχικά, ΟΚ, αφού βρήκες κάτι καλύτερο κλπ. ...θα γίνει η εκκαθάριση από το λογιστήριο, και θα λάβεις το ποσό που θα προκύψει κλπ.

Περνάει ο Φεβρουάριος, αρχές Μαρτίου τον καλώ, και μου λέει μην ανησυχείς, είχαμε κάποια θέματα, σε έχω για την επόμενη φάση πληρωμών δηλαδή τέλος Μαρτίου.

Περνάει και ο Μάρτιος, αρχές Απριλίου τον καλώ, μου λέει τις ίδιες παπαριές και λόγο των καταστάσεων ( εγώ γνωρίζω ότι δεν τον επηρέασε η γνωστή κατάσταση ) κλπ. θα σε πληρώσω άμεσα εντός της επόμενης βδομάδας. Τίποτα!

Στα μέσα του μήνα τον ξανακαλώ, του λέω μα μου είπες ότι θα με πλήρωνες μέσα στη βδομάδα, όχι, όχι έλεγε δεν είπα αυτό εννοούσα τέλος του μήνα κλπ..

Έφτασε και το τέλος του Απριλίου και Φυσικά Τίποτα !

Αναρωτιέμαι λοιπόν τί θα μπορούσα να κάνω ώστε να λάβω τα "δεδουλευμένα" χρήματά μου και άρχισα να ψάχνω... Δυστυχώς κατάλαβα ότι μάλλον δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, εκτός ίσως από το να τον ξεμπροστιάσεις όπου μπορείς, που πάλι δεν θα τα πάρεις.

Γιατί, η επιθεώρηση εργασίας δεν κάνει μάλλον ΤΙΠΟΤΑ, Να πας στους δικηγόρους και στα δικαστήρια θα φας περισσότερα χρήματα, ...μπορεί και να βρεθείς στην κατάσταση να πρέπει να αποδείξεις - όπως διάβασα - ότι εκείνες τις μέρες δούλευες, έλεος.

Επειδή και να τον ξανακαλέσω, μάλλον τις ίδιες παπάντζες θα ακούσω, θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τί ακριβώς θα έπρεπε να κάνει κανείς ώστε να πάρει τα χρήματα που δικαιούται;

Μίλα στο σωματείο σου.

Επίσης αν επικοινωνήσει καποιος δικηγόρος μαζί του, δε θα το πάρει ελαφρά τη καρδία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απο την ιδιοτητά σου βλέπω ότι είσαι συνάδερφος μηχανικός, μπορείς να έρθεις σε επαφή με το σωματείο μισθωτών τεχνικών:

https://somt.gr/

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ακολούθησαν άλλα δύο τηλεφωνήματα στον εν λόγω εργοδότη αλλά, όπως ήταν αναμενόμενο... Παπάτζες. "Μέσα στην εβδομάδα θα πληρωθείς" και φυσικά δεν πληρώνει.

Θέλω να σημειώσω, αν και άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό γενικότερο εδώ, ότι από την αρχή, που μου είπε ότι ήταν Π/Μ, είχα κάποιες επιφυλάξεις επειδή λίγο πολύ όλοι οι συνάδελφοι έχουμε κάποια "κοινή γλώσσα" και αυτός απλά δεν την είχε. Δεν μπόρεσα ποτέ να το διασταυρώσω, πώς άλλωστε; αλλά συνεχίζω να έχω βάσιμες επιφυλάξεις σχετικά με το αν πράγματι είναι αυτό που δηλώνει.

Όσον αφορά την έρευνα για την απάντηση της ερώτησης, του αρχικού μου post. Εγώ καταλήγω, ότι επί της ουσίας δεν υπάρχει, με το νομικό καθεστώς καθώς και με τα με αυτό συνδεδεμένα κόστη, κανένας τρόπος να πάρεις τα χρήματά σου, τα δεδουλευμένα σου, αν ο εργοδότης σου δεν θέλει να σου τα δώσει. Ιδικά αν είναι πρώην εργοδότης!!!

Και εξηγώ:

Καταρχήν έχεις δικαίωμα να διεκδικήσεις τα δεδουλευμένα σου μόνο εντός 6 μηνών από την ημέρα που προκύπτουν. ( Θα επανέλθω σε αυτό αργότερα )

Η επιθεώρηση εργασίας, στην οποία κάποιοι σου προτείνουν να προσφύγεις σε πρώτη φάση, ή δεν κάνει τίποτα ή ότι κάνει, το κάνει έτσι ώστε να επέλθει ο χρόνος στον οποίο παραγράφεται οτιδήποτε για τον εργοδότη. Θα ρωτήσει κανείς εύλογα, "Εσκεμμένα;" και απαντώ, Πώς αλήθεια μπορείς να απαντήσεις σε αυτό; Μήπως στατιστικά; Πότε θα δεχόταν κανείς ότι γίνεται εσκεμμένα; όταν γίνεται εννέα στις δέκα; όταν γίνεται 90 στις 100; 900 στις χίλιες;

Το να πάς σε δικηγόρο και να προσφύγεις στα δικαστήρια, είναι πιθανό να δικαιωθείς σε κάποια φάση, έπειτα από μερικά χρόνια, π.χ. λίγο πριν πεθάνεις. Σε κάθε περίπτωση είναι σίγουρο ότι θα έχεις ξοδέψει περισσότερα χρήματα από αυτά που τελικά διεκδικείς από τον εργοδότη σου.

Είναι πραγματικά λυπηρό να ζούμε σε ένα κράτος που το νομικό καθεστώς θεωρητικά προστατεύει τον εργαζόμενο από τέτοιους εργοδότες, αλλά στην πράξη και όταν πάει κανείς να κινήσει τις διαδικασίες αυτές, δεν βγάζει άκρη ή τέλος πάντων δεν δικαιώνεται με την έννοια του "κοινού περί δικαιοσύνης αίσθημα" που έχει ο καθένας μας.

 

Η ερώτηση του πρώτου post σε κάθε περίπτωση εξακολουθεί να ισχύει και αν ξέρει κάποιος τον τρόπο, θα του είμαι ευγνώμων αν το γράψει. Δηλ.:

Τί ακριβώς θα έπρεπε να κάνει κανείς ώστε να πάρει τα χρήματα που δικαιούται; (step - by - step)

 

Edited by debianuser
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα. Σαν μισθωτός δούλευες ή με μπλοκάκι? Αν με μπλοκάκι είχες ενεργό συμφωνητικό κατατεθημένο σε δου? Εγώ θα έλεγα (φυσικά έχοντας αποδείξεις οτι σου χρωστάει), να τον ξανακαλέσεις και να του πεις οτι έχεις επικοινωνήσει ήδη με δικηγόρο και προτίθεσε να καταφύγεις στην επιθεώρηση εργασίας σχετικά. Ετσι για να φαίνεται οτι ασκείς πίεση και οτι δεν πρόκειται να υποχωρήσεις έτσι, μπας και του σφίξεις λίγο τα λουριά και νιώσει μια πίεση. Τώρα που παραιτήθηκες ο τελευταίος που θα (σκεφτεί να) πληρώσει θα είσαι εσύ. Λυπάμαι που το λέω αλλα έτσι είναι, δυστυχώς. Γιατι απλά καλώντας σε τηλέφωνο (το έχω κάνει σε εργοδότη με μπλοκάκι) είχα την ίδια αντιμετώπιση. Εκεί δεν μπόρεσα να λάβω τίποτα γιατι ήταν κατεστραμένος οικονομικά και δυστυχώς τα έχασα. Θα έπρεπε να μην αφήνουμε τα χρωστούμενα να ξεπερνούν ένα ποσό |(π.χ ένα μήνα μέσα), ώστε να τα έπερνες και αμέσως μετά να παραιτιόσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πράγματι, η πρόληψη είναι ο μόνος τρόπος άμυνας. Δηλαδή η παραγωγή έργου να είναι παράλληλη με τη ροή των χρημάτων.

Δε μας είπες όμως τις συνθήκες υπό τις οποίες έφυγες. Ο εν λόγω εργοδότης μπορεί να είναι και τσαντισμένος που τον κρέμασες. Πόσα λεφτά είναι το χρέος;

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.