Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέτρηση ύψους οικοδομής, διαμορφωμένο έδαφος


Recommended Posts

  • 1 month later...

Aγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα (αν και καληνύχτα για μένα!!)

 

Διαβάζοντας τα παραπάνω προσπαθώ να ελέγξω την απαίτηση μέγιστου ύψους του ΓΟΚ στην επισυναπτόμενη τομή, ερμηνεύοντας το σχ10 του ΓΟΚ. Για την "εσωτερική" όψη που φαίνεται στην τομή το ύψος μετράται ως προς την νοητή γραμμή του φυσικού εδάφους εντός του υπογείου (δηλ H=8.22>7.50m) και όχι ως προς το περιβάλλον διαμορφωμένο έδαφος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Section A-A.pdf

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Alexispap για την γρήγορη απάντηση!

Σύμφωνα με την όψη 2' του σχ10 και την παρ.9.7 του ΓΟΚ, αυτή η νοητή γραμμή που ενώνει τις διαμορφωμένες στάθμες δεν θα πρέπει να υπερβαίνει σε καμμία θέση το 1.5 m από την αντίστοιχη του φυσικού εδάφους (αλλιώς πρέπει να εγκριθεί από την ΕΠΑΕ). Οπότε 7.14+1.09=8.23<9.00=7.50+1.50 οκ.

Section A-A.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση....

 

Σε κτηριο εκτος σχεδιο...

 

Εχω το Δ.Ε. στο 0.00 και περιμετρικα του κτηριο κανω μια διαμορφωση πεζοδρομιου η τελικη σταθμη του οποίου ειναι στο +0.20. Μπορω να χρησιμοποιήσω αυτή τη στάθμη για έναρξη στη μετρηση υψομετρων. Υπολογιζεται το πεζοδρομιο ως διαμορφωση εδαφους??

Link to comment
Share on other sites

1. Τι λές μωρέ Πλούτο, στην πίσω πλευρά επίσης το φυσικό σου έδαφος ώς το δώμα απέχει 8,22 (μάλιστα δεν έχεις συμπεριλάβει την μόνωση δώματος οπότε πάς στο 8,42) θα πρέπει να κάνεις διαμόρφωση πλάτους περιμετρικά του κτιρίου μάλιστα τόση ώστε (<1,50) το μέγιστι τελικό σου ύψος να μην ξεπερνά το 7,50.

 

2. Τέρυ ισύει το ίδιο η διαμόρφωση για να πιάνεται ως ένα διαμορφωμένο έδαφος θα πρέπει να έχει κάνα πλάτος 1,50 μ (αν και για ορισμένα εκτός σχεδίου είναι μεγαλύτερα, το αναφέρουν τα Φεκ

 

και να είναι πραγματική διαμόρφωση εδάφους, οχι σαν το σχήμα που δημοσιεύει ο Πλούτο όπου το βεραντάκι μπροστά μου φαίνεται σαν 1χ2 = πλατύσκαλο για να μπούμε. Η διαμόρφωση εδάφους θα πρέπει να είναι = με διαμόρφωση εδάφους.

 

Φιλικά.

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα το τελευταιο σχετικο ειναι....αναλογως τον υπαλληλο, τα κονε που εχεις και δεν ξερω κι εγω τι αλλο...

Εχω δει μελετες που κανουν μπαμ τα μπαζωματα οτι ειναι για να κερδισουν σε υψος....

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το επιασα...

Μιλησα για πεζοδρομιο, μπορει το πλατος να γινει 1.5μ δεν υπαρχει προβλημα....

Ποια ΦΕΚ το αναφερουν??? Εγω ενα ΦΕΚ ξερω για τα εκτος σχεδιου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.