Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Coords.gr


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω να κάνω μετατροπή συντεταγμένων ενός άγνωστου συστήματος (από παλαιό αναδασμό) και λέω να χρησιμοποιήσω το προγραμμα coords του Συγγρού,

μπορειτε να μου πειτε που θα το βρώ και να ειναι λειτουργικο στα windows 7 ?

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Άγνωστο σύστημα δεν υπάρχει, ειδικά σε αναδασμό. Πρέπει να βρεις το φύλο hatt(;) που αναφέρεται με τα φ και λ. Αν το σύστημα είναι εντελώς αυθαίρετο, δεν μπορεί τότε να σου τα μετατρέψει. 

Το coords μπορεις να το βρεις και με ενα απλο google search και τρέχει σε όλα τα windows που έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2020 at 2:54 ΜΜ, topokika said:

Καλησπέρα.

Θέλω να κάνω μετατροπή συντεταγμένων ενός άγνωστου συστήματος (από παλαιό αναδασμό) και λέω να χρησιμοποιήσω το προγραμμα coords του Συγγρού,

μπορειτε να μου πειτε που θα το βρώ και να ειναι λειτουργικο στα windows 7 ?

 

1. Όταν αναφερόμαστε σε αλλαγή συστήματος αναφοράς, ομιλούμε για μετασχηματισμό όχι μετατροπή.

2. Όπως προείπε ο συνάδελφος, ΔΕΝ υπάρχει "άγνωστο σύστημα" εκτός αν υπάρχει τεκμηρίωση από τη ΤΥΥΓ ότι λύθηκε ανεξάρτητα.

3. Το coords.gr δεν εφαρμόζει ακριβή μετασχηματισμό από οποιοδήποτε σύστημα στο σύστημα αναφοράς των αναδασμών. Θα κλωτσήσει τουλάχιστον κάποια μέτρα

4. Για να γνωρίζεις, το σύστημα αναφοράς των αναδασμών είναι το λεγόμενον "Παλιό Μπεσελ" με προβολή την ΗΑΤΤ, εφαρμοζόμενη σε φύλλα χάρτη 6 Χ 6 πρώτα

5. Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να αγοράσεις το πόνημα του καθηγητού Α. Φωτίου "Γεωεμτρική Γεωδαισία και δίκτυα-GPS" Εκδόσεις Ζήτη, 2007.

 

Φιλικά από έναν γερόλυκο, προσπάθησε να απαγκιστρωθείς από εφαρμογές τύπου coords.gr. Είναι μαύρο κουτί. Μάθε την μεθοδολογία. Δεν μπορείς να ζητάς επιστημονική δουλειά πατώντας απλά κουμπιά.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από έναν άλλο γερόλυκο ,αγαπητέ συνάδελφε peresiadis

Το συγκεκριμένο λογισμικό χρησιμοποιείται ευρέως εδώ και χρόνια δεν είναι μαύρο κουτί. 

Οι αναδασμοί δεν είναι διανομές και στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν είναι σε φύλλα 6Χ6 αλλά 30Χ30.  Η αναφορά σε bessel είναι ατυχής. Μετά το 1974 με την νέα συνόρθωση η ισοστάθμιση μετά από μετρήσεις και διαδικασίες που αναλυτικά έχω περιγράψει στο φόρουμ πριν πολλά χρόνια προέκυψαν οι συντεταγμένες σε νέο  Hatt . Οι διαφορές με το παλιό Hatt είναι από λίγα μέτρα κοντά στο Θριάσιο πεδίο που είχε μετρηθεί η βάση ως και 13 μ στην περιοχή της Θράκης . Το πρόβλημα του παλιού Hatt ήταν κυρίως σε κλίμακα. Και το νέο Hatt παρουσιάζει προβλήματα κλίμακας αλλά μικρότερα.

Ο/η συνάδελφος topokika προφανώς θα θέλει να βγάλει κανένα μεροκάματο και δεν μπορεί να διαβάσει πρώτα το εξαιρετικό πράγματι πόνημα. Ας γράψουμε λοιπόν ότι θα πρέπει να αναζητήσει  σημεία (τριγωνομετρικού ή πολυγωνομετρικού δικτύου ή ορόσημα)  του αναδασμού στα οποία να προσδιορίσει νέες συντεταγμένες στο σύστημα προβολής που θέλει και στη συνέχεια ανάλογα με την κατανομή, τα υπόλοιπα  (σφάλματα) κλπ να επιλέξει κάποιο μετασχηματισμό.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, ΘΕΟΧΑΡΗΣ said:

Από έναν άλλο γερόλυκο ,αγαπητέ συνάδελφε peresiadis

Το συγκεκριμένο λογισμικό χρησιμοποιείται ευρέως εδώ και χρόνια δεν είναι μαύρο κουτί. 

Οι αναδασμοί δεν είναι διανομές και στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν είναι σε φύλλα 6Χ6 αλλά 30Χ30.  Η αναφορά σε bessel είναι ατυχής. Μετά το 1974 με την νέα συνόρθωση η ισοστάθμιση μετά από μετρήσεις και διαδικασίες που αναλυτικά έχω περιγράψει στο φόρουμ πριν πολλά χρόνια προέκυψαν οι συντεταγμένες σε νέο  Hatt . Οι διαφορές με το παλιό Hatt είναι από λίγα μέτρα κοντά στο Θριάσιο πεδίο που είχε μετρηθεί η βάση ως και 13 μ στην περιοχή της Θράκης . Το πρόβλημα του παλιού Hatt ήταν κυρίως σε κλίμακα. Και το νέο Hatt παρουσιάζει προβλήματα κλίμακας αλλά μικρότερα.

Ο/η συνάδελφος topokika προφανώς θα θέλει να βγάλει κανένα μεροκάματο και δεν μπορεί να διαβάσει πρώτα το εξαιρετικό πράγματι πόνημα. Ας γράψουμε λοιπόν ότι θα πρέπει να αναζητήσει  σημεία (τριγωνομετρικού ή πολυγωνομετρικού δικτύου ή ορόσημα)  του αναδασμού στα οποία να προσδιορίσει νέες συντεταγμένες στο σύστημα προβολής που θέλει και στη συνέχεια ανάλογα με την κατανομή, τα υπόλοιπα  (σφάλματα) κλπ να επιλέξει κάποιο μετασχηματισμό.

Αγαπητέ Θεοχάρη. Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Από δίκη μου εμπειρία

1. Σε περιοχές β. Ελλάδας οι αναδασμοί έγιναν πολλές φορές σε 6άρια. Έχουν γίνει και σε 30 αλλά εγώ έχω δει πάρα πολλές σε 6άρια. Ενδεικτικά σου αναφέρω αναδασμό Βασιλικών και Ζαγκλιβερίου ν. Θεσσαλονίκης. Αν τώρα προς στα μέρη σου -Ήπειρο να φανταστώ- έχεις 30άρια, μήπως αναφέρονται σε παλαιό Μπέσελ; Ρωτώ.

2. Κατά συνέπεια, αν μιλάμε για εξάρια δεν είναι ατυχής ο όρος παλαιό Μπέσελ.

3. Ν. Θεσσαλονικης η ασυμβατότητα είναι περίποτ -1 στο Χ και -5 στο Υ. Δράμα λίγο χειρότερα. Χαλκιδική περίπου -1 με -3.

4. Εκτός της κλίμακας, θα προσέθετα και προσανατολισμό. Για το "νέο Μπέσελ" στο 50άρι Θεσσαλονίκης είμαι στα 6 εκ.. Δράμα και Σέρρες λίγο χειρότερα.

5. Μαύρο κουτί δεν είναι -αν κάποιος διαβάσει τις σημειώσεις-. Πιστεύεις ότι διαβάζονται οι σημειώσεις του coords_gr από όλους;

Εν κατακλείδι, χωρίς συλλογή στοιχείων και επιβεβαίωση/επανυπολογισμό δεν θα βγει η δουλειά, όπως είπες και εσύ.

 

Τα σέβη μου!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θετικό είναι που, μετά μάλλον από πολλά χρόνια, έκανε την εμφάνιση του στο Φόρουμ ο συν. ΘΕΟΧΑΡΗΣ  από τα Γιάννινα. 

Θέλω να πιστεύω πως θα συνεχίσει να γράφει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.