Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματική ευθύνη και δέσμευση μηχανικού


Dimitrios1991

Recommended Posts

Καλησπέρα,

διαβάζοντας και συζητώντας καταλαβαίνω πως από την στιγμή που θα εκδώσουμε κάποια διοικητική πράξη για κάποιο υπάρχον κτίσμα ή για ανέγερση νέου έχουμε επαγγελματική ευθύνη για αυτό. Δεν έχω καταλάβει πως λειτουργούν οι δειγματοληπτικοί έλεγχοι. Αν έχω καταλάβει καλά κάποιες εργασίες γίνονται αποκλειστικά με ευθύνη μηχανικού, καθώς επίσης και οι Οικοδομικές άδειες κατηγορίας 3 γίνονται υπ'ευθύνη μηχανικού. Τι σημαίνει αυτό; Για παράδειγμα αν εγώ σαν μηχανικός βγάλω μια άδεια αντικατάστασης στέγης και με το πέρας των εργασιών ο ιδιοκτήτης προσθέσει αυθαίρετα ένα στέγαστρο σε περίπτωση ελέγχου μετά από κάποια χρόνια εγώ πρέπει να αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας ή η ευθύνη ανήκει στον ιδιοκτήτη; 

Edited by Dimitrios1991
Link to comment
Share on other sites

Για όποια εργασία εκδίδεις Ο.Α είσαι υπεύθυνος

1.  κυρίως της τήρησης των μέτρων ασφαλείας και

2. της εκτέλεσης της σύμφωνα με τα σχέδια και τις μελέτες σου,

μέχρι χρονικά  οι εργασίες να παραληφθούν-πιστοποιηθούν  από τον Ελεγκτή δόμησης όπως προβλέπεται για κάθε Ο.Α (ακόμη και αυτής της ανέγερσης στέγης, αλλαγής χρήσης κλπ)

Για τις εργασίες που εκτελούνται με Ε.Ε.Δ.Μ.Κ τα παραπάνω είναι θολά 

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, από ό,τι κατάλαβα σε όλες τις άδειες είτε είναι Οικοδομικές, είτε εκτέλεσης εργασιών η ευθύνη μηχανικού κλείνει με την επίσκεψη του Ελεγκτή Δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, Dimitrios1991 said:

...από ό,τι κατάλαβα σε όλες τις άδειες είτε είναι Οικοδομικές, είτε εκτέλεσης εργασιών η ευθύνη μηχανικού κλείνει...

Δεν ισχύει αυτό που κατάλαβες, παρά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις ευθυνών και όχι στο σύνολο του έργου του Μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, stayros said:

Σε καμία περίπτωση. Αν πχ το σπίτι πέσει από σεισμό μετά από 10 χρόνια, θεωρείσαι υπεύθυνος.

Προφανώς, μια στατική αστοχία ευθύνεται στον επιβλέποντα και τον μελετητή μηχανικό. Εκεί είναι ξεκάθαρο. Πιο πολύ σε θέματα αυθαιρεσιών εννοώ που τα νερά είναι πιο θολά 

Link to comment
Share on other sites

Σε θέματα που αφορούν την αδειοδοτημένη κατασκευή έχεις ες αεί ευθύνη ως μελετητής και επιβλέπων μηχανικός. Αν διαπιστώσεις κατά την υλοποίηση της άδειας ότι πραγματοποιούνται και αυθαίρετες κατασκευές οφείλεις να το καταγγείλεις και να ζητήσεις παραίτηση από την επίβλεψη για το λόγο αυτό. Αν πραγματοποιηθούν αυθαίρετες κατασκευές μετά το κλείσιμο της άδειας προφανώς δεν φέρεις καμία ευθύνη για αυτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σε κατι αν μπορείτε. Θα είμαι λίγο αόριστος σε αυτά που θα γράψω για ευνόητους λόγους. Μηχανικός με μπλοκακι (εν συντομια Α) έχει συμφωνητικό με γραφείο (εν συντομία Β) το οποίο εκδίδει οικοδομική άδεια. Το συμφωνητικό λήγει στις 31.12.2018, εντός του οποίου κ εκδίδεται η Ο.Α. Ο μηχανικός Α κάνει μελέτη στατικών κ αναλαμβάνει κ την επίβλεψη. Τα μπετά ομως δεν πέφτουν, πάρα το 2019, οπότε και ο μηχανικός Α δεν συνεργάζεται πια με τον Β, και συνεπώς δεν ενημερώνεται σχετικώς για να κάνει την επίβλεψη. Σε περίπτωση αστοχίας, ποιος έχει την ευθύνη; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν έχει γίνει αναθεώρηση της άδειας για αλλαγή επιβλέποντα, θεωρείσαι υπεύθυνος, ανεξαρτήτως της διακοπής συνεργασίας

Δες (μέσω ΤΕΕ) αν μπορείς να κάνεις κάτι εκ των υστέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.