Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διακοπές σε χαμηλές στροφές - Αυτοκίνητο


Mitsos Ribopaido

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους 

Έχω ένα toyota iq 2010 με 95000χλμ και αμεσως μετα απο ανεφοδιασμό σε πρατήριο γνωστού (οχι οτι λεει κατι), ξεκίνησε να κάνει διακοπές στα χαμηλά σαν λόξυγγα 2-3  δευτερολέπτων , 1000-1600 στροφές- εκει που το αμάξι δεν εχει ''ψυχη'' και πάντα σε απότομο ή πληρες γκάζωμα. Θα ξεκινήσω απο τη βενζίνη +αλλαγή φίλτρου καυσμίμου να το ψάχνω και μετα ρεύματα (μπουζι καινούργια) αλλα προτείνετε να το αφήσω να πάει κοντά ρεζέρβα ή τώρα που ειναι στη μέση να βάλω 10 ευρω κατοστάρα να αναμειχθεί?

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

παρομοιο προβλημα ειχα κ εγω , τελικα ηταν η νεροπαγιδα , την αλαξα κ  ολα Ο.Κ 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε ευχαριστω νικ , ειναι ευκολα προσβάσιμο αυτο οπως το φίλτρο βενζινης ( κατω απο τα πισω καθίσματα);

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει ανάψει κάποια ένδειξη check engine ή όχι; Πολλά μπορείς να κάνεις, 100άρα, καθαριστικά, τα μπουζοκαλώδια ήταν η πρώτη μου ιδέα όταν διάβασα την ανάρτησή σου (αλλά λες τα έχεις αλλάξει, ελπίζω όλα;).

Γνωμη μου να το πας συνεργείο να το ελέγξουν, 95000χλμ Toyota καινούριο είναι.

Δες και βαλβίδα EGR, έχω διαβάσει για κοψίματα σε άλλα οχήματα που τελικά σχετίζονταν με αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ghost και σε ευχαριστω. 
οχι μπουζοκαλωδια τωρα θα πανε για ελεγχο , οταν εγινε το σερβις δεν υπηρχε θεμα , μετα τη βενζινη εμφανιστηκε. Επισης δεν εχω λαμπακι check αναμενο και ουτε σφαλμα στον obd reader το επαγγελματικό που εχω . Και μου την δινει γιατι το αμαξι ειναι πενα πραγματικα και το προσεχω

Link to comment
Share on other sites

Να δεις που θα είναι τα μπουζοκαλώδια & θα ξεμπερδεύεις (όχι πως είναι φθηνά & αυτά, αλλά υπάρχουν και χειρότερες βλάβες που κοστίζουν).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Mitsos Ribopaido said:

Καταρχας σε ευχαριστω νικ , ειναι ευκολα προσβάσιμο αυτο οπως το φίλτρο βενζινης ( κατω απο τα πισω καθίσματα);

sorry, δεν ξερω που μπορει να βρισκετε στο δικο σου toyota

 

14 λεπτά πριν, Ghostrider said:

Να δεις που θα είναι τα μπουζοκαλώδια 

θα του αναβε το check engine

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Mitsos Ribopaido said:

Ναι βρε εννοειται . Η ερωτηση ηταν αν στο δικο σου όχημα ηταν ευκολα προσβασιμο

την αλαξε ο μηχανικος που κανω servise,  δεν ημουν εκει 

Link to comment
Share on other sites

Mitso , πριν χρόνια σε ένα corolla που είχα εμφανιζόταν  ξαφνικό κόψιμο του κινητήρα ,  το οποίο συνέβαινε όταν πάταγες απότομα γκάζι.

Σε διαδοχικές επισκέψεις στο συνεργείο ( εξουσιοδοτημένο ) ελέγθηκαν όλες οι πιθανές και απίθανες περιπτώσεις , αλλάχτηκαν διάφορα, το πρόβλημα παρέμενε και ο μάστορας άρχισε να τραβάει τα μαλλιά του. Η όλη φάση μαζί με τα μπες-βγες και λόγω ταξιδιών εκτός  κράτησε κανα μήνα.

Την τελευταία φορά που με είδε  να ξαναμπαίνω μέσα κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό !
Εχει ανοίξει το καπό , έχει ανάψει τσιγάρο και κοιτά σα χαμένος τη μηχανή με βλέμμα απόγνωσης.
Ξαφνικά μονολογεί ένα "ρε μπας και .." , βουτάει από ένα διπλανό starlet  τα μπουζοκαλώδια  και τα φορά  στο δικό μου για τεστ.

Αυτό ήταν. Τα καταραμένα μπουζοκαλώδια..

Από τότε το ΄μαθα. Οταν αρχίζουν διακοπές στο γκάζωμα , πρώτα αυτό ψάχνω.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.