Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διακοπές σε χαμηλές στροφές - Αυτοκίνητο


Mitsos Ribopaido

Recommended Posts

38 λεπτά πριν, avgoust said:

Mitso , πριν χρόνια σε ένα corolla που είχα εμφανιζόταν  ξαφνικό κόψιμο του κινητήρα ,  το οποίο συνέβαινε όταν πάταγες απότομα γκάζι.

Σε διαδοχικές επισκέψεις στο συνεργείο ( εξουσιοδοτημένο ) ελέγθηκαν όλες οι πιθανές και απίθανες περιπτώσεις , αλλάχτηκαν διάφορα, το πρόβλημα παρέμενε και ο μάστορας άρχισε να τραβάει τα μαλλιά του. Η όλη φάση μαζί με τα μπες-βγες και λόγω ταξιδιών εκτός  κράτησε κανα μήνα.

Την τελευταία φορά που με είδε  να ξαναμπαίνω μέσα κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό !
Εχει ανοίξει το καπό , έχει ανάψει τσιγάρο και κοιτά σα χαμένος τη μηχανή με βλέμμα απόγνωσης.
Ξαφνικά μονολογεί ένα "ρε μπας και .." , βουτάει από ένα διπλανό starlet  τα μπουζοκαλώδια  και τα φορά  στο δικό μου για τεστ.

Αυτό ήταν. Τα καταραμένα μπουζοκαλώδια..

Από τότε το ΄μαθα. Οταν αρχίζουν διακοπές στο γκάζωμα , πρώτα αυτό ψάχνω.

Θεος απο τη περιγραφη μεχρι τη λυση!

σε ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κινητήρα αμέσου ή εμμέσου ψεκασμου?

Σε κάθε περίπτωση, αν σου κάτσει με καμμιά μακρυα σχέση στο κιβώτιο, προσπάθησε να διατηρήσεις το ρετάρισμα παρατένο μήπως ανάψει το λαμπάκι.

Πάντως η ecu καταγράφει "βλάβες" χωρίς αναγκαστικα να ανάψει το λαμπάκι. Μπορεί να τις διαβάσει το διαγνωστικό σου?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, miltos said:

Έχεις κινητήρα αμέσου ή εμμέσου ψεκασμου?

Σε κάθε περίπτωση, αν σου κάτσει με καμμιά μακρυα σχέση στο κιβώτιο, προσπάθησε να διατηρήσεις το ρετάρισμα παρατένο μήπως ανάψει το λαμπάκι.

Πάντως η ecu καταγράφει "βλάβες" χωρίς αναγκαστικα να ανάψει το λαμπάκι. Μπορεί να τις διαβάσει το διαγνωστικό σου?

Το έχω δοκιμάσει , δυστυχώς το κάνει ελάχιστα και συνεχίζει κανονικά να φορτώνει. Το διαγνωστικό ναι είναι γνωστής μάρκας και ακριβό το έχω πάρει για ερευνητικούς σκοπούς

Link to comment
Share on other sites

Mitsos Ribopaido το κόψιμο αυτό το κάνει και ο αισθητήρας λ όταν δεν λειτουργεί σωστά, ο οποίος μπορεί να μην βγει αμέσως στο διαγνωστικό, αλλά θα βγει κάποια στιγμή άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λόγοι. Αυτοί που ξέρω:

Μπουζί

Μπουζοκαλώδια

Φθαρμένος σωλήνας εισαγωγής αέρα

Βαλβίδα αναθυμιάσεων

Αν θεωρείς ότι φταίει η βενζίνη τότε να ελέγξεις και το φίλτρο βενζίνης.

Link to comment
Share on other sites

Μπουζι αλλαγμένα , η egr ηταν σε ανάκληση πριν κανα χρονο και αλλάχτηκε. Αισθητηρας λαμδα φυσιολογικές τιμες σε ελεγχο και στα 2 bank ( Α/F - καταλύτης) 

Ενημερωση: Αν και ελεγα να τη καψω , μολις πηγε στη μεση (13-14 λιτρα) εβαλα 100αρα 7 λιτρα περιπου και το αμαξι εχει μεταμορφωθεί. Μια φορα απο τοτε μου εκανε το θεμα αλλα σε χαμηλότερη ενταση. Θα συμπληρώσω οσο κανω χλμ και βλεπω αν και τωρα που θα παω για τη ντιζα του χειροφρενου και το μηχανισμό της τάπας ( δεν ανοιγει ευκολα -παιδευει) οποτε ειπαμε να αλλαξουμε προληπτικά και τε μπουζοκαλωδια λογω χιλιομέτρων.

Link to comment
Share on other sites

και σε άλλες μάρκες, όσες φορές υπήρχαν αυτά τα συμπτώματα ήταν από μπουζοκαλώδια  και δευτερογενώς είχαν κάψει και ένα-δυο μπουζί.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλαχτούν σιγουρα προληπτικα , τωρα τιμη απο ιαπωνική Που ψωνιζει ο μαστορας δεν ξερω τιμη ελα θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όταν τα βγάζεις με τη σειρά,, ένα προς ένα τα μπουζοκαλώδια, αν σε κάποιο που βγει δεν ρετάρει επιπλέον ο κινητήρας τότε μάλλον θα φταίει αυτό. Έτσι έχω δει τους μάστορες να το κάνουν. Όμως ακόμη και ένα να είναι φθαρμένο και να μην κάνει καλά τη δουλειά, θα αλλαχτούν και τα τέσσερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.