Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΑ σε υφιστάμενο με προσθήκη κατ επέκταση


stelios_ant

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω την εξής περίπτωση:

Υφιστάμενο κτίσμα (πέτρινο) στο οποίο γίνεται προσθήκη κατ επέκταση λειτουργικά συνενωμένη. Σημειώνω ότι έχω ριζική ανακαίνιση και είμαι >50τ.μ.

Το ερώτημα μου αφορά το υφιστάμενο τμήμα και αν μπορώ σε αυτό να παρεκκλίνω του ΚΕΝΑΚ ως αφορά τις τοιχοποιίες στις οποίες είναι τεχνικά δύσκολο ή αδύνατο να μπει μόνωση (βρίσκονται στο όριο ιδιοκτησίας) σύμφωνα με το άρθρο 7/παρ.1 του Ν.4122/13.

Σε αυτή τη περίπτωση κάνω τη ΜΕΑ για το σύνολο του κτιρίου κατατάσσω το κτίριο σε μικρότερη κατηγορία (πχ. Γ) και αιτιολογώ με τεχνική έκθεση ή κάνω τη ΜΕΑ μόνο για το νέο τμήμα (προσθήκη);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, stelios_ant said:

Καλησπέρα, έχω την εξής περίπτωση:

Υφιστάμενο κτίσμα (πέτρινο) στο οποίο γίνεται προσθήκη κατ επέκταση λειτουργικά συνενωμένη. Σημειώνω ότι έχω ριζική ανακαίνιση και είμαι >50τ.μ.

Το ερώτημα μου αφορά το υφιστάμενο τμήμα και αν μπορώ σε αυτό να παρεκκλίνω του ΚΕΝΑΚ ως αφορά τις τοιχοποιίες στις οποίες είναι τεχνικά δύσκολο ή αδύνατο να μπει μόνωση (βρίσκονται στο όριο ιδιοκτησίας) Μπορείς να βάλεις και εσωτερικά τη μόνωση με μείωση κάποιων εκατοστών της εσωτερικής διάστασης του χώρου σύμφωνα με το άρθρο 7/παρ.1 του Ν.4122/13. Άλλαξε ο νόμος είναι ο Ν. 4685/2020 και είναι σε ισχύ εδω και 3-4 μέρες...πρόσεξε!

Σε αυτή τη περίπτωση κάνω τη ΜΕΑ για το σύνολο του κτιρίου κατατάσσω το κτίριο σε μικρότερη κατηγορία (πχ. Γ) και αιτιολογώ με τεχνική έκθεση ή κάνω τη ΜΕΑ μόνο για το νέο τμήμα (προσθήκη);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση,

το ερώτημα μου είναι αν είμαι υποχρεωμένος βάση νομοθεσίας για το υφιστάμενο ή μπορώ να παρεκκλίνω... και αν μπορώ με ποιό τρόπο το αντιμετωπίζω (βλέπε 2ο ερώτημα).

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που υπάρχει δυνατότητα εσωτερικής μόνωσης σε κάποιους τοίχους πρέπει να το κάνεις.

Πέρα απο αυτό μπορείς να παρεκκλίνεις των ελάχιστων διατάξεων στο υφιστάμενο τμήμα αλλά πιστεύω θα πρέπει να είναι πολύ ισχύρά τεκμηριωμένο τεχνικά και οικονομικά.. όσο για τη τελική κατάταξη ναι πιστεύω μπορεί να πάει Γ ή Δ κατηγορία αλλά όπως είπα πρέπει στην έκθεση πρέπει να είναι πολύ καλά τεκμηριωμένη γιατί σίγουρα θα το ψάξουν. βλέποντας τις συνθήκες χωροθέτησης του κτίσματος και το budget της ανακαίνισης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.