Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Didonis

Recommended Posts

δξ ποιές καταργησε..

 αν θεωρεις οτι δεν ειχε τετοια εξουσιοδοτηση, δικαιουσαι να μην εφαρμοζεις την ΥΑ.

εδιτ.

θυμηθηκα εκεινο το  εξωτερικο  WC  των 5 τμ...

Μιλαμε για  την μεταξυ των μεγίστων πολεοδομικων παρεμβασεων απο την συσταση του  Ελληνικου Κρατους🤣

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@dimitris GM

1) Συγνώμη, δεν κατάλαβα την απάντησή σου:  "δξ ποιές καταργησε... "

2) Ούτε είχα ή έχω οποιαδήποτε διάθεση να σε ειρωνευτώ για να μου απαντήσεις:" αν θεωρεις οτι δεν ειχε τετοια εξουσιοδοτηση, δικαιουσαι να μην εφαρμοζεις την ΥΑ."

Σου έκανα 1 απλή ερώτηση λόγω της νομικής ιδιότητας και κατάρτισής σου και την επαναλαμβάνω: "τροποποίηση= και ακύρωση μεταξύ άλλων" ??

Link to comment
Share on other sites

[συμπληρωσα  πιο πανω περι μιας καταργησης που θυμήθηκα...]

Και,  σου απαντησα χωρις καμμια υστεροβουλη σκεψη

Αυτο εκανε....δικαιουσαι να το αμφισβητεις.

[η γνωμη μου- αν μετραει- ειναι οτι η τροποποιηση περιεχει και την καταργηση]

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, dimitris GM said:

[συμπληρωσα  πιο πανω περι μιας καταργησης που θυμήθηκα...]

Και,  σου απαντησα χωρις καμμια υστεροβουλη σκεψη

Αυτο εκανε....δικαιουσαι να το αμφισβητεις.

[η γνωμη μου- αν μετραει- ειναι οτι η τροποποιηση περιεχει και την καταργηση]

 

Και βέβαια μετράει η γνώμη σου.....

Να 'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Πριν καληνυχτίσω και πέραν της ανταλλαγής απόψεων με τον Δημήτρη, θα ήθελα να ρωτήσω:

Την απόψη της ΔΑΟΚΑ (αρ. πρωτ.66800/4333/18-10-2018) περί μη απαίτησης ΕΕΔΜΚ για θερμομόνωση σε οριζόντιες επιφάνειες, δεν μπορούσαν να την θεσμοθετήσουν ως προσθήκη στο άρθρο 30? Θα ήταν κάτι πολύ απλό..............

Ήταν τότε -για όσους θυμούνται- ένα έντονο σημείο τριβής και γι΄αυτό έφτασε το θέμα στην ΔΑΟΚΑ.

Πριν την απάντηση-άποψη της ΔΑΟΚΑ, στη Θεσσαλονίκη, σε μια πολεοδομία απαντούσαν αρνητικά και σε άλλη θετικά,  αναφορικά με την ανάγκη για ΕΕΜΚ..........

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

....

το κη καταργήθηκε:  (ρε παιδιά ήμουν έτοιμος να εκδοσω εεδμκ για αυτό !!!!!  )  ... τώρα παπαλα;

(κη στην προηγούμενη απόφαση περί ΕΕΔΜΚ) Για την προσθήκη επιφάνειας εμβαδού έως πέντε (5) τ.μ., αποκλειστικά για την κατασκευή χώρου υγιεινής, σε κτίρια προϋφιστάμενα της 31ης Ιανουαρίου 1983, σε στάσιμους οικισμούς και σε οικισμούς προ του 1923 ή σε οικισμούς κάτω των δύο χιλιάδων (2.000) κατοίκων, χωρίς να απαιτούνται στοιχεία νομιμότητας κτιρίου

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

καποιος  "αρμοδιος" .......

ο ίδιος.... ο ξαδερφος..... ο κουμβαρος,  ηθελε να κανει αυτα τα 5 τμ  και εισηγηθηκε αυτη την βλακωδεια για εξωτερικο WC.

[η ρυθμιση αφορουσε κτιρια   προ του 83.

Δλδ  κατα την νομοθετικη αποψη των συντακτων.... υπηρχαν κτιρια πριν το 83 που δεν ειχαν WC και θα εκαναν τωρα ...]

καλημερα παιδες

---------------------------------------------------------------------------

[εκεινες τις ρακετες να απαγορευαν σ'τσι παραλίαι...κι άλλο τπτ...]🤬

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, αλλά με τη διαφωνία μου ...

Η περίπτωση αυτή κάλυπτε άπειρες περιπτώσεις κελυφών (κυρίως προ του 1955) που θα μπορούσαν να επαναχρησιμοποιηθούν μόνο με εργασίες μικρής κλίμακας (σε όλα τα χωριά της επαρχίας και ειδικά σε στάσιμους οικισμούς). Τώρα πλέον θα απαιτείται άδεια που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν θα βγαίνει ποτέ.

Επίσης, η περίπτωση αυτή ως νομιμοποίηση κάλυπτε όλους τους χώρους υγιεινής που έχουν αναγερθεί στην επικράτεια με υποχρεωτικές αστυνομικές διατάξεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.