Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Didonis

Recommended Posts

Άρθρο 1 Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών μικρής κλίμακας, εκτός αν άλλως ειδικότερα ορίζεται: α) σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα, σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων τα οποία έχουν εξαιρεθεί της κατεδάφισης ή έχουν υπαχθεί σε οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαίρετων κατασκευών

 

αρα μπορω να εκδοσω ΕΕΜΚ για αυθαιρετο ν4178 κατηγοριας 5 ? (εχει υπαχθει σε οποιοδηποτε νομο τακτοποιησης ή ρυθμισης αυθαιρετων κατασκευών)????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

48 λεπτά πριν, patrick2018 said:

Άρθρο 1 Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών μικρής κλίμακας, εκτός αν άλλως ειδικότερα ορίζεται: α) σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα, σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων τα οποία έχουν εξαιρεθεί της κατεδάφισης ή έχουν υπαχθεί σε οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαίρετων κατασκευών

 

αρα μπορω να εκδοσω ΕΕΜΚ για αυθαιρετο ν4178 κατηγοριας 5 ? (εχει υπαχθει σε οποιοδηποτε νομο τακτοποιησης ή ρυθμισης αυθαιρετων κατασκευών)????

Ναι επιτρέπεται. Για κάποιους μήνες απαγορευόταν με τον Ν4495 αλλά αυτό διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, curzondax said:

Ναι επιτρέπεται. Για κάποιους μήνες απαγορευόταν με τον Ν4495 αλλά αυτό διορθώθηκε.

Και σε εκτός σχεδίου;

Link to comment
Share on other sites

Με την ΥΑ του 18 έπρεπε το κτίριο να είναι νομίμως υφιστάμενο κατά την παρ. 1 του άρθρου 23 του ν. 4067/2012 (ΦΕΚ 79 Α’) πράγμα που πετούσε εκτός οτι δεν μπορούσε να εξαιρεθεί οριστικά από την κατεδάφιση.

Με την ΥΑ του 2020 δε φαίνεται να υπάρχει κάποιος περιορισμός περαν των απαγορευσευσεων του άρθρου 1. Ούτε για τα εντός ούτε για τα έκτος.

Link to comment
Share on other sites

Μικρή κλίμακα διαχωρισμού καταστήματος σε δύο με πατάρι που θέλει νέο άνοιγμα στην πλάκα για νέα σκάλα αναγκαστικά, γίνεται με ΕΕΜΚ ? Ζητάει ΥΔ ότι δεν θίγεται ο φέρων οργανισμός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Με ενδιαφέρει να εκδώσω μία ΕΕΜΚ για την περίπτωση ιε της παρ. 2 του αρθ. 29 του ν. 4495/2017. Αφορά έργο σε νησί των Κυκλάδων και δεν πρόκειται να πραγματοποιηθούν εκσκαφές για την τοποθέτηση της πισίνας. Σχετικά με τα γενικά δικαιολογητικά που απαιτούνται, όπως αναφέρεται στο αρθ. 3 παρ. β της τελευταίας απόφασης, γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν οι "κείμενες διατάξεις" αφορούν αποκλειστικά στους όρους και περιορισμούς δόμησης για το συγκεκριμένο νησί; Χρειάζεται να λάβω υπόψη κάτι περαιτέρω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα σας,

έχω περίπτωση για αλλαγή χρήσης από κατοικίες σε ενοικιαζόμενα δωμάτια. Δεν θα υπάρξει καμία ουσιαστική αλλαγή στο κτήριο μιας και εξαρχής κατασκευάστηκε έτσι, απλά ο πελάτης θέλει να πάρει "κλειδιά" από τον ΕΟΤ. Η μόνη αλλαγή που θα υπάρξει θα είναι η κατασκευή 2 ραμπών για πρόσβαση σε ΑΜΕΑ και εσωτερικά σε αυτά τα 2 δωμάτια αλλαγή στο WC.
Απ' ότι καταλαβαίνω δεν χρειάζεται άδεια αλλά ΕΕΔΜΚ. Έχω όμως τις επιφυλάξεις μου δεδομένου ότι το νεο ΦΕΚ για τις ΕΕΔΜΚ αναφέρει:  
«ιζ) εσωτερικές διαρρυθμίσεις, καθώς και εργασίες αλλαγής χρήσης για τις οποίες σύμφωνα με το άρθρο 5 του ν. 4067/2012, όπως ισχύει, δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής αδείας, με την προϋπόθεση ότι δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου και δεν μεταβάλλονται προς το δυσμενέστερο τα φορτία και η κατηγορία σεισμικής σπουδαιότητας σύμφωνα με τον ΕΑΚ.»  
 
Όμως στον Ν. 4067 (ΝΟΚ) στο άρθρο 5 αναφέρει "Εάν από τη μεταβολή επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο, στα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης ή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή αλλαγή των τεχνικών - μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους απαιτείται έκδοση Άδειας Δόμησης"
 
Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω μεταβολή στο διάγραμμα δόμησης σε σχέση με την άδεια μιας και έχω κάνει ρύθμιση με τον 3843 ημιυπαίθριους χώρους καθώς και τακτοποίηση λοιπών αυθαιρεσιών με τον 4178. Επίσης, θα έχω και τις 2 ράμπες που πρόκειται να κατασκευαστούν στον ακάλυπτο (αν και θεωρώ ότι το τελευταίο δεν συνιστά αλλαγή προς το δυσμενέστερο στα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης). Αν θεωρήσω την υφιστάμενη κατάσταση σήμερα, μετά τις τακτοποιήσεις, η οποία φυσικά δεν αποτυπώνεται σε κάποιο διάγραμμα δόμησης παρά μόνο στο ΔΚ της τακτοποίησης που απλά σημειώνονται οι αυθαιρεσίες, τότε δεν θα έχω μεταβολή σε κάλυψη, δόμηση, όγκο κτλ
Οπότε εύλογα προκύπτουν τα εξής ερωτήματα:
 
1. Απαιτεί άδεια ή μπορώ να προχωρήσω με ΕΕΔΜΚ? Προσωπικά θεωρώ πως από τη συγκεκριμένη μεταβολή δεν επέρχεται αλλαγή ως προς το δυσμενέστερο μιας και απλά δεν υπάρχει καμία αλλαγή στα στοιχεία του Δ.Δ. ΣΗΜΕΡΑ.
 
2.  Εκτός από τα δωμάτια ΑΜΕΑ (5% του αριθμού των δωματίων) πρέπει να εξασφαλίσω πρόσβαση για ΑΜΕΑ και σε όλους τους ορόφους στα Κ.Χ.? Πάλι στον ΝΟΚ στο άρθρο 5 αναφέρει "Σε κάθε περίπτωση μεταβολής της χρήσης κτιρίου ή χώρου κτιρίου πρέπει να διασφαλίζεται υποχρεωτικά η προσβασιμότητα στα άτομα με αναπηρία ή εμποδιζόμενα άτομα στους κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου με την προϋπόθεση να μην θίγεται ο φέρων οργανισμός του κτιρίου. Σε αντίθετη περίπτωση η κατασκευή θεωρείται αυθαίρετη." Για ποιο λόγο όμως να υπάρχει πρόσβαση ΑΜΕΑ π.χ. στον 1ο όροφο αν τα διαμορφωμένα δωμάτια για ΑΜΕΑ θα υπάρχουν στο ισόγειο? Φυσικά αν απαιτείται θα γίνει. Θεωρώ ότι ακόμα και αν η μεταβολή γίνει με μικρής κλίμακας "με πιάνει" η διαταξη για πρόσβαση ΑΜΕΑ στους ΚΧ χώρου του κτηρίου.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως μπορείς να προχωρήσεις και με ΕΕΜΚ, αλλά και με ενημέρωση φακέλου κατά αρ5 ΝΟΚ. Διαλέγεις τι έχει τη λιγότερη χαρτούρα.

Όσον αφορα την πρόσβαση ΑΜΕΑ, προφανώς δεν εμποδίζεται η μετακίνηση προς τους κοινόχρηστους χώρους (υποδοχή, κοινόχρηστα WC, παρκινγκ, αύλιος χώρος κτλ.). Αν όμως θέλεις να καλύψεις ακόμη και αυτό το απίθανο ενδεχόμενο, γράψε στην μελέτη προσβασιμότητας ότι υπάρχει υποδομή για τοποθέτηση ανελκυστήρα σκάλας σε περίπτωση που μελλοντικά κατασκευαστούν δωμάτια ΑΜΕΑ στον όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω, πέρα από τις διαρρυθμίσεις που θα γίνουν, γιατί λες ότι θες να κάνεις αλλαγή χρήσης; Αν δεν κάνω λάθος τα ενοικιαζόμενα δωμάτια εκδίδονται με όρους δόμησης και χρήση κατοικίας. Δεν είναι ξενοδοχείο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@danaikaterinaΕίχα μιλήσει με ΕΟΤ και μου είχανε πει ότι θέλουν Ο.Α. με τίτλο ενοικιαζόμενα - επιπλωμένα δωμάτια.

@Gousgounis Δεν νομίζω ότι θα κατασκευαστούν ποτέ δωμάτια ΑΜΕΑ στον όροφο αλλά μήπως πρέπει από τώρα να υπάρχει πρόσβαση? Η λογική είναι ότι ένα άτομο μειωμένης κινητικότητας να μπορεί να ανέβει στον όροφο και να επισκεφτεί για λίγες ώρες κάποιον που διαμένει εκεί. Θα εξετάσω και την περίπτωση να προχωρήσω και με ενημέρωση φακέλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.