Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Didonis

Recommended Posts

6 λεπτά πριν, SPIMAN said:

......

1. Το ερώτημα που προκύπτει, ωστόσο, είναι κατά πόσον μπορεί ο ίδιος μηχανικός να έρθει να τακτοποιήσει πρόσθετες αυθαιρεσίες στο ακίνητο με άλλο νόμο (σ.σ. 4495).

2.  Δεν δημιουργείται η εντύπωση ότι ο μηχανικός "έκανε τα στραβά μάτια" την πρώτη φορά; 

3. Υ.Γ.: Ο ν. 4495 δεν έχει λήξει ως προς την εισαγωγή νέων δηλώσεων αυθαιρέτων;; (διορθώστε με εάν έχω καταλάβει λάθος)

1. 2.   Ποιος μηχανικός έκανε την αρχική δήλωση . Εσύ ή άλλος ?

3. Ο 4495 δεν έληξε . Όσο υπάρχει καθυστέρηση υποβολής δήλωσης  , υπάρχουν σχετικές προσαυξήσεις προστίμων..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 λεπτά πριν, venezia said:

1. 2.   Ποιος μηχανικός έκανε την αρχική δήλωση . Εσύ ή άλλος ?

3. Ο 4495 δεν έληξε . Όσο υπάρχει καθυστέρηση υποβολής δήλωσης  , υπάρχουν σχετικές προσαυξήσεις προστίμων..

  1. Εγώ είχα κάνει την αρχική.
  2. Η προσάυξηση προστίμων προφανώς αφορά στους ιδιοκτήτες κληρονόμους. Αυτό που ενδιαφέρει και μένα και τους ίδιους είναι η σύννομη τακτοποίηση των αυθαιρεσιών
Link to comment
Share on other sites

Ωραία @SPIMAN (που είναι δικιά σου η δήλωση) κάτσε να τα πάρουμε από την αρχή:

1. Είναι στο 4178 η δήλωση, είναι κατ4 ή 5, στον 4495 θα είναι κατ4;

2.  ' επιπρόσθετη διαμερισματοποίηση από αυτή που είχε εξαρχής ρυθμιστεί '

- αφού λες δεν έχει οριζόντιες, μήπως εννοείς διαρρύθμιση και όχι διαφορετική διαμερισμάτωση;

- έγινε μετά τη ρύθμιση σου;

3. 'αφετέρου τοποθέτηση επιπλεον τοιχείου μήκους 9 μ. και πλατους 0,80 μ.' 

- ??? βοήθησε με λίγο, στην περίμετρο του υπογείου, εκτός;

- έγινε μετά τη ρύθμιση σου επίσης;

- στη δήλωση του 4178 έχεις λοιπή παράβαση;

4. έχει μπει σε συμβόλαιο η δήλωση του 4178;

 

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, zazeng said:

Ωραία @SPIMAN (που είναι δικιά σου η δήλωση) κάτσε να τα πάρουμε από την αρχή:

1. Είναι στο 4178 η δήλωση, είναι κατ4 ή 5, στον 4495 θα είναι κατ4;

2.  ' επιπρόσθετη διαμερισματοποίηση από αυτή που είχε εξαρχής ρυθμιστεί '

- αφού λες δεν έχει οριζόντιες, μήπως εννοείς διαρρύθμιση και όχι διαφορετική διαμερισμάτωση;

- έγινε μετά τη ρύθμιση σου;

3. 'αφετέρου τοποθέτηση επιπλεον τοιχείου μήκους 9 μ. και πλατους 0,80 μ.' 

- ??? βοήθησε με λίγο, στην περίμετρο του υπογείου, εκτός;

- έγινε μετά τη ρύθμιση σου επίσης;

- στη δήλωση του 4178 έχεις λοιπή παράβαση;

4. έχει μπει σε συμβόλαιο η δήλωση του 4178;

 

zazeng,

  1. Η δήλωση είναι στον 4178 με κατηγορία αυθαιρεσίας 4. Είναι, δε, σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής
  2. Έγινε πρόσθετη διαρρύθμιση στο εσωτερικό του υπογείου μετά την αρχική μου ρύθμιση. Συγκεκριμένα, μειώθηκε η επιφάνεια αποθήκης, μεγάλωσε η επιφάνεια της κατοικίας απο την αρχικώς ρυθμισμένη (σ.σ. θυμίζω ότι έγινε αλλαγή χρήσης) και δημιουργήθηκε ένας επιπλέον χώρος στο γκαράζ
  3. Το τοιχείο αυτό τοποθέτηκε εντός του υπογείου μετά την αρχική μου ρύθμιση με αποτέλεσμα να μειωθούν οι εσωτερικές επιφάνειες. Στη δήλωση του 4178 δεν έχω λοιπή παράβαση
  4. Δεν έχει μπει σε συμβόλαιο η δήλωση του 4178
Edited by SPIMAN
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dimitris GM said:

εγω θα ηθελα να μαθω

Στην αδεια πώς ειναι?

Στη συσταση τι γραφει?

Πότε εκοψε το δωματιο απο το ενα και το  εβαλε στο αλλο.

- δεν υπαρχει ΕΕΔΜΚ περι  "διαχωρισμου",  γιατι απλα δεν εχεις νομιμες ΟΙ.

Πρεπει να τακτοποιησεις "αυτο",  που δεν ξερω τι ειδους  αυθαιρεσια ειναι.

- δεν μπορεις να κανεις λειτουργικη συνενωση, γιατι αυτη αφορα συνενωση ολοκληρων και οχι να κολλησει το ενα δωματιο στο αλλο διαμερισμα. Εξ αλλου η συνενωση δρα μονον πολεοδομικα.

Κατα τα λοιπα , απλα τις συνενωνει, αλλα παραμενουν, ιδιοκτησιακα,   δυο  ανεξαρτητες.

 - διαμερισματωση θα ειχες εάν  αυτο ειχε γινει πριν το 11...θα βρισκαμε εναν τροπο...

εσυ λες οτι τακτοποιησε το 15 και μετα εκανε αυτα που εκανε.

 Αρα, μαλλον θα χρειαστει να επανελθεις με περισσοτερες πληροφοριες.

 

Καλησπέρα και πάλι,

το λέω λίγο πιο αναλυτικά.

Οριζόντια ιδιοκτησία με οικοδομική άδεια του 1970. Σύσταση από τότε. Το 2015/16 τακτοποιούμε την ιδιοκτησία για διάφορες παραβάσεις ώστε να βγει άδεια μικρής κλίμακας στη συνέχεια. Τελειώνουμε τη διαδικασία και όλα είναι καλά. Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να μεταβιβάσει και με καλεί για βεβαίωση. Βλέπω ένα δωμάτιο να έχει προστεθεί από την διπλανή οριζόντια ιδιοκτησία η οποία επίσης του ανήκει, αλλαγή που έγινε κατά τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη το 2019. Δεν έχω αλλαγή περιγράμματος κτηρίου συνολικά (υπέρβαση ΣΔ), έχω όμως αλλαγή περιγράμματος Ο.Ι. και στις 2 ιδιοκτησίες. Ουσιαστικά έχω "διαφορετική διαμερισμάτωση" αλλά δεν μπορώ να κάνω χρήση του Ν.4495 λόγω χρόνου αυθαιρεσίας. Όπως το βλέπω εγώ έχω 2 επιλογές.

1. Νομιμοποίηση μέσω έκδοσης έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας εκμεταλλευόμενος το νέο άρθρο για διαχωρισμό/συνένωση κλπ ώστε να ρυθμιστεί η "διαφορετική διαμερισμάτωση" αναδρομικά

ή

2. Ενημέρωση φακέλου καθώς δεν έχω υπέρβαση Σ.Δ. αλλαγή θέσεων, αλλαγή ΗΜ κλπ.

Ενδεχομένως να χρειαστούν και τα 2 συνδυαστικά, τι λέτε?

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, SPIMAN said:

Δεν έχει μπει σε συμβόλαιο η δήλωση του 4178

Ωραία κ πάλι, αυτό σε συνδυασμό με το τι φωτογραφικό υλικό έχεις ανεβάσει σου δίνει τη δυνατότητα για 2 τσαρλατανιές, ή στον 4178 ή στον 4495.

Το σωστό είναι να το χειριστείς μέσω εεμκ/οα είτε για νομιμοποίηση είτε για νέες εργασίες (μόνο εεμκ, επίσης ελαφρώς κολπατζίδικο κ δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα πιθανές καραμπόλες).

Άποψη μου είναι να πας μέσω της καθαρής οδού να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Άλλωστε έπρεπε να σε φωνάξει πριν κάνει εργασίες. Εσύ γιατι να πάρεις τις δικές του αμαρτίες στη σφραγίδα σου;

Τα αυτά κ για τον @Aenor

Link to comment
Share on other sites

- διαχωρισμος γινεται σε  μια ανεξαρτητη ΟΙ, με τον χωρισμο της σε "2" ΟΙ.

-συνενωση γινεται μεταξυ δυο ΟΙ οι οποίες θα γινουν απο 2 σε "μια".

ΝΟΚ 23/5:

Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών με αυξημένη πλειοψηφία (τουλάχιστον 67%) όμορων οικοπέδων,είναι δυνατή η λειτουργική ενοποίηση των κτισμάτωντων ιδιοκτησιών για όσο χρονικό διάστημα προβλέπεται από την ιδιωτική σύμβαση,εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια των κτισμάτων μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.Σε περίπτωση συναίνεσης με αυξημένη πλειοψηφία (τουλάχιστον 67%) ιδιοκτητών αυτοτελών ιδιοκτησιών του ιδίου κτιρίου,είναι δυνατή η λειτουργική τους ενοποίηση,εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις

Δεν υπαρχει συνενωση μιας ΟΙ με ενα τμημα μιας αλλης.

Να γκρεμισει τα  αυθαιρετα που εκανε, νομιμα, κι οχι παλι με τον "μαστορα εγω"

Μετα,  να ζητησει με αδεια ό,τι προβλεπει ο νομος.

 

Αλλη προτεινομενη λυση, γινεται αποδεκτή μετα χαρας.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, zazeng said:

Ωραία κ πάλι, αυτό σε συνδυασμό με το τι φωτογραφικό υλικό έχεις ανεβάσει σου δίνει τη δυνατότητα για 2 τσαρλατανιές, ή στον 4178 ή στον 4495.

Το σωστό είναι να το χειριστείς μέσω εεμκ/οα είτε για νομιμοποίηση είτε για νέες εργασίες (μόνο εεμκ, επίσης ελαφρώς κολπατζίδικο κ δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα πιθανές καραμπόλες).

Άποψη μου είναι να πας μέσω της καθαρής οδού να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Άλλωστε έπρεπε να σε φωνάξει πριν κάνει εργασίες. Εσύ γιατι να πάρεις τις δικές του αμαρτίες στη σφραγίδα σου;

Τα αυτά κ για τον @Aenor

zazeng συμφωνώ ως προς το θέμα ανάληψης των αμαρτιών του πάνω μου. Όλα έγιναν εν αγνοία μου, όπως άλλωστε γίνεται σε πλείστες περιπτώσεις.

Όμως, όπως είπε και η συνάδελφος @venezia , για να πας με ΕΕΔΜΚ θα πρέπει το κτίριο να είναι νομίμως υφιστάμενο, κοινώς να μην έχει καμία αυθαιρεσία.

Ίσως η προτιμότερη λύση είναι αυτή που ανέφερε και ο συνάδελφος @dimitris GM, δηλαδή να ανοίξω καινούρια καρτέλα στην πλατφόρμα τακτοποίησης και να βάλω όλες τις αυθαιρεσίες σε διαφορετικά φύλλα καταχώρισης. 

Το μοναδικό μου ερώτημα είναι: πως ακυρώνω την προηγούμενη τακτοποίηση που έγινε με τον ν. 4178 και είναι σε καθεστώς οριστικής υπαγωγής;; 

Edited by SPIMAN
Link to comment
Share on other sites

Εεμκ νομιμοποίησης εννοούσα. Την ετοιμάζεις, αυτοκαταγγελεσαι στην πολεοδομία, έρχεται σε γραφει, πληρώνεις τα δέοντα (άρθρο 94 αν θυμάμαι καλά) και εκδιδεις την άδεια για να διαγραφεί το πρόστιμο διατήρησης.

Δεν πρότεινε αυτό ο Δημήτρης αν κατάλαβα καλά, ούτε είναι σωστό να εχεις 2 δηλώσεις για την ίδια ιδιοκτησία.  Μεταφορά στον 4495 νομίζω πρότεινε, όπου ανοίγει η δήλωση και συμπληρώνεις ότι θέλεις. Βέβαια αν τα έχεις φωτογραφίσει όλα αυτά, την πάτησες, δεν προχωράει η ανδραγαθία, ακόμα κ αν τα ακυρώσεις τα αρχεία δεν κατεβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

"Ίσως η προτιμότερη λύση είναι αυτή που ανέφερε και ο συνάδελφος @dimitris GM, δηλαδή να ανοίξω καινούρια καρτέλα στην πλατφόρμα τακτοποίησης και να βάλω όλες τις αυθαιρεσίες σε διαφορετικά φύλλα καταχώρισης." 

 

εγω παντως δεν θυμαμαι να εχω πει κατι τετοιο...

Και πώς να το πώ,  αφου η μεσοτοιχια μετατοπισθηκε μετατην τακτοποιηση, το ετος 2018???

Αυτο που ειπα ειναι να γκρεμισεις την αυθαιρετη μεσοτοιχια και να την πας στη θεση της.

Μετα τα βρισκεις.

Εκτος εάν θεωρεις οτι μπορεις να πας με το αρθρο 94 παρ. δ', αλλά, 

"μετ' εκδοση προβλεπομενης οικοδομικης αδειας, όπου επιτρεπεται..."

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.