Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Didonis

Recommended Posts

Για εκδοση ΕΕΔΜΚ (θερμοπροσοψη, αλλαγη κουφωματων, φωτοβολταικα στεγης κλπ) μου ζηταει όταν παω να κανω υποβολη "δεν εχει οριστει επιμερους περιπτωση ΣΔΑ"

Μπορω να επιλεξω "ΥΔ οτι δεν υπαρχουν ΑΕΚΚ"? ή υπάρχει θέμα? Αλλιώς απαιτείται Σχεδιο διαχειρισης αποβλητων?? Θα ηθελα να ειμαι 100% σωστός και νομιμος!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 λεπτά πριν, Γιάννης said:

Για εκδοση ΕΕΔΜΚ (θερμοπροσοψη, αλλαγη κουφωματων, φωτοβολταικα στεγης κλπ) μου ζηταει όταν παω να κανω υποβολη "δεν εχει οριστει επιμερους περιπτωση ΣΔΑ"

Μπορω να επιλεξω "ΥΔ οτι δεν υπαρχουν ΑΕΚΚ"? ή υπάρχει θέμα? Αλλιώς απαιτείται Σχεδιο διαχειρισης αποβλητων?? Θα ηθελα να ειμαι 100% σωστός και νομιμος!

Απ' ότι ξέρω και εφαρμόζω εγώ, για θερμοπρόσοψη και αλλαγή κουφωμάτων δεν απαιτείται ΣΔΑ..Για φωτοβολταικά στέγης δεν γνωρίζω..

Όταν δεν υπάρχει επισυνάπτεις την αντίστοιχη ΥΔ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Γιάννης said:

Για εκδοση ΕΕΔΜΚ (θερμοπροσοψη, αλλαγη κουφωματων, φωτοβολταικα στεγης κλπ) μου ζηταει όταν παω να κανω υποβολη "δεν εχει οριστει επιμερους περιπτωση ΣΔΑ"

Μπορω να επιλεξω "ΥΔ οτι δεν υπαρχουν ΑΕΚΚ"? ή υπάρχει θέμα? Αλλιώς απαιτείται Σχεδιο διαχειρισης αποβλητων?? Θα ηθελα να ειμαι 100% σωστός και νομιμος!

ΣΔΑ απαιτείται πάντα όταν υπάρχουν οικοδομικά απόβλητα . Τα παλιά κουφώματα τι θα τα κάνεις ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, venezia said:

ΣΔΑ απαιτείται πάντα όταν υπάρχουν οικοδομικά απόβλητα . Τα παλιά κουφώματα τι θα τα κάνεις ?

Μπορεί να τα "φορέσει" σε άλλο ακίνητο... 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, dimitris GM said:

  Κυριος του εργου ειναι ο ιδιοκτητης

Μια  ΥΔ του ιδιοκτητη περι υπογραφης απο τον μισθωτη,  εχει την εννοια της "εξουσιοδοτησης", πλην πρεπει να περιγραφει αναλυτικα τις "εντολες"
Επομενως, προς πληρη καλυψη ολων των εντολων, καλο θα ηταν να γινει συμβολαιογραφικο πληρεξουσιο.

 

14 hours ago, ΚΑΝΑ said:

Δημήτρη μου

αυτό (δηλαδή το να εκδοθεί Ο. Α στο όνομα  ενοικιαστή)  γίνεται με την αναγραφή ως όρο στο ενοικιαστήριο (αρκεί να εκδοθεί το ενοικιαστήριο με τον παραπάνω όρο μέσω taxis-net και να επισυναφθεί στην προς έκδοση Ο.Α ή Μ/Κ )

Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, getsakna said:

Μπορεί να τα "φορέσει" σε άλλο ακίνητο... 

Πως το αποδεικνύει;

Αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση και γι αυτό;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Πως το αποδεικνύει;

Αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση και γι αυτό;

Δεν ξέρω αν χρειάζεται ΥΔ και για αυτό. Απλά όταν αλλάζεις κουφώματα, ηλιακό, A/C κλπ για λόγους ανακαίνισης, θεωρώ πως δεν είσαι υποχρεωμένος να τα συμπεριλάβεις στα μπάζα γιατί μπορεί να είναι επαναχρησιμοποιούμενα και χρηστικά. Δεν είναι οπωσδήποτε μπάζα κατ' εμέ..

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά θα μπορούσε να τα βάλει και σε μια αποθήκη. Την "ΥΔ οτι δεν υπαρχουν ΑΕΚΚ" την υπογράφουμε εμείς ή ο ιδιοκτήτητης; Στη δεύτερη περίπτωση είναι εξ ολοκλήρου δικιά του η ευθύνη και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνουμε τους ντετέκτιβ.

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα υπάρχει σελίδα όπου πρέπει να συμπληρώσουμε τα μεγέθη δόμησης, κάλυψης, κτλ σύμφωνα με το διάγραμμα δόμησης. Εαν για τη περίπτωση μας (οικίσκος αντλητικού συγκροτήματος) δεν απαιτείται διάγραμμα δόμησης, τότε αυτή τη σελίδα θα την αφήσουμε κενή?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Paul_Mix said:

Στο σύστημα υπάρχει σελίδα όπου πρέπει να συμπληρώσουμε τα μεγέθη δόμησης, κάλυψης, κτλ σύμφωνα με το διάγραμμα δόμησης. Εαν για τη περίπτωση μας (οικίσκος αντλητικού συγκροτήματος) δεν απαιτείται διάγραμμα δόμησης, τότε αυτή τη σελίδα θα την αφήσουμε κενή?

Η συμπλήρωση δεν είναι απαραίτητη για να ΄΄προχωρήσει'' η άδεια .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.