Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Didonis

Recommended Posts

8 ώρες πριν, venezia said:

Απόφαση ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/43266/1174  Μ(ΦΕΚ B 1843 - 13.05.2020)

 

λστ) διαχωρισμός οριζόντιων ιδιοκτησιών

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Ναι το βρήκα αυτό αλλά ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να κάνει διαχωρισμό οριζόντιων ιδιοκτησιών. Θέλει απλά το ισογείο να τα μετατρέψει σε 2 διαμερίσματα με μεσοτοιχία. Δεν μπορεί να το κάνει χωρίς να κάνει οριζόντιο?

Επίσης σαν εργασίες βάζω εσωτερικές διαρρυθμίσεις? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να εξοικειωθείς με τις έννοιες.

Το ισόγειο δεν είναι αποτελεί ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία; Διαχωρισμό οριζόντιας (δηλ του ισογείου διαμερίσματος) θα κάνεις, όχι συμβόλαιο για τροποποίηση σύστασης (αν και θα πρέπει να γίνει και αυτό μελλοντικά όταν θα θελήσει να μεταβιβάσει κάποιο από τα νέα διαμερίσματα).

Προσοχή έλεγξε πρώτα αν προκύπτει υποχρέωση για δέσμευση επιπλέον θέσεων στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει σύσταση Ο.Ι.  : (γνώμη μου) πας με εσωτερικές διαρρυθμίσεις και μετά ενημέρωση φακέλου άδειας. Υποβάλεις Σ.Δ.Α. , ΦΑΥ-ΣΑΥ και νέες μελέτες πυρασφάλειας και εγκαταστάσεων . Καλό είναι να επικοινωνήσεις με ΥΔΟΜ .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε η πρόταση μου χωρίς ικριώματα δεν ήταν περιπαιχτική . Από τη στιγμή που πουθενά δεν υπάρχει διάταξη για χρήση γερανού , εκδίδεις ΕΕΔΜΚ χωρίς ικριώματα ,

Συναδελφικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να εκδώσω άδεια μικρής κλίμακας σε διαμέρισμα για εσωτερικές διαρρυθμίσεις άλλα έχω το εξής θέμα. Όταν πήγα για αυτοψία διαπίστωσα αυθαιρεσίες οι οποίες ρυθμίζονται (όλα καλά!) αλλά επίσης παλιότερα πριν 2 χρόνια είχε εκδοθεί άδεια μικρής κλίμακας για εξωτερική θερμομόνωση και δεν είχε γίνει καμία τακτοποίηση στο διαμέρισμα.

Τώρα τι κάνω? Προχωρώ στη ρύθμιση με ημερομηνία κατασκευής των αυθαιρεσιών παλιότερα και μετά στην έκδοση μικρής κλίμακας ή έχω θέμα με την προ 2 ετών άδεια μικρής κλίμακας που είχε εκδοθεί?

 

 

Edited by gella
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.