Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Didonis

Recommended Posts

Ευχαριστώ @tetris

Πρόκειται για κοπή και όχι για κλάδεμα δέντρου. Το έγγραφο που μου υπέδειξες (δεν θα ασχοληθώ με την αλλοπρόσαλλη σύνταξή του) γράφει:

image.png.1861049879ffd03d1a256746d6cb0321.png

καθώς και: 

image.png.0d9230fb20cd23274a1ce276d5265f22.png

Εννοείται ότι η απάντηση του δήμου ήταν: "δεν είναι στην αρμοδιότητά μας η κοπή δέντρων εντός οικοπέδων, απαυθυνθείται στην ΥΔΟΜ"

Η ΥΔΟΜ είπε (ορθώς): απευθυνθείτε σε ιδιώτη μηχανικό

Σε συζήτηση με φίλη που δουλέυει σε τεχνική υπηρεσία δήμου της Αττικής, μου είπε ότι αν πρόκειται για πεύκο δεν υπάρχει περίπτωση να δοθεί άδεια κοπής χωρίς έγκριση του αρμόδιου δασαρχείου. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι προφανές. Ο ιδιώτης μηχανικός θα αναλάβει την ΕΕΔΜΚ. Πεύκα έχω κόψει κι εγώ (με άδεια) χωρίς να απαιτείται έγκριση Δασαρχείου. Τα μου'πες σου'πα δεν ισχύουν αν δεν συνοδεύονται από τεκμηρίωση. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,
Ο νόμος λέει ότι την αίτηση για την ΕΕΔΜΚ την κάνει ο ιδιοκτήτης ή όποιος έχει νόμιμο δικαίωμα. Τι θα πει αυτό; Μπορεί να την κάνει ο ενοικιαστής έχοντας και εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

στη ταράτσα επαγγελματικού κτηρίου, σε εντός σχεδίου περιοχή, θέλω να τοποθετήσω στην ταράτσα του να  φωτοβολταϊκά επάνω σε μεταλλική πέργκολα ώστε να είναι βατή η ταράτσα σ όλη της την επιφάνεια. Μπορεί να γίνει με ΕΕΜΚ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πχ. εδω

https://energypress.gr/news/oi-krisimes-apofaseis-gia-elahistopoiisi-toy-kostoys-kai-enishysi-tis-apodosis-sta-fotovoltaika

Για το δωμα  ειναι και το θεμα του υψους

επιτρεπει μεν ο ΝΟΚ τα Φ/Β  στο δωμα, αλλα εσυ μιλας για  3μ. σιδηροκατασκευες και επι αυτης να μπουνε τα πανελ.

Αρα θελει ερευνα και στον ΝΟΚ.

  Άρθρο 19 - Κατασκευές πάνω από το κτίριο (ΟΙΚ)

Επι πλεον, τι χρηση μπορει να κανουν οι ενοικοι κατω απο ολα αυτα τα καλωδια καιλοιπα συστηματα;;;

υγ

δες και αυτα

4. Εμπρός ελεύθερο ύψος της βάσης (Clearance)

 

Πέρα απο το συντελεστής κάλυψης εδάφους (Ground Coverage Ratio – GCR), το εμπρός ελεύθερο ύψος της βάσης έχει πολύ σημαντική επίδραση στο κέρδος απο την εγκατάσταση bifacial panels. Το εμπρός ελεύθερο ύψος ορίζεται ως η απόσταση από το έδαφος έως το χαμηλότερο σημείο του Panel. Εαν τα panels τοποθετούνται σε ένα μεγάλο μεν, λογικό δε ύψος, το φώς που προσπίπτει στο έδαφος, άρα και στην πίσω πλευρά του panel αυξάνει την απόδοση του πάρκου. Βέβαια κάθε αύξηση στο ύψος σημαίνει και άυξηση στην φόρτιση του συστήματος απο τον άνεμο, λόγω υψηλότερων ανεμοπιέσεων,  οπότε απαιτείται πιο στιβαρή κατασκευή. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα και αυξημένο κόστος της βάσης. Το σχεδιαστικό τμήμα της ELVAN αφού έλαβε υπόψιν και τους περιορισμούς από τον Ελληνικό Πολεοδομικό κανονισμό και όλους τους παράγοντες κόστους κατέληξε ότι ένα εμπρός ελεύθερο ύψος της βάσης της τάξεως του 1.2 m. είναι το βέλτιστο.

https://www.elvansolar.gr/journal2/blog/post?journal_blog_post_id=7

 

Edited by dimitris GM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.