Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Didonis

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα,

Πρόσφατα μου ζητήθηκε να εκδόσω μια ΕΕΔΜΚ για ένα στέγαστρο (παρ. 79 αρθ. 2 Ν 4067/2012).
Ώς νέος μηχανικός έχω να κάνω κάποιες απλές ερωτήσεις.

Το οίκημα έχει τακτοποιηθεί απο άλλο μηχανικό στο παρελθόν και πλέον είναι 100% νόμιμο.

Ο πελάτης (ενοικιαστής) θέλει να τοποθετήσει το στέγαστρο στον ακάλυπτο χώρο του κτιρίου. (το κτίριο είναι παλιό, διόροφο με χρονολογία κατασκευής γύρω στο 1950 του οποίου έβγαλα πρόσφατα την άδεια λειτουργίας για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος).

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
α) Το διάγραμμα κάλυψης που ζητείται, είναι το κλασσικό διάγραμμα κάλυψης με όλα τα στοιχεία (σκαριφήματα όψεων κτιρίου, 3d, κτλ κτλ.) που απαιτείται και στην έκδοση άδειας δόμησης ή κάτι πιο απλό (π.χ. περιγράμματα των όγκων και τοποθέτηση του στεγάστρου στο οικόπεδο με συντεταγμένες)?

β) Υπάρχει περιορισμός στο ύψος του στεγάστρου?

γ) Το ακίνητο βρίσκεται εντός ιστορικού κέντρου και γειτνιάζει με αρχαιολογικό χώρο, η ερώτησή μου είναι: Χρειάζεται έγκριση απο την Εφορεία αρχαιοτήτων, Νεωτέρων μνημείων, και να περάσει και συμβούλιο αρχιτεκτονικής?

Όλα τα παραπάνω τα ρωτάω γιατί ο πελάτης με ρώτησε πόσο θα κοστίσει και πρέπει να ξέρω απο πρίν πόση δουλειά χρειάζεται για να υπολογίσω την αμοιβή μου.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Αυθαίρετες κατασκευές εκτός σχεδίου με α ´ και β´ δήλωση του ν1337/83 κρίνεται σκόπιμο να δηλωθούν εξ αρχής στο ν4495 προκειμένου να εξαιρεθούν οριστικά από την κατεδάφιση σαν ΚΑΤ 1 & 2.

Το ερώτημά μου είναι αν μετά θα μπορώ να βγάλω ΕΕΔΜΚ?

Και αυτό γιατί στην τελευταία εγκύκλιο  ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/43266/1174 – 13.5.2020 η φράση ´´ …εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις…´´ με μπερδεύει . Γιατί ποιά αυθαίρετα που δηλώθηκαν με τους τελευταίους νόμους δεν παραβιάζουν τις πολ. διατάξεις? Τί θέλει να πει ο νομοθέτης?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άρτιο και οικοδομησιμο  το οικόπεδο-γήπεδο πχ Αλλιώς πρέπει να δικαιολογησεις ότι η ΕΕΜΚ αποσκοπεί σε εργασίες συντήρησης και υγειινης για τα αυθαίρετα η για νομίμως υφισταμενα σε μη άρτια η άρτια μη οικοδομησιμα κτλ

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχουμε ισόγεια κατοικία 60 τ.μ. προ τ 1975, δεν έχει κουζίνα.

Θέλουμε να γίνει χώρος συνάθροισης κοινού για χρήση μόνο τον χειμώνα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος το οποίο βρίσκεται στο ακριβώς δίπλα οικόπεδο. Δεν γίνεται αλλαγή σε υδραυλικά και ηλεκτρολογικά.

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε αλλαγή χρήσης με μικρή κλίμακα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί να γίνει χρήση της περίπτωσης λγ)(ξύλινη κατασκευή μέχρι 8τμ) σε αδόμητο οικόπεδο εντός σχεδίου; Στο φόρουμ βλέπω αναφορές οτι πρέπει να υπάρχει και άλλο κτίσμα στο οικόπεδο, αλλά δεν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο απο το φεκ

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2021 at 6:03 ΜΜ, vasilis01 said:

Καλησπέρα

Εάν θυμάμαι καλά,η απαίτηση κύριας χρήσης στο οικόπεδο,προκύπτει από τον χαρακτηρισμό της ξύλινης κατασκευής ως "βοηθητικής χρήσης". 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου ότι όπως είναι διατυπωμένη η λγ  , δεν προκύπτει ότι θα πρέπει να υπάρχει και κτίσμα κύριας χρήσης στο οικόπεδο ή γήπεδο . Ο μόνος περιορισμός είναι η κατασκευή να είναι βοηθητικής χρήσης .

εδιτ

Με διόρθωσε ο dimitrisGM  !!

Edited by venezia
Προσθήκη κειμένου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χμ

ο ορος στην "λγ" απαιτει 

"προχειρες ξυλινες κατασκευης βοηθητικης χρησης  εως 8 τμ.  στον ακαλυπτο χωρο"

- Αρα "βοηθητικες" σημαινει την υπαρξη κυριου χωρου που "επιβοηθείται"

- Ο ακαλυπτος χωρος προυποθετει  την υπαρξη ηδη δομημενου τμηματος .

Σε ενα γηπεδο/οικοπεδο δεν μπορεις να εχεις ακαλυπτο χωρο, εάν δεν εχεις κτισμα...

Εχεις ενα αχτιστο.

Κατα ΝΟΚ

Ακάλυπτος χώρος είναι ο χώρος του οικοπέδου, που δεν δομείται. Περιλαμβάνει τον υποχρεωτικά ακάλυπτο και
προαιρετικούς ακάλυπτους.

α. Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι ο χώρος, που δεν δομείται και παραμένει ακάλυπτος λόγω
εφαρμογής του ρυμοτομικού σχεδίου, τήρησης των υποχρεωτικών αποστάσεων από τα όρια του οικοπέδου,
προκειμένου να μην υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπόμενης κάλυψης της περιοχής.

β. Προαιρετικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι αυτός, που αφήνεται αδόμητος πέραν του υποχρεωτικώς
ακαλύπτου.

τις καλησπερες μου

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 καλησπέρα Δημήτρη

αν αναλογισθούμε ότι αλλιώς ορίζονταν ο "ανοιχτός χώρος εστίασης" πέρυσι ή φέτος τον Ιούλιο (έλεγε 2 πλευρές ανοιχτές)

και αλλιώς ορίζεται τώρα (λέει και οι πλευρές ανοιχτές και ο από πάνω χώρος ανοιχτός)

τότε σίγουρα  δεν ισχύουν αυτά που λες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.