Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Didonis

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Το θέμα είναι, πώς μπορώ να αντιμετωπίσω διαφορετικά αυτή την παραβίαση, πέραν του να δηλώσω την επιφάνεια της μεζονέτας ,που τώρα φαίνεται να είναι μέσα στην απόσταση Δ (3,80μ σύμφωνα με την άδεια), και για μήκος 3,80-0,60=3,20μ, επί 3, λόγω των τριών επιπέδων της, και επί τον συντελεστή παραβίασης πλαγίων αποστάσεων; Επειδή υπάρχει μεγάλη περίσσεια δόμησης και κάλυψης, θα μπορούσε να βγει κάποια άδεια , που να "γεμίζει" με κάποιον τρόπο, σε όλο το ύψος αυτούς τους 60 πόντους ,κατά τους οποίους η μεζονέτα μετακινήθηκε από το όριο, ώστε να αρθεί αυτή η παραβίαση των πλαγίων αποστάσεων; Μπορεί να γίνει μέσω του άρθρου 106;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 12/5/2022 at 3:31 ΜΜ, tettris said:

@Angela_Liako Πάντως είμαι σχεδόν βέβαιος (από τις οδηγίες, όχι από εμπειρία) ότι στα δικαιολογητικά του Εξοικονομώ θα πρέπει να κατατεθεί η περαίωση της τακτοποίησης για την εκταμίευση.

Δηλαδή για να γίνει εκταμίευση υπαγωγής ΕΚΟ απαιτείται να έχει υποβληθεί μελέτη στατικής επάρκειας; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, nzerman said:

Δηλαδή για να γίνει εκταμίευση υπαγωγής ΕΚΟ απαιτείται να έχει υποβληθεί μελέτη στατικής επάρκειας; 

oh yes!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει άπειρες εκταμιεύσεις με οριστική. 

Ο οδηγός λέει: 

Σε  κάθε  περίπτωση,  πριν  την  τελική  εκταμίευση  της 
επιχορήγησης  του  έργου  θα  πρέπει  να  έχει  προσκομιστεί  η  βεβαίωση  περαίωσης 
της υπαγωγής περί τακτοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών, όπου και θα προκύπτει 
η εξόφληση του συνόλου του ενιαίου ειδικού προστίμου του ακινήτου

Μου έχουν ζητήσει περαίωση και τους απάντησα, ΟΧΙ, μόνο οριστική καθώς το ζητούμενο προκύπτει. Και έγινε εκταμίευση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nzerman said:

(από τις οδηγίες, όχι από εμπειρία)

 

3 ώρες πριν, nzerman said:

Δηλαδή για να γίνει εκταμίευση υπαγωγής ΕΚΟ απαιτείται να έχει υποβληθεί μελέτη στατικής επάρκειας; 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Γι'αυτό ακριβώς έγραψα το παραπάνω, ώστε να συμπεριλάβω το ενδεχόμενο στην πράξη να περνάνε όντως και περιπτώσεις χωρίς περαίωση.

Από εκεί και πέρα όσο και αν προσπάθησα οι οδηγίες του εξοικονομώ -αν και γενικά καλές- αφήνουν κάποια κενά. Ας πούμε αυτό με τα 7τμ max απόκλιση, δεν βρήκα ποτέ με σιγουριά αν συνεπάγεται υποχρέωση τακτοποίησης πριν την αίτηση. Νομίζω με τις τελευταίες οδηγίες ναι. Τέλος πάντων είναι άλλο θέμα, αλλά θέλω να πω ότι δεν είναι πάντα ξεκάθαρες.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα συνάδελφοι,

Ήθελα να ρωτήσω κάτι που με προβληματίζει σε μία ε.ε.δ.μ.κ που ίσως αναλάβω. Πρόκειται για εργασίες επισκευής σε μπαλκόνι 6 ορόφου πολυκατοικίας με χρήση ικριωμάτων. Λόγω των ικριωμάτων προφανώς και απαιτείται και επίβλεψη. Το ερώτημα είναι ότι αν κάποιος αναλάβει την επίβλεψη και ταυτόχρονα οριστεί και κάποιος συντονιστής μέτρων ασφαλείας και υγείας όπως λέει και στις εργασίες του e-adeies ποιος από τους δύο φέρει ευθύνη σε περίπτωση ατυχήματος. Επίσης ποιος από τους δύο συμπληρώνει και υπογράφει το ΣΑΥ-ΦΑΥ που απαιτείται? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Την ευθύνη μέτρων ασφαλείας έχει ο υπογράφων τη σχετική δήλωση ανάληψης ευθύνης μέτρων ασφαλείας , ο οποίος μπορεί να είναι διαφορετικός μηχανικός από τον διαχειριστή . Πάντως καλό θα είναι να ασφαλιστεί το έργο και κυρίως για τις αστικές και ποινικές ευθύνες . Οι ασφάλειες δεν κοστίζουν πολύ.

Μην ξεχάσεις και την συναίνεση της πολυκατοικίας .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Θέλω να  κατασκευάσω στηθαίο επί νομίμως υφισταμένου κτίσματος σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο ακίνητο σε εκτός σχεδίου περιοχή.

Με βάση την έρευνα στην διαθέσιμη νομοθεσία καταλήγω σε ΕΕΜΚ , περίπτωση ιστ: κατασκευές του αρ. 19 2δ του ΝΟΚ.

Το πρόβλημα που βλέπω είναι οτι το αρ. 19 έχει ισχύ μόνο εντός σχεδίου/ οικισμού.

Με ποια διοικητική πράξη μπορώ να προχωρήσω; 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, venezia said:

Την ευθύνη μέτρων ασφαλείας έχει ο υπογράφων τη σχετική δήλωση ανάληψης ευθύνης μέτρων ασφαλείας , ο οποίος μπορεί να είναι διαφορετικός μηχανικός από τον διαχειριστή . Πάντως καλό θα είναι να ασφαλιστεί το έργο και κυρίως για τις αστικές και ποινικές ευθύνες . Οι ασφάλειες δεν κοστίζουν πολύ.

Μην ξεχάσεις και την συναίνεση της πολυκατοικίας .

Σε ευχαριστώ συνάδελφε για την απάντηση. Όταν λες ο υπογράφων τη σχετική δήλωση ανάληψης ευθύνης μέτρων ασφαλείας φαντάζομαι εννοείς αυτόν ο οποίος θα αναλάβει την γενική επίβλεψη των εργασιών στο πλαίσιο της Ε.Ε.Δ.Μ.Κ. Δεν υπάρχει δικαιολογητικό στο e-adeies (τουλάχιστον από όσα είδα) που να ξεχωρίζει την επίβλεψη από τον συντονισμό των μέτρων ασφαλείας. Εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά εγώ που δεν είναι και απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2022 at 4:45 ΜΜ, nzerman said:

Έχω κάνει άπειρες εκταμιεύσεις με οριστική. 

ευχαριστούμε nzerman, εμένα η εμπειρία μου προέρχεται από περαιώσεις που μου ζητάνε για ΕΚΟ συνάδελφοι, εγώ ο ίδιος δεν κάνω (αν και τον ψήνω τον κενακ), να ξέρω κ τι να τους λέω (αν και έχω ξεφορτωθεί κανα2 ΜΣΕ που δεν ήθελα έτσι ;))

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.