Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Didonis

Recommended Posts

20 λεπτά πριν, Angela_Liako said:

Σε ευχαριστώ συνάδελφε για την απάντηση. Όταν λες ο υπογράφων τη σχετική δήλωση ανάληψης ευθύνης μέτρων ασφαλείας φαντάζομαι εννοείς αυτόν ο οποίος θα αναλάβει την γενική επίβλεψη των εργασιών στο πλαίσιο της Ε.Ε.Δ.Μ.Κ. Δεν υπάρχει δικαιολογητικό στο e-adeies (τουλάχιστον από όσα είδα) που να ξεχωρίζει την επίβλεψη από τον συντονισμό των μέτρων ασφαλείας. Εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά εγώ που δεν είναι και απίθανο.

Επιβλεψη και συντονισμο  αναλαμβανει ένας  μηχανικός και  μπορεί να είναι διαφορετικός από τον  διαχειριστή έργου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Σε διώροφη οικοδομή το 2020 έγινε τακτοποίηση λεβητοστασίου(θέρμανση και στα 2 οροφοδιαμερίσματα) στον ακάλυπτο-σε επαφή με το κτήριο. Έγινε οριζόντια ιδιοκτησία με κοινόχρηστο το λεβητοστάσιο.

Στο παρόν το ισόγειο θα κάνει κάποιες εργασίες που χρειάζεται μικρή κλίμακα(θερμοπρόσοψη, τροποποίηση ανοιγμάτων κλπ) και με κοινή συναίνεση (και του ά ορόφου) επιθυμούν να αποξηλώσουν το τακτοποιημένο κοινοχρ. λεβητοστάσιο. 

- Υπάρχει κάποιο άρθρο στην Ε.Ε.Δ.Μ.Κ. που να εντάσσεται και αυτή η εργασία?

- ή θα πρέπει πρώτα να βγει έγκριση εκτέλεσης εργασιών (Ν.4495, άρθρο 29 παρ. 4γ) και μετά η Ε.Ε.Δ.Μ.Κ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το άρθρο 29, παρ. 4γ περιγράφει την περίπτωση που αναφέρεσαι. Άρα μου φαίνεται σωστό ότι ξεκινάς από εκεί και μετά ΕΕΔΜΚ. Αν υπάρχει διάταξη που να καθορίζει πότε μπορείς να εκδόσεις την ΕΕΔΜΚ και γενικότερα τα βήματα/σειρά της διαδικασίας δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Lennon said:

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Σε διώροφη οικοδομή το 2020 έγινε τακτοποίηση λεβητοστασίου(θέρμανση και στα 2 οροφοδιαμερίσματα) στον ακάλυπτο-σε επαφή με το κτήριο. Έγινε οριζόντια ιδιοκτησία με κοινόχρηστο το λεβητοστάσιο.

Στο παρόν το ισόγειο θα κάνει κάποιες εργασίες που χρειάζεται μικρή κλίμακα(θερμοπρόσοψη, τροποποίηση ανοιγμάτων κλπ) και με κοινή συναίνεση (και του ά ορόφου) επιθυμούν να αποξηλώσουν το τακτοποιημένο κοινοχρ. λεβητοστάσιο. 

- ή θα πρέπει πρώτα να βγει έγκριση εκτέλεσης εργασιών (Ν.4495, άρθρο 29 παρ. 4γ) και μετά η Ε.Ε.Δ.Μ.Κ.

 

Δεν έχει σημασία τι θα κάνεις πρώτο. Για την έγκριση εκτέλεσης θα χρειαστείς και έλεγχο δόμησης για να τεκμηριώνεται η «εξαφάνιση». 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τυχόν θυμάσαι απέξω το άρθρο που αναφέρει τον έλεγχο δόμησης σε αυτή την περίπτωση; (θα ήθελα να διαβάσω σχετικά)

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Ήθελα να ρωτήσω κάτι που με έχει μπερδέψει γενικά. Σε μία ε.ε.δ.μ.κ. πέρα από την υ/δ ανάθεσης του ιδιοκτήτη και ανάληψης από εμένα (μηχανικό) πρέπει να κάνω και ιδιωτικό συμφωνητικό που να αναφέρεται η αμοιβή που συμφωνήθηκε πριν κόψω την απόδειξη? Επίσης πρέπει αυτό το συμφωνητικό να το αναρτήσω κάπου ή απλά το κρατάω στο αρχείο σε περίπτωση ελέχγου ? Σε μία ε.ε.δ.μ.κ που έχω βγάλει μέχρι τώρα δεν έκανα συμφωνητικό και δε ξέρω μήπως έκανα λάθος και έχω κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδιωτικά συμφωνητικά είναι χρήσιμα για να σε διασφαλίζουν από μελλοντικά προβλήματα και καλό είναι να κάνουμε πάντα για δικό μας όφελος ακόμα και από άποψη επαγγελματισμού. Τώρα στο σύστημα αδειών μικρής κλίμακας δεν απαιτείται και δεν ζητείται, όπως δεν ζητούνται και τα υπόλοιπα φορολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Το γνωρίζω ότι δεν ζητούνται για την άδεια μικρής κλίμακας αλλά δε ξέρω αν πρέπει να υπάρχουν σε περίπτωση ελέγχου από εφορία κλπ. Επίσης αν πρέπει να τα αναρτήσω κάπου. Στο taxis ας πούμε έχει ένα πεδίο που αναφέρει ανάρτηση συμφωνητικών αλλά ο λογιστής μου δεν μου έχει αναφέρει ότι απαιτείται να αναρτήσω κάτι . Σα νέα μηχανικός ψάχνομαι λίγο. 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναρτάς κάπου συμφωνητικό. Αν όμως το συντάξεις και το υπογράψετε τότε θα καταχωρήσεις τα στοιχεία του στην εφαρμογή κατάστασης συμφωνητικών του ταξιςνετ μέχρι την 20η μέρα του επόμενου μήνα από το τρίμηνο που αυτό συντάχθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

θα εκδόσω ΕΕΔΜΚ για επισκευή όψης πολυκατοικίας με απόρροια να εργάζομαι σε κοινόχρηστο χώρο. Απαιτούμενο έγγραφο είναι το 'Απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος ή πιστοποιητικό κτηματογραφούμενού ακινήτουή βεβαίωση για την υποβολή δήλωσης στο κτηματολόγιο' αλλά δεν υπαρχει για κοινόχρηστο, ανεβάζουμε κάποιο άλλο έγγραφο ή δήλωση ότι δεν υπάρχει το συγκεκριμένο έγγραφο ή το τοπογραφικό της άδειας (όπως αναφέρεται στο Ν. 4495/20217 αρ 41 παρ δ);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.