Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Didonis

Recommended Posts

2 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 

 

ιδ) κατασκευές, όπως σκάλες, κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες), αντηρίδες και πεζούλια σε ακαλύπτους χώρους οικοπέδων και γηπέδων,

"Ο αγοραστής θέλει να κατασκευάσει μία παρόμοια σκάλα για να δώσει ξεχωριστή πρόσβαση σε κάθε όροφο. Εσωτερικά δεν υπάρχει λειτουργική συνένωση. "

 

και, αφου δεν εχει εσωτερικη επικοινωνια

πώς ανεβαινουν στον οροφο;

Τι συμβολαιο εγινε; για μια ή δυο ΟΙ;

Τι τακτοποιηση εγινε;

Το κτίριο που με αφορά είναι αυτό σε αυτή την φωτογραφία. Η πλευρά που υπήρχε η παλιά σκάλα που επεσε είναι αυτή που έχει όλο αυτό το υπερθέαμα πρασινάδας...Και σε αυτήν την πλευρά θέλει ο ιδιοκτήτης να κατασκευαστεί και η νέα σκάλα στην μορφή περίπου που έχω βάλει στην προηγούμενη φωτογραφία η οποία έρχεται αρκετά κοντά σε αυτό που θέλει και βολεύει στην περίπτωση μας. Η τακτοποίηση έγινε σύμφωνη με την υφιστάμενη κατάσταση. Υπήρχαν δύο ΟΙ αλλά με την αγορά του συμβολαίου καταργήθηκε η σύσταση. Στην ουσία μπορεί να βγει μία ΕΕΔΜΚ για τις επισκευές που χρειάζονται εξωτερικά και για την ανακατασκευή της στέγης αλλά το ερώτημα είναι αν μπορεί με αυτήν την ΕΕΔΜΚ να κατασκευαστεί και μία τέτοια σκάλα...

IMG_20190628_134729.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με βάση την φωτογραφία που παραθέτεις εκτιμώ ότι η περίπτωση της ιδ) δεν σε καλύπτει για κατασκευή σκάλας. Βέβαια αν το διαβάσεις απόλυτα αναφέρεται σε σκάλες, αλλά με πιο προσεκτικό διάβασμα θα έλεγα ότι αναφέρεται σε κατασκευές μικρής έκτασης και για κάλυψη μικρών υψομετρικών διαφορών της τάξης των 0,80μ -1,00 μ. Οπότε προσωπικά θα πήγαινα με έκδοση αδείας και με αντίστοιχη στατική μελέτη. Ο χώρος μπροστά από το ακίνητο αν πλέον ειναι κοινόχρηστος πόλης εκτιμώ ότι δημιουργεί πρόβλημα στην έκδοση της όποιας αδείας.

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

 

 

ιδ) κατασκευές, όπως σκάλες, κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες), αντηρίδες και πεζούλια σε ακαλύπτους χώρους οικοπέδων και γηπέδων,

"Ο αγοραστής θέλει να κατασκευάσει μία παρόμοια σκάλα για να δώσει ξεχωριστή πρόσβαση σε κάθε όροφο. Εσωτερικά δεν υπάρχει λειτουργική συνένωση. "

 

και, αφου δεν εχει εσωτερικη επικοινωνια

πώς ανεβαινουν στον οροφο;

Τι συμβολαιο εγινε; για μια ή δυο ΟΙ;

Τι τακτοποιηση εγινε;

 Εχουν ήδη  ερωτηθει τα ανωτερω και ακομα δεν πηραμε απαντηση

Απλα να προσθεσω οτι αυτο το κτισμα ενδιαφερει αν ειναι προ 55 ή αν ειναι  χαρακτηρισμενο ή αν ειναι  σε περιοχη προστατευομενη κλπκλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...Θέλω να διαχωρίσω ένα ισόγειο υπερυψωμένο διαμέρισμα σε δύο διαμερίσματα με ΕΕΜΚ περίπτωση (λστ). Η οικοδομή έχει ανεγερθεί του 1976. Στις απαιτούμενες μελέτες που μου ζητάει μου ζητάει μελέτη ηλεκτρομηχανολογικών, ενεργητική και παθητική πυροπροστασία και ύδρευση - αποχέτευση. Διαβάζοντας συμπεραίνω ότι θα βάλω μία υπ. δήλωση ότι οι μελέτες ηλεκτρομηχανολογικών και ενεργητικής και παθητικής πυροπροστασίας δεν απαιτούνται γιατί δεν προβλεπόταν τότε τέτοιες μελέτες. Μπορώ επίσης να αποφύγω την ύδρευση - αποχέτευση βασιζόμενος ότι έχω ισόγεια υπερυψωμένη κατοικία, με το σκεπτικό ότι θα συνδεθώ στο υπάρχον σύστημα ύδρευσης - αποχέτευσης; Επίσης εσείς εκ των υστέρων προβαίνετε σε ενημέρωση της αρχιτεκτονικής κάτοψης στον φάκελο της αδείας; 

Link to comment
Share on other sites

Οι μελέτες πυροπροστασίας , Η/Μ , ύδρευσης και αποχέτευσης πρέπει να εκπονηθούν και να αναρτηθούν , καθώς με το νέο διαχωρισμό 2 διαμερισμάτων τροποποιούνται τα πάντα ( θα γίνουν φαντάζομαι τροποποιήσεις νέων wc , κουζίνας κλπ....) . Η σύνδεση με το υπάρχον δίκτυο ύδρευσης αποχέτευσης δεν σε απαλλάσσει από την υποχρέωση εκπόνησης νέων μελετών Ενημέρωση Φ.αδείας προσωπικά εγώ θα έκανα για την μελλοντική ΗΤΚ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε μια πολυκατοικία έχω 6 οριζόντιες ιδιοκτησίες οι οποίες ανήκουν σε έναν ιδιοκτήτη. 

Θέλω να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας για καθαιρέσεις σε όλες τις οριζόντιες.

Θεωρώ πως πρέπει να βγάλω 6 διαφορετικές άδειες μικρής κλίμακας (για καθε μια οριζόντια), σωστα;

Θα μπορούσα να βγάλω μια για όλες αφού έχουν κοινό ιδιοκτητη;

Link to comment
Share on other sites

Αν οι καθαιρέσεις αφορούν τις όψεις της πολυκατοικίας (πχ κούτελα μπαλκονιών, σοβάδες κλπ) θεωρώ ότι μπορείς να εκδόσεις μία ΕΕΔΜΚ για εργασίες σε κοινόκτητα-κοινόχρηστα τμήματα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το όλο ακίνητο ανήκει σε ένα ιδιοκτήτη ( ανεξάρτητα αν έχει Σ.Ο.Ι. ) , γνώμη μου είναι ότι μπορείς να ενσωματώσεις όλες τις εργασίες σε μία ΕΕΔΜΚ . Προϋπόθεση βέβαια να μην έχει καμία αυθαιρεσία .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.