Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

1 hour ago, the_topo said:

 

Λύθηκε η απορία στο παραπάνω ερώτημα.

Τρία λοιπόν στάδια και όχι ένα όπως πίστευα!

 

Τόσο απλά... ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οοιαδήποτε απόκριση στο παραπάνω ερώτημά μου; (Η πυροπροστασία είναι το μόνο που μου απομένει για να ολοκληρώσω τα δικαιολογητικά)

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, tettris said:

Οοιαδήποτε απόκριση στο παραπάνω ερώτημά μου; (Η πυροπροστασία είναι το μόνο που μου απομένει για να ολοκληρώσω τα δικαιολογητικά)

Δες την εγκύκλιο ΑΔΑ ΩΒΤ34653Π8-ΨΜΤ  , άρθρο  2 πεδίο εφαρμογής και τα παρακάτω σχήματα.

sxhmata_egk_01_2019_ypen.pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στην εγκύκλιο αυτή ακριβώς βασίζω την ερώτησή μου. Ουσιαστικά θέλω να μάθω τί καταθέτουμε για πυροπροστασία σε περίπτωση αλλαγής χρήσης υφιστάμενου προ '89. Σύμφωνα με το διάγραμμα της εγκυκλίου αναφέρει ότι έχουν εφαρμογή οι πυρ/κες ή ειδικές διατάξεις. Μέσα στο κείμενο δεν αναφέρει κάτι πολύ συγκεκριμένο για αυτή την περίπτωση, επομένως δεν μου είναι ξεκάθαρο το ακριβές περιεχόμενο του δικαιολογητικού που απαιτείται.

Έντιτ: Προφανώς δεν έχει ισχύ το ΠΔ 71/1988 και τα μεταγενέστερα, αλλά ένα προηγούμενο διάταγμα του '77 νομίζω, σύμφωνα με το οποίο για απλή κατοικία δεν απαιτούνταν μελέτες, αν δεν κάνω λάθος. Ίσως έπρεπε να τηρούνται κάποιες προδιαγραφές για πυροδιαμερίσματα. Δεν το έχω εμπεδώσει ακριβώς, αλλά για τις πυροσβεστικές διατάξεις που λέει το διάγραμμα τί οφείλουμε να αναφέρουμε;

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περίπτωση αλλαγής χρήσης σε κτίριο γραφείων του 1979 σε ΕΕΔΔ.

Σύμφωνα με το σχήμα, για προυφιστάμενα κτίρια του ΠΔ 71/1988, ισχύει αυτό που λέει ο tettris. 

Άρα μήπως απλά καταθέτουμε έγγραφο ότι δεν απαιτείται μελέτη ενεργητικής ή παθητικής πυροπροστασίας;

 

Edited by fr_sk
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fr_sk said:

Άρα μήπως απλά καταθέτουμε έγγραφο ότι δεν απαιτείται μελέτη ενεργητικής ή παθητικής πυροπροστασίας;

Ως προς αυτό φαίνεται ξεκάθαρο. Αναρωτιέμαι επιπρόσθετα αν πρέπει να αναφέρουμε και κάτι ποιο συγκεκριμένο που να καλύπτει τις πυροσβεστικές διατάξεις. Προφανώς αν επρόκειτο για ειδικό κτήριο θα υπάρχουν πιο αυστηρές ειδικές διατάξεις που πρέπει να καλυφθούν (ανεξάρτητα του χρόνου κατασκευής του κτηρίου), αλλά για κατοικία και μάλλον γραφείο τί ακριβώς χρειάζεται;

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, tettris said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στην εγκύκλιο αυτή ακριβώς βασίζω την ερώτησή μου. Ουσιαστικά θέλω να μάθω τί καταθέτουμε για πυροπροστασία σε περίπτωση αλλαγής χρήσης υφιστάμενου προ '89. Σύμφωνα με το διάγραμμα της εγκυκλίου αναφέρει ότι έχουν εφαρμογή οι πυρ/κες ή ειδικές διατάξεις. Μέσα στο κείμενο δεν αναφέρει κάτι πολύ συγκεκριμένο για αυτή την περίπτωση, επομένως δεν μου είναι ξεκάθαρο το ακριβές περιεχόμενο του δικαιολογητικού που απαιτείται.

 

3 minutes ago, fr_sk said:

Εγώ έχω περίπτωση αλλαγής χρήσης σε κτίριο γραφείων του 1979 σε ΕΕΔΔ.

Σύμφωνα με το σχήμα, για προυφιστάμενα κτίρια του ΠΔ 71/1988, ισχύει αυτό που λέει ο tettris. 

Άρα μήπως απλά καταθέτουμε έγγραφο ότι δεν απαιτείται μελέτη ενεργητικής ή παθητικής πυροπροστασίας;

 

Σύμφωνα με την εγκύκλιο άρθρο 2 : Στα προ της ισχύος του π.δ. 71/88 κτίρια, ο νέος κανονισμός εφαρμόζεται μόνο στην περίπτωση αλλαγής χρήσης του συνόλου της επιφανείας τους.
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια @venezia μια ΥΔ με λιτό κείμενο ότι δεν απαιτούνται μελέτες και τίποτα άλλο επαρκεί;

Έχω γράψει το εξής:

Quote

Οι εργασίες της παρούσας ΕΕΔΜΚ αφορούν σε τμηματική αλλαγή χρήσης κτηρίου υφιστάμενου προ ισχύος του Π.Δ. 71/1988 και δεν απαιτούνται μελέτες ενεργητικής και παθητικής πυροπροστασίας, αλλά έχουν εφαρμογή οι ισχύουσες πυροσβεστικές ή ειδικές διατάξεις. Σχετικές είναι οι οδηγίες της Εγκυκλίου 1 (Α.Π.ΥΠΕΝ/∆ΑΟΚΑ/42489/1824/10.5.2019).

 

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tettris said:

Με άλλα λόγια @venezia μια ΥΔ με λιτό κείμενο ότι δεν απαιτούνται μελέτες και τίποτα άλλο επαρκεί;

Εάν δεν εμπίπτει στην περίπτωση αλλαγής χρήσης του συνόλου της επιφανείας : ΝΑΙ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση! Δεν έχω εντοπίσει κάτι σχετικό με πυροπροστασία σε παλιές άδειες και δεν ήμουν σίγουρος αν υπήρχε όντως κάποια απαίτηση, αλλά τις περισσότερες φορές δεν ελεγχόταν γι' αυτό και απουσίαζε από τους φακέλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.