Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

@vgsk

Αν έχει γίνει λάθος στην τακτοποίηση και ιδίως αν αυξάνεται το πρόστιμο τότε πρέπει να γυρίσει από την οριστική υπαγωγή και να γίνει σωστά η δήλωση. Το παλιό πρόστιμο θα υπερκαλύπτει το 30% του νέου προστίμου αλλά η δήλωση πρέπει να διορθωθεί.

@DE GI

Διάβασε την προηγούμενη δημοσίευσή μου. Κατά την γνώμη μου χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, Sisyphus said:

@l_zrs

Στο ΦΕΚ για τη διαδικασία έγκρισης και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά εργασιών μικρής κλίμακας, αναφέρεται ότι στην περίπτωση που από την τεχνική έκθεση του μηχανικού προκύπτει ότι θα χρησιμοποιηθεί ακριβώς το ίδιο υλικό δεν απαιτείται η υποβολή όψεων του κτιρίου.

Σύμφωνα  με το 1α εδάφιο του 7ου άρθρου του Ν.4495, δεν απαιτείται έγκριση για οικοδομικές εργασίες στο εσωτερικό υφισταμένου κτιρίου, οι οποίες δεν επιφέρουν τροποποιήσεις των όψεων αυτού. Από αυτό συνάγεται ότι όταν δεν αλλάζει η όψη δεν χρειάζεται έγκριση.

Βασιζόμενος σε αυτές τις δύο νομοθετικές διατάξεις θα σου έλεγα να προσέξεις την τεχνική σου έκθεση και ότι κατά τη δική μου ερμηνεία δεν απαιτείται ούτε γνωμοδότηση ΣΑ ούτε όψεις.

Βεβαίως οι υπηρεσίες δόμησης (ιδιαιτέρως σε περιπτώσεις ιστορικών τόπων, παραδοσιακών οικισμών κ.ά.) σπανίως κάνουν παρέα με τη λογική.  

και γω σ αυτή ακριβώς την ερμηνεία κατέληξα, ότι τεκμηριώνεις στην τεχν. έκθεση ότι δεν αλλάζει κάτι και προχωράς χωρίς εγκρίσεις.

Βέβαια κατόπιν σημερινής επικοινωνίας με την ΥΠΠΟ μου είπε ότι απαιτείται έγκριση ανεξαρτήτως αν δεν αλλάζει τίποτα. (Σε δουλειά να βρισκόμαστε με λίγα λόγια).  

Edited by l_zrs
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Sisyphus said:

@vgsk

Αν έχει γίνει λάθος στην τακτοποίηση και ιδίως αν αυξάνεται το πρόστιμο τότε πρέπει να γυρίσει από την οριστική υπαγωγή και να γίνει σωστά η δήλωση. Το παλιό πρόστιμο θα υπερκαλύπτει το 30% του νέου προστίμου αλλά η δήλωση πρέπει να διορθωθεί.

@DE GI

Διάβασε την προηγούμενη δημοσίευσή μου. Κατά την γνώμη μου χρειάζεται.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

σωστα...

αλλά...[χωρις να αμφισβητω αυτα που λες]

"όμως έχει γίνει λάθος από τον προηγούμενο μηχανικό, καθώς θα έπρεπε να έχει βάλει κάποια τετραγωνικά και ως υπέρβαση δόμησης και ως υπέρβαση κάλυψης, αλλά τα έχει βάλει μόνο ως υπέρβαση δόμησης"

- τι  τμ. ηταν αυτα? Επρεπε να εχουν και ΥΚ??
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dimitris GM said:

σωστα...

αλλά...[χωρις να αμφισβητω αυτα που λες]

"όμως έχει γίνει λάθος από τον προηγούμενο μηχανικό, καθώς θα έπρεπε να έχει βάλει κάποια τετραγωνικά και ως υπέρβαση δόμησης και ως υπέρβαση κάλυψης, αλλά τα έχει βάλει μόνο ως υπέρβαση δόμησης"

- τι  τμ. ηταν αυτα? Επρεπε να εχουν και ΥΚ??
 

 

 

Ναι, γιατί πρόκειται για κλειστό χώρο κύριας χρήσης που εξέχει από το νόμιμο περίγραμμα της άδειας και επίσης η συνολική κάλυψη που εμφανίζεται στην τακτοποίηση είναι μεγαλύτερη από την εγκεκριμένη κάλυψη με βάση την άδεια. Προφανώς εκ παραδρομής ο συνάδελφος δεν το υπολόγισε και ως υπέρβαση κάλυψης. 

Ευχαριστώ πολύ πάντως.  

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Sisyphus said:

@l_zrs

Στο ΦΕΚ για τη διαδικασία έγκρισης και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά εργασιών μικρής κλίμακας, αναφέρεται ότι στην περίπτωση που από την τεχνική έκθεση του μηχανικού προκύπτει ότι θα χρησιμοποιηθεί ακριβώς το ίδιο υλικό δεν απαιτείται η υποβολή όψεων του κτιρίου.

Σύμφωνα  με το 1α εδάφιο του 7ου άρθρου του Ν.4495, δεν απαιτείται έγκριση για οικοδομικές εργασίες στο εσωτερικό υφισταμένου κτιρίου, οι οποίες δεν επιφέρουν τροποποιήσεις των όψεων αυτού. Από αυτό συνάγεται ότι όταν δεν αλλάζει η όψη δεν χρειάζεται έγκριση.

Βασιζόμενος σε αυτές τις δύο νομοθετικές διατάξεις θα σου έλεγα να προσέξεις την τεχνική σου έκθεση και ότι κατά τη δική μου ερμηνεία δεν απαιτείται ούτε γνωμοδότηση ΣΑ ούτε όψεις.

Βεβαίως οι υπηρεσίες δόμησης (ιδιαιτέρως σε περιπτώσεις ιστορικών τόπων, παραδοσιακών οικισμών κ.ά.) σπανίως κάνουν παρέα με τη λογική.  

Sisyphus το 7 -1α αναφέρεται μόνο στις εσωτερικές εργασίες . Οι διατάξεις δυστυχώς επιβάλουν εγκρίσεις ΥΠΠΟ και Σ.Α.  Σωστά γράφεις ότι δεν απαιτούνται όψεις .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για εεδμκ για περίφραξη οικοπέδου υπάρχει παλαιότερο τοπογραφικό εγσα 87 του οικοπέδου,χρειάζεται τοπογραφικό με ισοϋψείς καμπυλες τώρα για την εεδμκ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CHRISATH said:

Για εεδμκ για περίφραξη οικοπέδου υπάρχει παλαιότερο τοπογραφικό εγσα 87 του οικοπέδου,χρειάζεται τοπογραφικό με ισοϋψείς καμπυλες τώρα για την εεδμκ?

Μην τρελαθούμε στο τέλος με τη νομολογία . Αν και οι διατάξεις προβλέπουν ισουψείς , εγώ δεν θα ξανάκανα τοπογραφικό με ισοϋψείς για περίφραξη .

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα ΕΕΔΜΚ για εξωτ.θερμομόνωση και θέλω να βγάλω και για αλλαγή διαστάσεων ανοιγμάτων.

α)Θα πρέπει να βγάλω νέα ΕΕΔΜΚ ή μπορώ στην ιδια; Αν ειναι στην ίδια πως κάνω τροποποίηση...δεν είδα κάτι σχετικό στο σύστημα;

β)πως "κατεβάζω-αποθηκεύω" την άδεια μικρής κλίμακας που εχω βγάλει ήδη από το σύστημα για να την δώσω στον ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Α.Θα κάνεις "αναθεώρηση" της αρχικής εεμκ α/α ..... για προσθήκη εργασιών της περίπτωσης .... (αλλαγή διαστάσεων ανοιγμάτων),θα  πάρεις τις απαραίτητες συναινέσεις γιατί αλλάζεις όψεις,τις απαραίτητες νέες εγκρίσεις εφόσον απαιτούνται κλπ. και θα αναρτήσεις όλα τα πρόσθετα δικαιολογητικά και τις μελέτες που αναθεωρούνται.

Β.Ανοίγοντας την αίτηση σου και πατώντας οποιοδήποτε πεδίο στην αίτηση σου,π.χ."στοιχεία υφισταμένου",θα δεις να εμφανίζεται και το πεδίο "Αρχεία".Πατώντας εκεί βλέπεις τα αρχεία που ανέβασες εσύ αλλά και το αρχείο της πράξης που είναι η εκδοθείσα πράξη.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.