Jump to content

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάιο 2020


Recommended Posts

Σύμφωνα με το φεκ 313Β/2020 (2) οδηγίες για ΣΑ, αρθ. 4 παρ 10, για επουσιώδεις αλλαγές στο κτίριο, δεν απαιτείται αρχιτεκτονικός έλεγχος γενικώς. Η θερμομόνωση εμπίπτει στην περίπτωση (αν δεν αλλάξεις χρώματα). Ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις που έχει αρμοδιότητα το ΣΑ (και σε παραδοσιακούς οικισμούς). 

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε οικοδομή διαμερισματων ΧΩΡΙΣ συσταση Ο.Ι. , εξ' ολοκλήρου τακτοποιημένη με τον Ν. 4495/17 (χωρις Ο.Α.), προκειται μεταξυ αλλων να εγκατασταθει ανλια θερμότητας αερα - νερου, η οποία θα αντικαταστήσει τον λέβητα πετρελαίου, καθως και δυο ανλίες θερμότητας αέρα - αέρα διαιρούμενου τυπου (split). Απαιτείται ΕΕΜΚ για αυτες τις εργασίες κατα την γνώμη σας?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, NikosT said:

Καλημέρα, σε οικοδομή διαμερισματων ΧΩΡΙΣ συσταση Ο.Ι. , εξ' ολοκλήρου τακτοποιημένη με τον Ν. 4495/17 (χωρις Ο.Α.), προκειται μεταξυ αλλων να εγκατασταθει ανλια θερμότητας αερα - νερου, η οποία θα αντικαταστήσει τον λέβητα πετρελαίου, καθως και δυο ανλίες θερμότητας αέρα - αέρα διαιρούμενου τυπου (split). Απαιτείται ΕΕΜΚ για αυτες τις εργασίες κατα την γνώμη σας?

Ευχαριστώ.

Για τα a/c σίγουρα όχι. Για την αντλία θερμότητας εάν σήμερα αυτονομείται το διαμέρισμα απο το κεντρικό δίκτυο, τότε απαιτείται μελέτη αυτονόμησης θέρμανσης. Αν είναι ήδη αυτόνομο, τότε όχι.

Εγώ τουλάχιστον έτσι θα το αντιμετώπιζα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

Θέλω να εκδώσω Ε.Ε.Μ.Κ για κατάστημα. Θέλω να δώ αν η περιοχή είναι χαρακτηρισμένη ως παραδοσιακό τμήμα πόλεως διότι αν ειναι θα χρειαστεί και έγκριση ΣΑ (χρωματισμοί και αντικατάσταση υαλοπετασμάτων χωρίς αλλαγή ανόιγματος). 

Δεν μπορώ να βρω με τίποτα πουθενά κάποιο ΦΕΚ που χαρακτηρίζει περιοχές ως παραδοσιακά τμήματα πόλεων. Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει για την πόλη της Ρόδου. Έχει κάνεις συνάδελφος καμία ιδέα ?

Σας ευχαριστώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Για το χαρακτηρισμό : απευθύνσου στην αρμόδια ΥΔΟΜ . Για το Σ.Α. λάβε υπόψιν σου ότι σε παραδοσιακούς οικισμούς η μελέτη υπογράφεται από αρχιτέκτονα .

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία ερώτηση: σε ΕΕΜΚ απαιτείται συναίνεση για τις όψεις (π.χ. βάψιμο με χρήση ικριωμάτων)

Στις εργασίες που δεν απαιτείται άδεια στην περ. "γ) εξωτερικοί χρωματισμοί ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων χωρίς χρήση ικριωμάτων" δεν απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών παρόλο που η εργασία είναι ακριβώς η ίδια, το μόνο που αλλάζει είναι η χρήση ικριωμάτων. Καταλαβαίνω κάτι λάθος?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε οριζόντια ιδιοκτησία -γραφείο όπου εξυπηρετείται από κοινόχρηστο wc, μαζί με όλες τις ιδιοκτησίες του ορόφου, πρόκειται να κατασκευαστεί μπάνιο.

Μπορεί να γίνει με ΕΕΔΜΚ;

Δεν βρίσκω την απαραίτητη εργασία στις περιπτώσεις μέσα στο e-adeies.

Γνωρίζει κάποιος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

εισαι στο "ιζ" του αρθρου 29

[πρεπει  να εχεις εξασφαλισει την συνδεση με την κοινοχρηστη αποχετευση]

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2021 at 11:05 AM, teomyle said:

Μα σου παραθέτω την περίπτωση ιθ) (που είναι για εξωτερική θερμομόνωση) όπως αναφέρει ο νόμος για τα επιπλέον δικαιολογητικά σε κάθε περίπτωση.. στο σύστημα ανέβασε ΥΔ ότι δεν αλλοιώνονται οι όψεις και οτι δεν είσαι σε παραδοσιακό οικισμό.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μου είχαν διαφύγει οι εργασίες χρωματισμών/επισκευών με χρήση ικριωμάτων. Σ' αυτή τη περίπτωση βλέπω στο άρθρο 4 §1.ιβ’, ΥΑ ΦΕΚ Β’ 1843/2020 το εξής:

‘ββ) ... Σε περιοχές χαρακτηρισμένες ως παραδοσιακοί οικισμοί, παραδοσιακά τμήματα πόλεων, περιοχές φυσικού κάλλους, αρχαιολογικοί χώροι, ιστορικοί τόποι, για τις εργασίες εξωτερικών χρωματισμών ή αντικατάστασης κιγκλιδωμάτων ή επισκευής επιχρισμάτων ή επισκευής όψεων με διαφορετικό υλικό και ανεξαρτήτως χρήσης ικριωμάτων, εκδίδεται υποχρεωτικά έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας και κατατίθενται συμπληρωματικά όψεις του κτιρίου. Στην περίπτωση που από την τεχνική έκθεση του μηχανικού προκύπτει ότι οι εργασίες θα υλοποιηθούν με το ίδιο ακριβώς υλικό κατά την τυπολογία της υπάρχουσας κατασκευής, απαιτείται η έκδοση έγκρισης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας, μόνο εφόσον γίνεται χρήση ικριωμάτων και δεν απαιτείται η υποβολή όψεων του κτιρίου. Σε κτίρια χαρακτηρισμένα ως μνημεία και διατηρητέα κτίρια για τις εργασίες της παρούσας περίπτωσης κατατίθενται συμπληρωματικά και όψεις του κτιρίου.’

Σ'αυτή τη περίπτωση απ'οτι καταλαβαίνω μόνο αν οι εργασίες υλοποιηθούν με ακρίβως ίδια υλικά με τα υπάρχοντα αποφεύγω τις όψεις, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.