Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

Γειά και πάλι, η απάντησή μου ήταν στο πνεύμα ώστε να βρεθεί η βέλτιστη λύση ώστε να ενσωματωθούν όλες οι εργασίες που θες να κάνεις σε μία διοικητική πράξη. Προσωπικά μου φαίνεται αδόκιμο να "τρέχουν" 2 ΕΕΔΜΚ για το ίδιο ακίνητο, επίσης όπως προείπα μου φαίνονται λίγα τα 25 χιλ ανά προϋπολογισμό ΕΕΔΜΚ για όλα αυτά που θες να κάνεις. Επίσης, δεν νομίζω ότι η/μ μελέτες για βιομηχανικό κτίριο καλύπτονται από ΕΕΔΜΚ χρειάζεται. Για φορολογικά αν βγάλεις κανονική άδεια είναι όπως τα λες, δηλ. θα πληρώσεις φορολογικά αλλά ΕΦΚΑ έχει και η ΕΕΔΜΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ @akis73

Η Ο.Α. χρειάζεται μόνο για την περίφραξη του γηπέδου. Η ΕΕΔΜΚ μπορεί να καλύψει μικρές διαρρυθμίσεις και η/μ εργασίες μικρού μεγέθους, αλλά κυρίως την αλλαγή χρήσης (από εργοστάσιο σε αποθήκη - τηρουμένων φυσικά των σχετικών προϋποθέσεων ώστε να εμπίπτει σε ΕΕΔΜΚ). Το "σπάσιμο" σε 1 Ο.Α. και 1 ΕΕΔΜΚ είναι κυρίως να απλοποιηθεί το αντικείμενο της Ο.Α. (μόνο περίφραξη) για φορολογικά, ελεγκτή δόμησης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,συμφωνώ 100% με τις απαντήσεις του akis73.Δεν "σπάμε" διοικητικές πράξεις στο ίδιο ακίνητο κατά βούληση .Πρέπει να επικοινωνήσεις με την Υδομ και να ακολουθήσεις τις οδηγίες,για να αναθεωρήσεις με εεμκ ή με άδεια ανάλογα με συνολικό προϋπολογισμό,είδος εργασιών κλπ.

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Μου έχει ανατεθεί από διαχειριστή πολυκατοικίας η έκδοση ΕΕΜΚ για τοποθέτηση ικριωμάτων έτσι ώστε να συντηρηθούν οι όψεις. Το πρόβλημα μου είναι ότι πρόκειται για 31 διαμερίσματα και δεν είναι δυνατή η πρόσβαση σε τουλάχιστον 10 από αυτά και δεν μπορώ να ελέγξω τη νομιμότητα τους. Υπάρχει συνάδελφος που έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να μπεις μέσα στα διαμερίσματα . Ελέγχεις περίγραμμα οικοδομής ύψη και κοινόχρηστους χώρους . Αν είναι όλα οκ εκδίδεις την άδεια , Δεν σε απασχολεί αν εσωτερικά τα διαμερίσματα έχουν διαφορετική διαρρύθμιση .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. 

 

Σχετικά με τη σύμφωνη γνώμη των συνιδιοκτητών τι ισχύει? Θέλουμε 50% ή όλων. Πρόκειται για μια πολυκατοικία στην οποία θέλει ο ιδιοκτήτης να αλλάξει τη θέση της κεντρικής εισόδου η οποία βλέπει σε κοινόχρηστο διάδρομο. Σκεφτόμαστε την ΕΕΜΚ για τροποποίηση όψης αλλά επειδή είναι πολλοί οι ιδιοκτήτες είναι μάλλον δύσκολο να συμφωνήσουν όλοι. 

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας,  ειναι  ενα θεμα αν υπαρχει κανονισμος στην οικοδομη......και τι λέει

Πλην αυτων,

ποιος ιδιοκτητης θελει να αλλαξει την  θεση της κεντρικής εισοδου;

Η κεντρικη εισοδος προφανως οδηγει σε κοινοχρηστο διαδρομο προς το ασσανσερ και το κλιμακοστασιο.

Με την αλλαγη που θελει, πού θα βλεπει  η κεντρικη εισοδος;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θέλει να ανοίξει μία πόρτα προς τον ακάλυπτο.

Γενικά για ΕΕΔΜΚ βάσει του άρθρου 3 ΦΕΚ 1843Β/13-5-2020 απαιτείται δήλωση συναίνεσης των συνιδιοκτητών του ακινήτου, εφόσον οι εργασίες πραγματοποιούνται σε κοινόχρηστους χώρους, όπως ακάλυπτους χώρους οικοπέδου ή γηπέδου ή κοινόκτητα τμήματα του κτιρίου, όπως όψεις, φέροντα οργανισμό, δώμα και στέγη.

Η συναίνεση αποδεικνύεται με κάθε νόμιμο τρόπο (όπως υπεύθυνες δηλώσεις με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής, πρακτικό γενικής Συνελεύσεως συνιδιοκτητών κ.λπ.).

Δεν αναφέρει ποσοστά όπως παλαιότερα (περαν απο τα οριζόμενα ως απαρτία ΓΣ). Οπότε ας ζητήσει απο τη γενική συνέλευση να του εγκρίνει την αλλαγή και να τον εξουσιοδοτήσει για την έκδοση της άδειας (για να μη βάζεις όλα τα ονόματα μέσα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ένα άλλο θέμα που ήθελα να ρωτήσω σε πολυκατοικία στο υπόγειο έχει γίνει αυθαίρετα ενοποίηση 2 αποθηκών νόμιμων με οικοδομική άδεια, αλλά έδω έχουμε μια περίπτωση λίγο κλασσική τώρα ποιά. Τα διαφορετικά σχέδια οικ. Άδειας και Σ. Ο. Ι. Θα ήθελα να μάθω, αν η ιδιοκτησία περάσει σε άλλο ιδιοκτήτη και αυτός θέλει αυθαίρετα και μετά το 11 σύμφωνα με τα άρθρα (νομίζω) 93 και 94 Ν. 4495 να κάνει αυθαίρετη αλλαγή χρήσης στις 2, να τις κάνει πάλι 2 ! Τις αποθήκες. Θα ζητηθεί συναίνεση συνιδιοκτητών της 4 όροφης οικοδομής?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.