Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

εδω, απο την κωδικοποιηση του ΝΟΚ απο τον καν62

Μιλαει για λειτουργικη συνενωση αυτοτελων ιδιοκτησιων του ιδιου κτιριου , οχι τμηματων.

ε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών με αυξημένη πλειοψηφία (τουλάχιστον 67%) όμορων οικοπέδων, είναι δυνατή η
λειτουργική ενοποίηση των κτισμάτων των ιδιοκτησιών για όσο χρονικό διάστημα προβλέπεται από την ιδιωτική σύμβαση,
εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια των κτισμάτων μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις.

Σε περίπτωση συναίνεσης με αυξημένη πλειοψηφία (τουλάχιστον 67%) ιδιοκτητών αυτοτελών ιδιοκτησιών του ιδίου κτιρίου, είναι δυνατή η λειτουργική τους ενοποίηση, εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια του κτίσματος μετά τις
προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις. Σε περίπτωση που για την λειτουργική ενοποίηση ή εσωτερική διαρρύθμιση απαιτούνται
επεμβάσεις στον φέροντα οργανισμό του κτιρίου, αυτές είναι επιτρεπτές κατόπιν συναίνεσης των συνιδιοκτητών του
κτιρίου. Κατ’ εξαίρεση επιτρέπονται μονομερώς, κατά παρέκκλιση των οριζόμενων στο Κανονισμό του κτιρίου, εφόσον μετά
τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις διασφαλίζεται η στατική επάρκεια του κτιρίου, όπως αποδεικνύεται από μελέτη στατικής
επάρκειας. Σε περίπτωση που κατά την μελέτη στατικής επάρκειας απαιτούνται επεμβάσεις ενίσχυσης στον φέροντα
οργανισμό, αυτές είναι επιτρεπτές κατόπιν συναίνεσης των συνιδιοκτητών του κτιρίου και, κατ’ εξαίρεση επιτρέπονται
μονομερώς, κατά παρέκκλιση των οριζόμενων στο Κανονισμό του κτιρίου, εφόσον δεν θίγουν στύλους και δοκούς του
φέροντος οργανισμού και μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις διασφαλίζεται η στατική επάρκεια του κτιρίου, όπως
αποδεικνύεται από μελέτη στατικής επάρκειας. Σε περίπτωση που κατά την μελέτη στατικής επάρκειας απαιτούνται
επεμβάσεις ενίσχυσης στον φέροντα οργανισμό, αυτές δύνανται να πραγματοποιούνται μονομερώς με δαπάνη των
ιδιοκτητών των αυτοτελών οριζόντιων ιδιοκτησιών που ενοποιούνται, με την προϋπόθεση ότι οι επεμβάσεις αυτές
περιορίζονται εντός των συγκεκριμένων αυτών ιδιοκτησιών.

[σε συνδυασμό με τις υπ ́ αριθμ.13448/16-3-2012 και 13451/16-3-2012 ΥΑ (ΦΕΚ Α.Α.Π.116/9.10.2012]
Για τη λειτουργική συνένωση χώρων του ιδίου ή ομόρων κτιρίων διακρίνονται οι κάτωθι περιπτώσεις :
Α) Συνένωση αυτοτελών ιδιοκτησιών εντός του ιδίου κτιρίου :
Αναλόγως του είδους των εργασιών και της χρήσης του προκύπτοντος χώρου, απαιτείται η εφαρμογή μιας εκ των τριών περιπτώσεων
αδειοδότησης / ενημέρωσης του άρθρου 4 του νόμου. Στην περίπτωση εφαρμογής της διαδικασίας έγγραφης ενημέρωσης, πέραν των
αναφερομένων στοιχείων στην παρούσα οδηγία εφαρμογής του άρθρου 4 παρ.3, υποβάλλεται και τεχνική έκθεση αρμοδίου μηχανικού
με την οποία τεκμηριώνεται η στατική επάρκεια του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις / διασκευές.


Β) Συνένωση και λειτουργική ενοποίηση κτισμάτων όμορων οικοπέδων
Για την εφαρμογή της παρούσας διάταξης, η οποία προϋποθέτει συναίνεση όλων των ιδιοκτητών των όμορων οικοπέδων, ακολουθούνται
τα προβλεπόμενα στις υπ ́ αριθμ.13448/16-3-2012 και 13451/16-3-2012 Υπουργικές Αποφάσεις (ΦΕΚ Α.Α.Π.116/9.10.2012).

Γ) Λειτουργική συνένωση χώρων όμορων κτιρίων :
Εφαρμόζονται τα προβλεπόμενα στις υπ ́ αριθμ.13448/16-3-2012 και 13451/16-3-2012 Υπουργικές Αποφάσεις (ΦΕΚ Α.Α.Π.116/
9.10.2012).

 [μένει μια βολτα στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ,  μήπως....]

εδω

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"ΕΕΔΜΚ λειτουργικης συνενωσης"&page=0

 

υγ

παρα τα οσα ανεφερα

ειναι μια "καλη σκεψη" ο διαχωρισμος και μετα η συνενωση

Δεν  θυμαμαι αυτο να  το εχουμε ξαναδει.

Αυτο δεν σημαινει a priori οτι "δεν μπορει να γινει".   Μπορει να μην το προσπαθησε κανενας.

Σκεφτομαι να περνουσες πρωτα  μια βολτα απο τον Δημο.

Εκει ειναι ο   κομπος....γιατι αυτοι θελουν συμβολαια για να χρεωνουν τα ΔΤ. 

Εαν εκει σου πουνε ναι, το ξεκινας κι' ας σου πουνε στην ΥΔΟΜ "οχι" και με ποια επιχειρηματα.

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τετρις

ειπε οτι δεν θελει "εμπραγματο" διαχωρισμο, ουτε τροποποιηση της συστασης.

Απλα να κοψει πρωτα εναν χωρο και μετα  να τον "κολλησει" στον διπλανο.

Οπότε,  μια πραξη ειναι ο διαχωρισμος οριζοντιων ιδιοκτησιων με το "λστ  [εδω δεν οριζεται ρητα οτι απαιτειται  τροποποιηση της συστασης...αρα αυτο ψαχνουμε...]

Δεν θυμαμαι να το εχουμε συζητησει σε αυτο το επιπεδο μεχρι σημερα.

και  η αλλη  ειναι η λειτουργικη συνενωση της παρ.  κζ', και το 23 παρ. 5 του ΝΟΚ,

που αναφερεται σε χρονικο οριο, οσο οι ιδιωτικες συμφωνιες.

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς και θα το κάνεις με μια πράξη όπως το λες. Στη ΔΕΗ θα δώσεις μισθωτήριο και ΕΕΔΜΚ και θα είσαι ΟΚ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θέλω να σας ρωτήσω το εξής: Έχω αναλάβει ΕΕΔΜΚ για κατοικία 'α ορόφου (2όροφης οικοδομής) για την οποία δεν υπάρχει σύσταση. Πριν από εμένα είχε κληθεί συνάδελφος για τακτοποίηση του ακινήτου όπου το ισόγειο σύμφωνα με τη δήλωση toy N4495 που είναι σε κατάσταση υπαγωγής έχει 1ΦΚ/Κατ 4& 1 λοιπή παράβαση για τα εξής 'επέκταση σε ΚΧ 6τμ και 20τμ σε αποθήκες/ και τα δύο στο ισόγειο που είναι κατάστημα και παραβίαση πλάγιων αποστάσεων'. Στη δήλωσή του τα αναφέρει τα 6+20τμ ως ΥΔ μόνο και όχι κάλυψης ενώ στην ουσία είναι και ΥΚ.

Η ερώτηση είναι η εξής: Στο σύστημα e-adeis και συγκεκριμένα στη καρτέλα δόμηση/χρήσεις/θέσεις στάθμευσης τι συμπληρώνω? Τα σωστά ή αυτά που έχει ο μηχανικός στη δήλωση? Επίσης είναι απαραίτητο να συμπληρώσω τα πάντα σε αυτή τη καρτέλα? Και αν ναι, τα επιτρεπόμενα είναι αυτά που είναι σύμφωνα με τους όρους δόμησης που ίσχυαν στην άδεια?

Και τέλος, σαν τίτλο ιδιοκτησίας και κτηματολογικό απόσπασμα, μπορώ να ανασρτήσω στο e-adeies τα αντίγραφα που έχω κατεβάσει από το Ελληνικό κτηματολόγιο για την αντίστοιχη ιδιοκτησία ?

 

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις τη δήλωση Ν. 4495 θα χρειαστείς και σχέδια. Από την τεχνική περιγραφή (αν υπάρχει) της δήλωσης βγαίνει κάποια άκρη; Υποθέσεις μόνο μπορούμε να κάνουμε. Πχ να έκλεισε κάποιος Η.Χ που να προβλέπονταν κοινόχρηστος και να μην υπήρχει Υ.Κ ή εσφαλμένα δεν έχει βάλει και Υ.Κ. Επομένως, πριν από όλα, θα ελέγξεις την δήλωση και το ακίνητο φυσικά ώστε να διαπιστώσεις αν είναι νόμιμο και ορθώς τακτοποιημένο. Τα υπόλοιπα έπονται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τεχνική περιγραφή στο στάδιο της υπαγωγής (πέρα από περιγραφή τοποθεσίας) και φαίνεται να έχει επισυνάψει μόνο την ανάθεση στα απαιτούμενα έγγραφα. Παρόλ' αυτά ο ιδιοκτήτης φαίνεται να έχει πληρώσει ήδη τις μισές εκ των δόσεων που προκύπτουν..

O μηχανικός μου είπε ότι όντως εσφαλμένα δεν είχε βάλει ταυτόχρονη Υ.Κ. και να το υπολογίσω εγώ στην ΕΕΔΜΚ. Είπα οκ, όμως σκέφτηκα, δεν πρέπει πρώτα εκείνος να το διορθώσει και να μου στείλει τη διορθωμένη δήλωση μαζί με ό,τι σχέδια έχει ώστε να τα αναρτήσω κι εγώ στο σύστημα e-adeies αναλόγως? Ωστε να συμφωνούν και το τι γράφω εγώ με το τι έχει τακτοποιήσει εκείνος? 

*το κτίριο είναι εντός οικισμού και η ΥΔ/ΥΚ δεν αφορά κοινόχρηστο χώρο (είναι εντός του οικοπέδου του και εφάπτεται στο υπάρχον κτίριο)

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά δεν είναι μόνο η ανάρτηση αριθμών στο σύστημα. Είναι ο έλεγχος του ακινήτου πριν την έκδοση της ΕΕΔΜΚ. Επειδή θα γίνει μπέρδεμα, μάλλον θα πρέπει να πάρεις εσύ τη δήλωση (με την διαδικασία αιτήματος) και να την κάνεις σωστά ή να την ολοκληρώσει ο συνάδελφος σωστά, φτάνοντάς την σε οριστική και εσύ να ελέγξεις το ακίνητο, όπως θα κάνεις και τώρα, για να αποδειχθεί ότι είναι νόμιμο και ορθώς τακτοποιημένο. Η απάντησή του, ότι η Υ.Κ θα μπει στα πλαίσια της ΕΕΔΜΚ δεν κάνει νόημα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, λογικό μου ακούγεται. Θα του ζητήσω αρχικά να το διορθώσει και να μου το δώσει έτσι όπως υφίσταται. Η δήλωσή της τακτοποίησης προκειμένου να εκδοθεί άδεια μικρής κλίμακας πρέπει να είναι σε στάδιο οριστικής υπαγωγής ή περαίωσης? όχι απλής υπαγωγής?

Επίσης, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις αν, όταν ξεπεραστεί το παραπάνω ζήτημα, μπορώ να χρησιμοποιήσω τους τίτλους ιδιοκτησίας που κατέβασα από το Ελλ. Κτηματολόγιο καθώς και το κτηματολογικό απόσπασμα προς ανάρτηση στο σύστημα e-adeies? Eπιτρέπεται αυτό?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το απόσπασμα αναγράφει πάνω ΄οτι είναι "ενημερωτικό υλικό" και στο πρώτο πεδίο αναγράφεται ότι, "Τα  παραγόμενα  αρχεία  των  αποσπασμάτων  κτηματολογικής  βάσης  (περιγραφικής  και  χωρικής)  δεν  επέχουν  θέση  πιστοποιητικού  για οποιαδήποτε  νόμιμη  χρήση,  ούτε  αποτελούν  τίτλους  των  εγγεγραμμένων  δικαιωμάτων  και  δεν  δημιουργούν  τεκμήριο  γι΄ αυτά σύμφωνα με την υ π ΄ α ρ ι θ μ . ……………Απόφαση Φορέα «Ελληνικό Κτηματολόγιο» (ΦΕΚ ………).  Η γνώμη μου είναι να φέρει το συμβόλαιο ο ιδιοκτήτης καθώς και το απόσπασμα. 

Γ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.