Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

Ωραία. Σκέφτηκα μόνο μήπως τον έβγαζα από τη δύσκολη θέση να τρέξει να τα βρει γιατί είναι γεροντάκι αλλά τι να κάνουμε, θα του τα ζητήσω..

Σ' ευχαριστω πολύ ουανσ αγκεν @Pavlos33 :)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aν ο άνθρωπος δεν μπορεί υπάρχουν και άλλες λύσεις. Μια από αυτές είναι να στο αναθέσει να τα πάρεις (με εξουσιοδότηση) από αρχείο συμβολαιογράφου. Με κωδικούς ταχισνετ γίνεται αίτηση για χορήγηση αποσπάσματος με ηλεκτρονική πληρωμή. Εδώ εμπλέκεται και ο λογιστής που τηρεί συνήθως το λογαριασμό ταχιςνετ. Να σκεφτούμε, αν π.χ μια συμβολαιογράφος θα δεχόταν το ενημερωτικό απόσπασμα, αντί για το επίσημο κτηματολογικό απόσπασμα; Εμείς γιατί θα πρέπει να το δεχτούμε και να χάσουμε και ώρα και να έχουμε και αμφιβολίες για την ορθότητα της καταχώρησής μας; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια πολύ καλή λύση και γενικώς θα ακολουθήσω τη συμβουλή και σε παρόμοιες περιπτώσεις.

Το επίσημο κτηματολογικό απόσπασμα στο οποίο αναφέρεσαι φαντάζομαι διαφέρει από το απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος ανάρτησης, σωστά? (αυτό το τελευταίο το έχω αλλά δεν έχει πάνω επίσημη υπογραφή/σφραγίδα απο το κτηματολόγιο). Γενικώς αυτό που θέλω να διευκρυνίσω, αποδεκτό για περιπτώσεις δικές μας όπως πχ ΕΕΔΜΚ είναι μόνο το επίσημο κτηματολογικό απόσπασμα από το ίδιο το κτηματολόγιο με σφραγίδα/υπογραφή κτηματολογίου κατόπιν αντίστοιχης αίτησης?

Link to comment
Share on other sites

οπως τα ειπε ο παυλος

-δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τα εκτυπωμενα που εχεις...

φερουν και  μια "αραχνη'

- μπορεις να τα ζητησεις μεσω ιντερνετ

- δες εάν εχουν και οι μηχανικοι τετοιο δικαιωμα

-αλλως, μεσω δικηγορου ή συμβ/φου, ηλεκτρονικα,

καταβαλλοντας το τιμημα μεσω  Τραπεζης

- ή ο ιδιος  ο πελατης αυτοπροσωπως στο Κτ. Γραφειο..

- η εσυ με εξουσιοδοτηση θεωρημενη.

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, κατανοητό και σας ευχαριστώ!

Έχω τις εξής τελευταίες ερωτήσεις (συγγνώμη για το βομβαρδισμό) 😐

- Η τακτοποίηση του συναδέλφου μηχανικού οφείλει να βρίσκεται σε στάδιο οριστικής υπαγωγής/περαίωσης προκειμένου να επισυναφθεί από εμένα στο σύστημα του ε-αδειες για την αντίστοιχη ΕΕΔΜΚ? 

-Το τοπογραφικό διάγραμμα που μου ζητάει το σύστημα του ε-άδειες είναι αυτό που χρησιμοποιήθηκε κατά την έκδοση της άδειας? Αν ναι, περίεργο δεν είναι η κάλυψη στο οικόπεδο να έχει αλλάξει και να αναρτάται ένα ΤΔ που εκδόθηκε κατά την άδεια και δεν αντιπροσωπεύει τη παρούσα κατάσταση?), και τέλος

- αν δεν χρειάζεται δήλωση συναίνεσης (δεδομένου ότι δεν υπάρχει 2ος ιδιοκτήτης), τι αναρτώ στο σύστημα εφόσον μου τη ζητάει? Μια απλή δήλωση δική μου ότι δεν απαιτείται?

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, dimitris GM said:

- δες εάν εχουν και οι μηχανικοι τετοιο δικαιωμα

-αλλως, μεσω δικηγορου ή συμβ/φου, ηλεκτρονικα,

καταβαλλοντας το τιμημα μεσω  Τραπεζης

- ή ο ιδιος  ο πελατης αυτοπροσωπως στο Κτ. Γραφειο..

- η εσυ με εξουσιοδοτηση θεωρημενη.

Δημήτρη η πληρωμή γίνεται σίγουρα ηλεκτρονικά και οι πολίτες-μη μηχανικοί μπορούν μέσω κωδικών taxisnet ναι αιτηθούν απόσπασμα ακόμη και ιδιοκτησίας που δεν είναι δική τους (επιλέγονται κάποιες αιτιολογίες χρήσης, όπως πχ για δικαιοπραξία). Βγαίνει η ταυτότητα πληρωμής με rf και εξοφλείται εντός 7 ημερών.

payments.pdf BANKS.PDF

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, the_topo said:

Ωραία, κατανοητό και σας ευχαριστώ!

Έχω τις εξής τελευταίες ερωτήσεις (συγγνώμη για το βομβαρδισμό) 😐

- Η τακτοποίηση του συναδέλφου μηχανικού οφείλει να βρίσκεται σε στάδιο οριστικής υπαγωγής/περαίωσης προκειμένου να επισυναφθεί από εμένα στο σύστημα του ε-αδειες για την αντίστοιχη ΕΕΔΜΚ? 

-Το τοπογραφικό διάγραμμα που μου ζητάει το σύστημα του ε-άδειες είναι αυτό που χρησιμοποιήθηκε κατά την έκδοση της άδειας? Αν ναι, περίεργο δεν είναι η κάλυψη στο οικόπεδο να έχει αλλάξει και να αναρτάται ένα ΤΔ που εκδόθηκε κατά την άδεια και δεν αντιπροσωπεύει τη παρούσα κατάσταση?), και τέλος

- αν δεν χρειάζεται δήλωση συναίνεσης (δεδομένου ότι δεν υπάρχει 2ος ιδιοκτήτης), τι αναρτώ στο σύστημα εφόσον μου τη ζητάει? Μια απλή δήλωση δική μου ότι δεν απαιτείται?

Συνάδελφοι κάποιος που γνωρίζει τα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για να καταλάβω το παρακάτω (αν μπορεί κάποιος να το διευκρινήσει βγάζοντάς με από τον κόπο να ψάξω)

4 ώρες πριν, Pavlos33 said:

"Τα  παραγόμενα  αρχεία  των  αποσπασμάτων  κτηματολογικής  βάσης  (περιγραφικής  και  χωρικής)  δεν  επέχουν  θέση  πιστοποιητικού  για οποιαδήποτε  νόμιμη  χρήση,  ούτε  αποτελούν  τίτλους  των  εγγεγραμμένων  δικαιωμάτων  και  δεν  δημιουργούν  τεκμήριο  γι΄ αυτά

συνεπάγεται ότι για τις ΕΕΔΜΚ δεν αρκεί το απόσπασμα, παρόλο που στο εξής κείμενο από το ΦΕΚ 1843 για τα γενικά δικαιολογητικά υπάρχει το διαζευκτικό "ή";

Παράθεση

δ. Απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος ή πιστοποιητικό κτηματογραφούμενού ακινήτου ή βεβαίωση για την υποβολή δήλωσης στο κτηματολόγιο.

Μήπως δηλαδή αυτό που λέει ο Παύλος αφορά τις περιπτώσεις που ζητείται ειδικά το πιστοποιητικό, που αντιστοιχεί στο χρωματιστό του 1843, ενώ στις ΕΕΔΜΚ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και απόσπασμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας για τις παρακάτω εργασίες σε 2 ισόγεια κατάστηματα πολυκατοικίας που βρίσκεται σε ιστορικό τόπο, θέλω να κλείσω τις τζαμαρίες που βρίσκονται πίσω από τις ταμπέλες στην όψη και θέλω να δω πώς θα αντιμετωπίσω το ότι τα δυο καταστήματα είναι ήδη συνενωμένα εδώ και 20 χρόνια. Έχω:

ιγ)επένδυση όψεων--->χρειάζεται 100% συναίνεση συνιδιοκτητών και επίσης συμβούλιο αρχιτεκτονικής? μου κάνει εντύπωση ότι στις περιπτώσεις (ιβ), (ιθ) και (λβ) που αφορά όψεις, ζητάει σχέδιο όψεων ενώ στο (ιγ) όχι...μήπως μπορώ να γράψω στην Τ.Ε. ότι οι όψεις επενδύονται με υλικό που μπορεί να αφαιρεθεί κλπ κλπ καιάρα δεν τροποποιούνται κατά βάση οι όψεις και άρα δεν χρειαστώ ούτε συναίνεση ούτε συμβούλιο αρχιτεκτονικής?

ιζ)εσωτερικές διαρρυθμίσεις, διότι θα διαμορφώσω διάφορους χώρους εντός καταστήματος

και σκέφτομαι αν γίνεται την υπάρχουσα συνένωση να την κάνω στηριζόμενη στην παράγραφο που λέει: «Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας απαιτείται και για την εκτέλεση εργασιών, αν τούτο προβλέπεται σε ειδικότερες διατάξεις, καθώς και για τη νομιμοποίηση οποιασδήποτε εργασίας που προϋποθέτει την έκδοση σχετικής διοικητικής πράξης.» Οπότε να πάω με το άρθρο 94, παρ3β (20%προστιμο ανέγερσης). Άλλος τρόπος θα ήταν τακτοποίηση με ν.4495/17 (αναλυτικό, καθαίρεση τοιχοποιίας...)

Κάθε βοήθεια δεκτή!!!

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.