Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Didonis

Recommended Posts

Καλημέρα! 

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τί γίνεται μετά το πέρας των εργασιών της ΕΕΔΜΚ? Ελεγκτής δόμησης απαιτείται? Έχω περίπτωση διαχωρισμού ιδιοκτησιών (ένα διαμέρισμα χωρίζεται σε δύο). Με τις παροχές νερού ρεύματος τί υποβάλλουμε στις αντίστοιχες υπηρεσίες? Αν δεν απαιτείται ελεγκτής δόμησης, πώς παίρνω την εγγυητική ΣΔΑ? Ή δεν χρειάζεται να την υποβάλλω στην οικεία ΥΔΟΜ του έργου εξ αρχής? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για εργασίες σε οικόπεδο εντός οικισμού που έχει ολοκληρωθεί το κτηματολόγιο.

Στα δικαιολογητικά ζητάει :"Απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος ή πιστοποιητικό κτηματογραφούμενού ακινήτου ή βεβαίωση για την υποβολή δήλωσης στο κτηματολόγιο"

Στην περίπτωση που έχει ολοκληρωθεί το Κτηματολόγιο, πρέπει να υποβάλλυμε υποχρεωτικά το απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος ή μπορούμε να υποβάλλουμε βεβαίωση για την υποβολή δήλωσης στο κτηματολόγιο?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Σε κτηματολόγιο σε λειτουργία πρέπει να υποβάλλουμε το απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος.Από την υποβολή δήλωσης και στις επόμενες φάσεις,μπορεί να έχουν αλλάξει τα πάντα.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να εκδοθεί άδεια κατάληψης πεζοδρομίου για σκαλωσίες κ.λ.π. Στο ίδιο το πεζοδρόμιο ή άλλο κοινόχρηστο χώρο δεν μπορούν να γίνουν εργασίες εκτός αν υπάρξει σχετική έγκριση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος δείγμα δήλωση ανάθεσης ανάληψης έκδοσης άδειας εργασιών μικρής κλίμακας και το ΣΑΥ ΦΑΥ για διάνοιξη ανοιγμάτων σε χώρο που έχει τακτοποιηθεί με Ν.4495 και τώρα θέλει να ανοίξει παράθυρα ο ιδιοκτήτης σε αυτόν, ζητήθηκε ΕΕΜΚ. Εχει κάποιος προσχέδιο το ΣΑΥ ΦΑΥ που ζητείται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

άδεια μικρής κλίμακας για κατασκευή λιθόκτιστης αποθήκης το αγροτεμάχιο πρέπει να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν άλλαξε πάλι κάτι ... υπήρχε παρέκκλιση αρτιότητας για 1 στρέμμα για αποθήκες ( ας βοηθήσει κάποιος συνάδελφος αν έχει νεώτερη ενημέρωση ) . Προϋπόθεση για την έκδοση άδειας που την ζητάει και το σύστημα ε-αδειες είναι η έγκριση Δ/νσης Γεωργίας ότι το κτήμα είναι καλλιεργήσιμο . Στην δική μου περιοχή η Δ/νση Γεωργίας-Αγροτικής ανάπτυξης μου ζήτησε επιπλέον να εγγραφεί ο ιδιοκτήτης στον ΟΠΕΚΕΠΕ !!! ως καλλιεργητής ...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχω έναν πελάτη που έκανε αίτηση στο εξοικονομώ για ισόγειο διαμέρισμα που είναι μέρος διώροφης οικοδομής με υπόγειο. Στο διαμέρισμα έχουν κλείσει οι Η/Χ και έχουν δηλωθεί με τον 3843/2010. Τώρα θέλει να του βγάλω ε.ε.δ.μ.κ για τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης χωρίς σκαλωσιές. Σύμφωνα με τον νόμο πρέπει για να βγε ε.ε.δ.μ.κ το ακίνητο να είναι νόμιμο. Πρέπει να γίνει αυτοψία από μένα στο διαμέρισμα ?? Αν βρεθεί ότι έχει παραβάσεις κατ. 3 (πχ αλλαγές στα ανοίγματα ή τους εξώστες) πως προχωράμε δεδομένου ότι οι αιτήσεις λήγουν σε μερικές μέρες? 

Link to comment
Share on other sites

Όσο το είχα ψάξει σχετικά, θεωρώ πως τυπικά το καλύτερο είναι να έχει γίνει τακτοποίηση (σε ό,τι ελέγχεται με τον 4495) πριν την αίτηση υπαγωγής. Αυτή η απόκλιση των 7τμ που δίνει αβάτζο το εξοικονομώ δε νομίζω ότι έχει να κάνει με αποκλίσεις λόγω αυθαιρεσιών, αλλά με άλλο θέμα (δεν θυμάμαι ακριβώς). Ότι μπορεί να προχωρήσει τελικά η υπόθεση και να πάνε όλα καλά χωρίς τακτοποίηση, αν πρόκειται για κατηγορίας 3 παραβάσεις, δεν το αποκλείω βέβαια, απλά δεν έχω βρει σίγουρο πάτημα. Αν εννοείς να γίνει η τακτοποίηση μετά την αίτηση του Εξοικονομώ, προκειμένου να βγει σωστά η ΕΕΔΜΚ και η ΗΤ, αυτό δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.