Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. 

Για την έκδοση άδειας μικρής κλίμακας νομιμοποιήσης ξύλινης πρόχειρης κατασκευής της παρ. λγ) εως 8 τ.μ. 

Η εν λόγω κατασκευή που τοποθετείται στον ακάλυπτο, μπορεί να είναι εντός Δ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι. Εχω περίπτωση διώροφου κτιρίου στο οποίο ο κάθε όροφος είναι μία Ο.Ι. . Στο εν λόγω κτίριο ο ιδιοκτήτης θέλει να προβεί σε εσωτερικές διαρριθμήσεις και στους δύο ορόφους και κατασκευή πέργkολας στον ακάλυπτο. Μπορώ να βγάλω μία ΕΕΜΚ ή αναγκαστικά πρέπει να βγάλω τρείς, δηλ. μία για κάθε Ο.Ι. και μία για τα κοινόχρηστα?

Link to comment
Share on other sites

Για το ερώτημα της @Angela_Liako. Σύμφωνα και με το παρακάτω:

Παράθεση

2.6. Σε ποιο στάδιο της υπαγωγής σε νόμο τακτοποίησης θα πρέπει να βρίσκεται η δήλωση του μηχανικού σε σχέση με την αίτησή του ωφελουμένου στο πρόγραμμα; Θα πρέπει να προ- σκομίσουν κάποια έγγραφα;

Σε περίπτωση νομιμοποίησης/τακτοποίησης ακινήτου θα πρέπει:

-  κατά την υποβολή της αίτησης στο Πρόγραμμα, να έχει υποβληθεί από τον μηχανικό η αρχική δήλωση για υπαγωγή σε νόμο τακτοποίησης αυθαιρέτων (με πληρωμή του παραβόλου).

Το ερώτημα ουσιαστικά ανάγεται στο αν υπάρχει κίνδυνος απόρριψης της υπαγωγής εφόσον δεν προηγήθηκε τακτοποίηση όλων των αυθαιρεσιών πριν την αίτηση στο Εξοικονομώ, έστω και αν πρόκειται για αλλαγές στα ανοίγματα. Εφόσον όμως αν κατάλαβα αυτοψία πρόσφατη δεν έκανες, μπορεί να υπάρχουν και άλλες διαφοροποιήσεις. Αν πάντως αναρωτιέσαι αν χρειάζεται αυτοψία προκειμένου να εκδοθεί ΕΕΔΜΚ, προφανώς χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2022 at 3:57 ΜΜ, Louk said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Εχω περίπτωση διώροφου κτιρίου στο οποίο ο κάθε όροφος είναι μία Ο.Ι. . Στο εν λόγω κτίριο ο ιδιοκτήτης θέλει να προβεί σε εσωτερικές διαρριθμήσεις και στους δύο ορόφους και κατασκευή πέργkολας στον ακάλυπτο. Μπορώ να βγάλω μία ΕΕΜΚ ή αναγκαστικά πρέπει να βγάλω τρείς, δηλ. μία για κάθε Ο.Ι. και μία για τα κοινόχρηστα?

Αν ο κάθε όροφος ανήκει στον ίδιο, προσωπικά δεν βλέπω πρόβλημα. Η κατασκευή πέργκολας στα κοινόχρηστα μέχρι 50 τμ εμπίπτει στις εργασίες του άρθρου 30, οπότε δεν χρειάζεται καν εεδμκ για αυτή την εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση  για ΕΕΔΜΚ για θερμοπρόσοψη με σκαλοσιές και δημιουργία νέου wc σε διαμέρισμα το οποίο έχει ρυθμιστεί ως τελείως αυθαίρετο με χρονολογία προ του 1982.. εκδίδεται κανονικά άσχετα με την έλλειψη αρχικής οικοδομικής αδείας.?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει υπαχθεί σε νόμο τακτοποίησης και έχει πληρωθεί το 30% ή λογικά και όλο το πρόστιμο, τότε το ακίνητο θεωρείται νομίμως υφιστάμενο και μπορεί να εκδώσεις την εεδμκ που σε ενδιαφέρει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.
Μετά απο 5 χρόνια αποχής από το επάγγελμα, επέστρεψα και πάλι στην ενεργό δράση, αλλά χρειάζομαι την βοήθεια των πιο έμπειρων με το eadeies.
Θέλω να βγάλω ΕΕΔΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις σε διαμέρισμα και έχω κάποιες απορίες.

Στην ενότητα Έλεγχοι/Επιμέρους Περιπτώσεις/Εγκρίσεις Φορέων, δεν υπάρχει επιλογή για εσωτερικές διαρρυθμίσεις χωρίς αλλαγή χρήσης;
Επίσης αν δεν έχω αλλαγή στις Η/Μ μελέτες τι κάνω; Γιατί στα έγγραφα ζητάει νέες μελέτες και ενεργητική πυροπροστασία...Για να μην αναφέρω την συμβολαιογραφική πράξη για θέσεις πάρκινγκ (::::::)
 

Edited by ritos80
Link to comment
Share on other sites

εισαι στην παρ. "ιζ" του αρθρου 29;

βλεπεις και την εγκυκλιο με οδηγιες στο ΦΕΚΒ 1843/2020 παρ."ιζ"

Για την ΘΣΑ οριζει "εφοσον απαιτειται"

 

ή στην παρ. "β" του αρθρου 30;

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ritos80 said:

Συνάδελφοι καλησπέρα.
Μετά απο 5 χρόνια αποχής από το επάγγελμα, επέστρεψα και πάλι στην ενεργό δράση, αλλά χρειάζομαι την βοήθεια των πιο έμπειρων με το eadeies.
Θέλω να βγάλω ΕΕΔΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις σε διαμέρισμα και έχω κάποιες απορίες.

Στην ενότητα Έλεγχοι/Επιμέρους Περιπτώσεις/Εγκρίσεις Φορέων, δεν υπάρχει επιλογή για εσωτερικές διαρρυθμίσεις χωρίς αλλαγή χρήσης;
Επίσης αν δεν έχω αλλαγή στις Η/Μ μελέτες τι κάνω; Γιατί στα έγγραφα ζητάει νέες μελέτες και ενεργητική πυροπροστασία...Για να μην αναφέρω την συμβολαιογραφική πράξη για θέσεις πάρκινγκ (::::::)
 

Καλησπέρα, καλό κουράγιο γιατί τα πράματα ειναι γενικά χειρότερα από ότι όταν τα άφησες...

Στις εργασίες θα διαλέξεις αυτή που περιγράφεις, πάει πακέτο πλέοβ με την αλλαγή χρήσης (αν έχεις). Αν δεν έχεις αλλαγή στα η/μ και ότι άλλο, ανεβάζεις ενημερωτικό pdf όπου εξηγείς ότι επειδή οι εν λόγω μελέτες δεν τροποποιούνται δεν θα προσκομιστεί κάτι.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, καλό κουράγιο γιατί τα πράματα ειναι γενικά χειρότερα από ότι όταν τα άφησες...

Στις εργασίες θα διαλέξεις αυτή που περιγράφεις, πάει πακέτο πλέοβ με την αλλαγή χρήσης (αν έχεις). Αν δεν έχεις αλλαγή στα η/μ και ότι άλλο, ανεβάζεις ενημερωτικό pdf όπου εξηγείς ότι επειδή οι εν λόγω μελέτες δεν τροποποιούνται δεν θα προσκομιστεί κάτι.

Ευχαριστώ πολύ! Έφαγα λίγη ώρα και βρήκα ακριβώς αυτό που λες.

Μετά κάνω αίτημα για ελεγκτή δόμησης και έρχεται και ελέγχει την πορεία; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.