Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Didonis

Recommended Posts

Πρέπει να πληρωθεί το πρόστιμο

Όσο για το ΙΚΑ δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Και αυτό γιατί σε όλες τις περιπτώσεις νομιμοποίησης η ΥΔΟΜ στέλνει το στέλεχος Ο.Α στο ΙΚΑ και εκείνο κάνει αυτοψία βγάζει τα ένσημα και τα πρόστιμα της μη έγκαιρης γνωστοποίησης των εργασιών

Για το ΣΔΑ δεν προβλέπεται κάτι για για αυτές τις περιπτώσεις νομ/σης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

27 λεπτά πριν, evapal said:

Γνωρίζετε, αν απαιτείται μόνο η απόδειξη του βεβαιωτικού καταλόγου για να μπορέσει να εκδοθεί η Έγκριση Εργασιών, ή χρειάζεται να έχει πληρωθεί και το πρόστιμο, και να πρέπει να ανέβει στο σύστημα και η πληρωμή; Και, επίσης, μήπως γνωρίζετε τι γίνεται με το ΣΔΑ και το ΙΚΑ;

Επισυνάπτεται η απόφαση επιβολής προστίμου με τον χρηματικό κατάλογο βεβαίωσης σε ΔΟΥ. Για την είσπραξη έχει αναλάβει ήδη η ΔΟΥ τα δέοντα ...
ΣΔΑ δεν χρειάζεται γιατί η νομιμοποίηση δεν παράγει απόβλητα κατεδάφισης. Γράφεις βεβαίωση διαχειριστή αντ' αυτής.

Το ΙΚΑ θα μάθει οπωσδήποτε για την ΕΕΔΜΚ αλλά δεν ξέρω τι κάνει όταν πρόκειται για νομιμοποίηση. Δεν μου έχει τύχει, αλλά έχω υπόψη ότι "δει δε χρημάτων ω άνδρες Αθηναίοι !"...

 

υγ. Βασίλη νομίζω ότι απόδειξη θέλουν μόνο οι του Εξοικονομώ. Για το σύστημα αρκεί η απόφαση επιβολής.

Edited by kan62
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, kan62 said:

Επισυνάπτεται η απόφαση επιβολής προστίμου με τον χρηματικό κατάλογο βεβαίωσης σε ΔΟΥ. Για την είσπραξη έχει αναλάβει ήδη η ΔΟΥ τα δέοντα ...
ΣΔΑ δεν χρειάζεται γιατί η νομιμοποίηση δεν παράγει απόβλητα κατεδάφισης. Γράφεις βεβαίωση διαχειριστή αντ' αυτής.

Το ΙΚΑ θα μάθει οπωσδήποτε για την ΕΕΔΜΚ αλλά δεν ξέρω τι κάνει όταν πρόκειται για νομιμοποίηση. Δεν μου έχει τύχει, αλλά έχω υπόψη ότι "δει δε χρημάτων ω άνδρες Αθηναίοι !"...

 

υγ. Βασίλη νομίζω ότι απόδειξη θέλουν μόνο οι του Εξοικονομώ. Για το σύστημα αρκεί η απόφαση επιβολής.

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις!

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2022 at 9:12 ΠΜ, Pavlos33 said:

Ακόμη και σε άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο, έχω την γνώμη, σύμφωνα με τα παρακάτω, ότι απαιτείται η ύπαρξη νόμιμου κτιρίου για να εκδοθεί ΕΕΔΜΚ της υποπερίπτωσης λα.

λα)   στέγαστρα και προστεγάσματα των παραγράφων 72 και 79 του άρθρου 2 του ν.4067/2012, υπό την προϋπόθεση της παρ.6ιστ του άρθρου 11 του ν.4067/2012, 

ορισμός στεγάστρου παρ. 72 άρθρο 2.

79. Στέγαστρο είναι η μη προσβάσιμη σταθερή κατασκευή, σε πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων, που κατασκευάζεται με συμπαγή σταθερά ή κινητά στοιχεία στην οροφή του,
"Το στέγαστρο είτε τοποθετείται σε επαφή με μία όψη χωρίς να αποτελεί συνέχεια του φέροντος οργανισμού υπό την προϋπόθεση, ότι είναι κατασκευασμένο από διαφορετικό υλικό είτε απέχει ελάχιστη απόσταση δ/4 από οποιαδήποτε όψη του κτιρίου, χωρίς να ισχύουν οι ανωτέρω περιορισμοί. Επιτρέπονται, κατόπιν γνωμοδότησης του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής (ΣΑ), κάθετα στοιχεία πλήρωσης, αποκλειόμενης της δημιουργίας κλειστού χώρου."

Παύλο θεωρώ  δ/4 από το κτίριο το γράφει εφόσον υπάρχει κτίριο.  Όχι ότι χωρίς κτήριο δεν μπορείς να κάνεις στέγαστρο, αλλιώς θα το έγραφε και δεν θα το άφηνε μετέωρο. Ή τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνω εγώ. Όπως και να χει δεν υπάρχει ξεκάθαρη τοποθέτηση από το νομοθέτη ότι απαγορεύεται το στέγαστρο, αν δεν υπάρχει κτίριο στο οικόπεδο συμφωνείς; Παρεμπιπτόντως το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι αυτή που διάβασες. Χωρίς νόμιμο κτίριο δεν μπορείς να εκδώσεις ΕΕΔΜΚ για στέγαστρο. Ο ορισμός του αναφέρει είτε σε επαφή με μια πλευρά κτιρίου είτε σε απόσταση. Αν δεν υπάρχει κτίριο πως θα καλύπτεται ο ορισμός της υποπαραγράφου 79;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, vasilori said:

Παύλο θεωρώ  δ/4 από το κτίριο το γράφει εφόσον υπάρχει κτίριο.  Όχι ότι χωρίς κτήριο δεν μπορείς να κάνεις στέγαστρο, αλλιώς θα το έγραφε και δεν θα το άφηνε μετέωρο. Ή τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνω εγώ. Όπως και να χει δεν υπάρχει ξεκάθαρη τοποθέτηση από το νομοθέτη ότι απαγορεύεται το στέγαστρο, αν δεν υπάρχει κτίριο στο οικόπεδο συμφωνείς; Παρεμπιπτόντως το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Κανένας δεν είναι μετέωρος. Το άρθρο 17 αφορά μόνο σε κατασκευές που επιτρέπονται στον ακάλυπτο χώρο κτηρίων. Απαιτεί όρους δόμησης εγκατεστημένους μαζί με μια ΧΡΗΣΗ. Όταν αυτά δεν υπάρχουν δεν επιτρέπονται. Για να μην αναφερθούμε στο ότι πολλές φορές τα στέγαστρα σημαίνουν ΣΔ.

Όμως δεν καταλαβαίνω κάτι. Ο στόχος είναι να τριπλάρουμε τον νομοθέτη ή να υλοποιήσουμε μια κατασκευή με νόμιμο τρόπο ; Γιατί ο νομοθέτης έχει και την ΕΕΔΜΚ για κατασκευές της παρ. 74 του άρθρου 2 του ΝΟΚ που δεν απαιτεί όλα αυτά που θέλει το άρθρο 17.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

@kan62Το άρθρο 17 αναφέρεται σε κατασκευές στον ακάλυπτο χώρο και στην παρ. ια γράφει στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση, ενώ στον ορισμό του στεγάστρου σου αναφέρει και τον περιορισμό που υπάρχει με ύπαρξη κτιρίου. Άρα αυτό σημαίνει ότι τοποθετείς το στέγαστρο σε οποιαδήποτε θέση, εκτός από τους περιορισμούς της παρ. 79 του άρθρου 2 και της παρ. 4στ του άρθρου 17. Δε βλέπω από τον συνδυασμό των παραπάνω να απαγορεύει την κατασκευή στεγάστρου, αν δεν υπάρχει κτίριο. Όσον αφορά αυτό που έγραψες ότι τα στέγαστρα κάποιες φορές σημαίνουν ΣΔ (προσωπικά δεν το γνώριζα), εγώ επισημαίνω ότι τα στέγαστρα δεν μετράνε ούτε καν στην κάλυψη (εκτός και αν υπάρξει υπέρβαση της κάλυψης του οικοπέδου).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

vasilori : "Το άρθρο 17 αναφέρεται σε κατασκευές στον ακάλυπτο χώρο"

 

Ο ακαλυπτος χωρος συνδεεται παντοτε με κτισμα,

αλλως προκειται για αδομητο οικοπεδο.

17. Ακάλυπτος χώρος είναι ο χώρος του οικοπέδου, που δεν δομείται. Περιλαμβάνει τον υποχρεωτικά ακάλυπτο και
προαιρετικούς ακάλυπτους.

α. Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι ο χώρος, που δεν δομείται και παραμένει ακάλυπτος λόγω
εφαρμογής του ρυμοτομικού σχεδίου, τήρησης των υποχρεωτικών αποστάσεων από τα όρια του οικοπέδου,
προκειμένου να μην υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπόμενης κάλυψης της περιοχής.

β. Προαιρετικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι αυτός, που αφήνεται αδόμητος πέραν του υποχρεωτικώς
ακαλύπτου.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ ως προς την ερμηνεία που δίνεις. 

"17. Ακάλυπτος χώρος είναι ο χώρος του οικοπέδου, που δεν δομείται."

Σε εμένα ο χώρος που δεν δομείται είναι όλο το οικόπεδο, άρα είναι όλο ακάλυπτος.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το στέγαστρο μπορεί να έχει κάποια κύρια χρήση;

Αν δεν έχει και υποθέτοντας ότι θα έχει κάποια βοηθητική, αυτό μεταφράζεται ότι για να υπάρχει βοηθητική χρήση, απαιτείται η ύπαρξη κύριας χρήσης, διότι οι βοηθητικές χρήσεις επικουρούν τις κύριες. Άρα, χρειάζεσαι ένα κτίριο μέσα με κύρια χρήση. Το εξήγησε πολύ καλά παραπάνω ο εκλεκτός συνάδελφος Καn62 και ο Dimitris GM.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.